Користувацький вхід

Останні публікації

Складне синтаксичне ціле. Контрольна робота 9 клас

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


10

Тематична контрольна робота з української мови 9 клас
Складне синтаксичне ціле

1. Основну думку тексту виражатиме заголовок:
А Український живопис.
Б Таємниця властивостей гуми.
В Відкрий для себе Всесвіт.
Г Ювілей всесвітнього часу.

2. Тему тексту виражатиме заголовок.
А Удосконалюймо себе як особистість.
Б У чому цінність людського життя?
В Мить, що єднає минуле й майбутнє.
Г Не забуваймо батьків.

3. Подане нижче висловлювання належить до...
Гуманітарна аура нації… чи не правда, це приємне для слуху поєднання слів? Справді, кожна нація повинна мати гуманітарну ауру, тобто комплекс наук, що охоплюють усі сфери суспільного життя, включаючи освіту, літературу, мистецтво, у їхній інтегральній причетності до світової культури і, звичайно ж, у своєму неповторно національному варіанті (Л.Костенко)
А Розповіді.
Б Опису.
В Розповіді з елементами опису.
Г Роздуму

Прочитати текст і виконати завдання 4 - 10

Галілео Галілей

Галілей народився в італійському місті Пізі 1564 року. Батько майбутнього астронома, Вінченцо Галілей, з бідних дворян, був учителем музики, композитором, знав математику й інші науки. На життя Вінченцо Галілей заробляв уроками музики, але в країні, де вчителів музики було більше, ніж чоботарів, це давало небагато. А сім’я зростала.
Галілео був найстаршим сином у сім’ї. Батько примушував хлопця грати на скрипці, розучувати свої композиції, щоб син міг продовжити справу його життя. Але викладача музики з Галілео не вийшло, хоча він і став великим її знавцем.
Вінченцо, прагнувши знайти вихід із тяжкого становища, віддав хлопчика на виховання до монастиря, де його схиляли прийняти чернецтво. Галілео збунтувався і втік.
Тоді батькові спало на думку зробити з сина лікаря. Сімнадцятирічний Галілео стає студентом Пізанського університету.
Цікаво, що до цього часу юному Галілею зовсім не доводилося вивчати математику, і він абсолютно не був у ній обізнаний. А в університеті майбутнім лікарям серед інших навчальних предметів викладали й математику. Нова, досі не знайома йому наука зацікавила юнака, і батько, бачачи захоплення сина, порадив йому познайомитися з творами великих математиків давнини Евкліда і Архімеда.
Сталося те, чого зовсім не чекав старий Вінченцо: математика цілком захопила Галілео, він покинув вивчати медицину й заглибився в нову для нього галузь науки.
У молодого Галілея виявилися незвичайні математичні здібності, праці з математики він читав, як цікаві романи.
Галілей покинув Пізу й перебрався до Флоренції, де за кілька років до нього оселилася його сім’я. Батько дуже лютував через те, що Галілео покинув медицину, яка обіцяла йому гарний заробіток. Але математика, особливо геометрія з її послідовністю аксіом і теорем, де все незаперечно витікало одне з другого, зачарувала Галілея. У 19 років він розробляє закони коливання маятника, а в 22 роки стає одним з найвідоміших учених Італії. І це всього за 7 років від часу, коли він уперше познайомився з математикою! У 25 років Галілео Галілей, медик-недоучка, людина, яка не мала вченого ступеня, очолює кафедру математики в Пізанському університеті. Згодом він – професор математики в Падуї.
За цей час молодий науковець зробив низку великих відкриттів у галузі механіки, фізики, математики, астрономії, хоча не публікував їх, бо вони заперечували вчення Аристотеля про будову Землі.
Захоплення Галілея астрономією почалося, коли він 1609 року дізнався, що в Голландії з’явився «прилад-дальновидець» – телескоп. Як цей прилад сконструйований, він не знав, тому сам узявся за його створення. Зробивши телескоп, Галілей першим спрямував його до зірок, саме тому Галілея називають Колумбом неба. Галілео Галілей споглядав Місяць, Юпітер, бачив чотири його супутники, він першим відкрив плями на Сонці, довів, що воно обертається навколо своєї осі. І Земля також, виявляється, обертається навколо своєї осі і навколо Сонця! Ось тоді й з’явилась книга «Зоряний вісник», де вчений розповів про свої дослідження, продовжуючи вчення Ніколая Коперника та Джордано Бруно.
Проте наукові знахідки Галілео Галілея суперечили загальноприйнятому вченню про будову Землі і Всесвіту, тому незабаром він був схоплений інквізицією. Тюрма, допити, погрози, тортури… Під страхом жахливої смерті 70-літнього Галілео Галілея змусили зректися своїх наукових поглядів, визнати, що Земля – твердь і не обертається навколо Сонця. Хворий, змучений старець не витримав тортур. Але, кажуть, прочитавши текст свого зречення, Галілей тупнув ногою й вигукнув: «І все ж вона обертається!»
Помер Галілео Галілей 1642 року і в останні роки перед смертю встиг багато зробити для науки (з журналу).

4. Стиль мовлення прочитаного тексту
А Художній.
Б Розмовно-побутовий.
В Науково-популярний.
Г Публіцистичний.

5. За типом мовлення текст є
А Описом.
Б Розповіддю.
В Роздумом.
Г Поєднанням кількох типів.

6. Заголовок тексту виражає
А Тему.
Б Основну думку.
В Проблематику.
Г Тему й основну думку.

7. Складних синтаксичних цілих у тексті
А 2.
Б 3.
В 4.
Г 5.

8. Паралельний тип зв’язку речень наявний у фрагментові тексту

А Галілей народився в італійському місті Пізі 1564 року. Батько майбутнього астронома, Вінченцо Галілей, з бідних дворян, був учителем музики, композитором, знав математику й інші науки.

Б Галілео був найстаршим сином у сім’ї. Батько примушував хлопця грати на скрипці, розучувати свої композиції, щоб син міг продовжити справу його життя.

В У 19 років він розробляє закони коливання маятника, а в 22 роки стає одним з найвідоміших учених Італії. І це всього за 7 років від часу, коли він уперше познайомився з математикою!

Г Тюрма, допити, погрози, тортури… Під страхом жахливої смерті 70-літнього Галілео Галілея змусили зректися своїх наукових поглядів, визнати, що Земля – твердь і не обертається навколо Сонця.

9. Вставне слово як засіб зв’язку речень у тексті вжито в уривку.

А А в університеті майбутнім лікарям серед інших навчальних предметів викладали й математику. Нова, досі не знайома йому наука зацікавила юнака, і батько, бачачи захоплення сина, порадив йому познайомитися з творами великих математиків давнини Евкліда і Архімеда.

Б У 19 років він розробляє закони коливання маятника, а в 22 роки стає одним з найвідоміших учених Італії. І це всього за 7 років від часу, коли він уперше познайомився з математикою!

В І це всього за 7 років від часу, коли він уперше познайомився з математикою! У 25 років Галілео Галілей, медик-недоучка, людина, яка не мала вченого ступеня, очолює кафедру математики в Пізанському університеті.

Г Хворий, змучений старець не витримав тортур. Але, кажуть, прочитавши текст свого зречення, Галілей тупнув ногою й вигукнув: «І все ж вона обертається!»

10. Речення «Але, кажуть, прочитавши текст свого зречення, Галілей тупнув ногою й вигукнув: «І все ж вона обертається!» виконує роль
А елементу розвитку дії
Б кульмінації
В розв’язки
Г епілогу.

11. Змоделювати й записати складне синтаксичне ціле, розташувавши речення у правильній послідовності.
(1) Молодий дубочок працівники заповідника «Чигирин» у Холодному Яру назвали Правнуком. (2) Релікт колишніх деревостоїв росте в центрі масиву поблизу села Буда Черкаської області. (3) Наразі у цього велетня з’явився правнук – дубок заввишки у шість сантиметрів. (4) Найстарішим дубом України, як відомо, є 1100-літній «дуб Максима Залізняка», одне з природних чудес України. (5) Це найбільше дерево в Україні та одне з десяти найбільших дерев у Європі.

Автор: 

Чкан Тетяна Анатоліївна, учитель української мови та літератури ЗОШ № 11 м. Бердянська Запорізької області

Відповіді?

Хочу відповіді до цієї контрольної роботи

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі