Тема: Лексика української мови. Власне українські слова.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з лексикології, навчити учнів розрізняти власне українські слова та іншомовну лексику як джерело поповнення словникового складу української мови; розвивати спостережливість учнів стосовно доречного вживання іншомовних слів у своєму мовленні й мовленні своїх товаришів; виховувати культуру мовлення.
Обладнання: підручник, таблиці, словники.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент.
IІ. Актуалізація опорних знань
- Що таке лексикологія?
- Як ви поясните висловлювання «лексика україн¬ської мови»?
- Які слова протягом існування нашої мови вплива¬ли на неї? Яким чином?
- Назвіть групи слів з точки зору вживання і похо¬дження?
II. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Мотивація навчальних знань учнів
ІV. Сприйняття навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Сукупність усіх слів даної мови становить словнико¬вий або лексичний склад мови. Це складна, але упоряд¬кована система лексичних одиниць мови, що розгляда¬ються її їх взаємодії.
Лексикологія (від грецьк. Іехіз — «слово») — це наука, що ви¬вчає словниковий склад мови.
Лексичне значення слова — це його реальний зміст, тобто те, що називає слово.
Наприклад, слово «метелик» означає комаху з дво¬ма парами крил, переважно яскравого кольору, покри¬тих пилком. Отже, слово «метелик» називає комаху особливого роду. Це і є реальний зміст цього конкретного слова.
Це цікаво!
Лексичне значення слова хоч і стійке, але не залишається незмінним.
Наприклад, запозичене слово білет (від лат. Ьиііа) первісно означало «водяна бульбашка, брунька, золота капсула з амулетом», з часом набуло нового значення — «записка з печаткою», пізніше — «картка а екзаменаційними питаннями»; розмовне — те саме, що квиток
Для потреб повсякденного спілку¬вання досить невеликої кількості слів. Але для читання і розуміння книг їх треба знати дуже багато. Установлено, що дитина 7 років уже використовує близько 5000 слів, а в 14 років — до 10 000. Обсяг словника конкретної люди¬ни залежить від роду її занять, освіченості і здібностей. Словник мови прозових творів Т. Г. Шевченка охоплює 20 000 слів, а поетичних понад 10 000.
Уся лексика певної мови групується, систематизується. Це вивчає такий розділ мовознавства, як лексикографія( від гр.lexikos – словесний, словниковий і grapho-пишу). Основне завдання лексикографії –укладання словників.
Словники відображають культуру мови народу і сприяють її унормованості.
2. Робота з таблицями.
Лексика української мови за походженням.-довідничок
За деякими підрахунками, запозичених слів в українській мові приблизно 10%.
Як же розрізняти власне українські слова та іншомовні слова?. передусім. Допоможуть словники, але є деякі ознаки, які допоможуть визначити іншомовне походження слова.
Українські та іншомовні слова – таблиця.
V. Осмислення навчального матеріалу.
1. Завдання на закріплення.
1) випишіть у дві колонки: І-іншомовні слова, ІІ- українські слова.
І. Кенгуру, комплекс, нашвидкуруч, ескадрилья, інструктор, молот, портьєра, авангард, спів, соловейко, журі, прогрес, поет, вітер, річ, філігрань, екіпаж, колесо, покіс, політ, силікати, азимут, радощі, таксист, трансмісія.
2. Зупинка, інтермецо, механік, кіно, столяр, вікно, рогіз, масштаб, внизу, віньєтка, матч, канікули, грім, сніг, кабінет, штепсель, стіл, сутінки, бутерброд, хліб, абревіатура, інтеграл, комюніке, високо, каучук, нетто, щоденник, око.
Ключ. З останніх букв виписаних слів прочитаєте: 1) вислів Р.Роллана; 2) українське прислів’я.
2. Укладіть словник за такими розділами:
Назви птахів
Назви квітів
Назви рослин
Назви тварин
Ввічливі слова
Мої улюблені слова
Назви грибів
3. До іншомовних слів дібрати синоніми-власне українські.
Процент-відсоток, фон-тло, аплодисменти – оплески, аграрний-сільськогосподарський, дискусія – обговорення, експлуатація – визиск, індустрія – промисловість, аероплан – літак, паралельний – рівнобіжний
VІ.Д/з Із тлумачного словника виписати значення таких слів:
Слова, лексика, словник, мова, мовлення.