Користувацький вхід

Словосполучення лексичні й фразеологічні. Граматична помилка та її умовне позначення

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Мета: поглибити знання учнів про будову словосполучень, сформувати поняття «лексичне словосполучення» та «фразеологічне словосполучення»; навчити відрізняти лексичні словосполучення від фразеологічних, формувати вміння класифікувати словосполучення; моделювати словосполучення лексичні й фразеологічні; розвивати комунікативну компетентність школярів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвищувати мовну культуру учнів та виховувати прагнення вміло користуватись образністю.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу
Обладнання: фразеологічний словник, картки, підручник.
Між предметні зв‘язки: українська література, фольклор.

Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Бесіда
•Що таке слово? Словосполучення? Речення?
•Що точніше називає предмет, дію або ознаку – слово чи словосполучення?
•Чи рівноправними є у словосполученнях слова?
•Як залежне слово пов’язане з головним?
•Які поєднання слів не є словосполученнями?
Лінгвістична розминка
Серед почутих сполучень слів назвати лише словосполучення.
Темний і світлий, вчитель і учень, домашня робота, усний переказ, українська мова, олівець на столі , на дошці, учень відповідає, зелена дошка, говорити правильно, ловити гав.

ІV. Засвоєння нового матеріалу
1.Виконання вправи
Скласти словосполучення зі словами, визначити головне і залежне слово.
Говорити, вірити, знайомитися, турбуватися.
2. Робота з таблицею.
лексичні фразеологічні
Нова книга Новий рік
Ловити рибу Ловити гав
Білий папір Біле море
На сьомому поверсі На сьомому небі

Переписати таблицю у зошит.
3. Розподільчий диктант
Подані словосполучення розподілити у два стовпчика (лексичні та фразеологічні).
Бабине літо, тепле літо; морський вовк, морська хвиля.

V.Закріплення вивченого матеріалу
Робота в групах:

Утворити ряди словосполучень з поданими опорними словами таким чином, щоб у кожному були синтаксичні і фразеологічні словосполучення. Скласти з ними речення
Зразок:
Олівець
Тримати
язик за зубами (мовчати).
Дати…, гнути…, ламати.
Довідка. Кирпу, дров, душу, голову, знати

Фізкультхвилинка

Навчальне редагування
1.Коментар учителя
2.Виконання вправи
Прочитати речення. Знайти словосполучення, в яких неправильно вжито відмінки залежних слів. Записати відредаговані словосполучення.

VІ. Домашнє завдання:
І.Утворити ряди словосполучень з поданими опорними словами таким чином, щоб у кожному були синтаксичні і фразеологічні словосполучення.
Утратити, грати, замилювати, кусати, тримати
ІІ. Скласти з ними речення

VІІІ. Підсумок уроку

Автор: 

Кулик Наталія Іванівна, вчитель української мови та літератури Дніпродзержинського академічного ліцею № 15

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі