Користувацький вхід

Методика підготовки та проведення виховних позакласних заходів

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

1

Процес становлення демократичної України з її прагненням стати неповноправним членом європейської спільноти передбачає всебічне утвердження в суспільному та індивідуальному бутті цивілізованих норм життя на основі загальнолюдських цінностей та духовних,моральних і культурних засад життя українського народу.
Тому мета сучасного освітнього процесу-не тільки сформувати в учнів та вихованців необхідні компетенції,дати знання з різних предметів, а й виховати громадянина,сім»янина, професіонала,патріота,інтелектуально розвинену, духовно і морально зрілу особистість,готову протистояти викликам глобалізації життя.
В умовах відродження національної системи освіти позакласна робота стає невід»ємним компонентом освітньої структури,який сприяє всебічному гармонійному розвитку особистості дитини,соціальній адаптації та самореалізації її в суспільстві,доповнюючи шкільну освіту та створюючи позитивне виховне середовище для учня.
Одним із напрямків позашкільної та позакласної роботи є організаційно-масова робота,яка містить у собі організацію дозвілля дітей та підлітків,спілкування з однолітками в різних формах ігрової та дозвільно-розважальні діяльності,поліпшення психологічного здоров»я дітей,створення умов для професійної орієнтації та самовизначення особистості.
Ефективність організації позакласної роботи значною мірою залежить від майстерно проведених виховних заходів,різних за змістом,формою проведення,кількістю учасників.
Педагогічна майстерність неможлива без активного застосування різноманітних форм виховної роботи. Форма виховання-це спосіб організації виховного процесу,що відображає внутрішній зв»язок його елементів і характеризує взаємовідносини педагогів і вихованців. Ефективність організаційних форм залежить від умілого використання методів досягнення визначних цілей. Форми організації виховного процесу мають бути оригінальними,творчими,науково обґрунтованими,майстерно сконструйованими .В основу їх класифікації в педагогіці покладено передусім кількість учасників виховної дії. відповідно форми організації виховних заходів поділяють на три групи: масові, групові та індивідуальні.
Групові форми роботи - це діяльність гуртків,екскурсії,походи,класні виховні години тощо.
Індивідуальні форми роботи - це читання художньої літератури,колекціонування, гра на музичних інструментах,вишивання,малювання, моделювання та ін.
До масових форм виховної роботи належать : тематичні вечори, вечори запитань і відповідей,конференції,предметні тижні,зустрічі з видатними цікавими людьми,огляди, конкурси, виставки, відзначення традиційних народних свят,фестивалі та ін..
Ефективність масових заходів залежить не лише від вдало обраної форми проведення, а й від методів прийомів його підготовки,врахування вікових та індивідуальних особливостей вихованців,дотримання правил техніки безпеки.
При підготовці та проведенні масових заходів у навчальних закладах слід дотримуватись такого алгоритму:
- визначити мету проведення свята. Мета - це передбачення результатів діяльності з урахуванням загальних можливостей і потреб. Визначення мети забезпечує перспективний творчий характер процесу підготовки масового заходу;
- визначити форму проведення масового заходу (традиційне чи календарне свято, виставка, театралізоване дійство тощо);
- узгодити тему,форму та план проведення заходу з адміністрацією закладу;
- створення ситуацій. До написання сценарію варто залучити вихованців (учнів),при потребі - батьків, колег. Перед написанням сценарію необхідно опрацювати літературні джерела,ресурси бібліотек, Інтернету з даної теми;
- підготувати перелік ігор,розваг тощо;
- підготувати перелік концертних номерів;
- проаналізувати ресурси часу проведення масових заходу- святкове дійство повинно тривати не більше 45 хвилин, через кожні п»ять хвилин бажано змінювати форму діяльності, щоб зосередити увану глядачів;
- вибрати оригінальну назву заходу;
- залучити максимально можливу кількість вихованців (учнів) дл підготовки та проведення заходу;
- розподілити доручення та ролі;
- здійснити аналіз матеріальних ресурсів та вирішити фінансово-економічні завдання (придбання костюмів, ігрового реквізиту,подарунків,квітів та ін.);
- провести необхідну кількість репетицій заходу,варто враховувати класичні закони драматургії.
Під час проведення масових заходів доцільно використовувати такі підсилювальні чинники,як костюми,декорації,світлові ефекти,перевтілення персонажів,ігри,гумористичні сценки,інсценовані пісні.
Організаційно - масова робота планується за всіма напрямками художньо-естетичного,художньо-технічного,еколого-краєзнавчого,спортивного циклу та з дотриманням календарних свят.
1. Родинно-сімейне виховання: свято матері,свято багатодітних родин, свято «бабусині рушники»,свято «Моя мова калинова»,свято «Валентинів день» тощо.
2. Національно - патріотичне виховання: клуб знавців української культури, свято «Козацькі розваги»,інтелектуальні змагання,конкурс «Ерудит року», свято «Без верби і калини нема України» тощо.
3. Духовно-моральне виховання: свята «Різдво Христове», «Святий Миколай», «Великодні дзвони»,дискусії на морально етичні теми : ток-шоу «Батьки і діти»,рольова гра «Суд над невихованістю» та ін..
4. Художньо - естетичне виховання:літературний вечір «Поезії слово живе»,День театру,конкурс творів,малюнків тощо.
Метою та основними завданнями масових заходів є пошук і надання підтримки здібним і обдарованим дітям та учнівській молоді,організація змістовного дозвілля дітей та юнацтва з урахуванням особистих та колективних інтересів,пошук нових форм його організації,стимулювання творчого інтелектуального,духовного розвитку,задоволення потреб дітей та юнацтва в творчій самореалізації,популяризація та пропаганда розвиваючих дозвіллєвих програм для дітей та юнацтва.
Визначення мети свята необхідне для того,щоб точно окреслити завдання свята;навчальні (тематичні);виховні (індивідуально - корекційні), методичні,тренувальні, фінансово - економічні. Формування мети свята потребує визначення трьох основних моментів:
1.Який ідеальний кінцевий результат ви бачите отримати.
2.Готуючись до свята,що ви бажаєте отримати для себе особисто.
3.Чим зацікавити дітей.
Залежно від спрямованості дітей,їхня мотивація буде різна. Для того,щоб її виявити, проведіть із ними ігро - тренінг «Ключі від шести дверей». У ньому дітям пропонують обрати одну із шести дверей,за якими б їх очікували:
1.Матеріальна зацікавленість (винагорода,подарунки ,премії).
2.Спортивна зацікавленість ( бути першими,зробити краще,
3.Симпатія,як мотив ( робота з людьми, які вам подобаються, налагодження таким чином стосунків).
4.Дивовижність,таємничість як мотив (коли готуємо сюрприз для когось,фахівці розкривають свої професійні секрети).
5.Естетичне задоволення (бажання красиво виглядати у костюмах,зробити шедевр).
6.Реальна допомога ближньому (добродійність як мотив,особисте ставлення,бажання поділитись усім,чим можна).

Автор: 

Неділько Антоніна Іванівна,методист КЗ "Васильківський районний методичний кабінет"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі