Користувацький вхід

Узагальнюючий урок – пам’ять "Війна – найбільше з лих"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Узагальнюючий урок – пам’ять
Тема:
Війна – найбільше з лих.(За творами В. Бикова, А.Камю, Г.Белля)
Мета:
узагальнити знання учнів про особливості творчості Г.Белля, А.Камю та В.Бикова; шляхом порівняльного аналізу літературних творів показати звіряче обличчя війни, яка руйнує людське життя і людські душі. Розкрити світоглядні філософські концепції письменників; з’ясувати проблему морального вибору героїв; формувати уявлення учнів про загальнолюдські цінності, сприяти вихованню почуття відповідальності людини за власну долю та долю людства.
Обладнання:
портрети А.Камю, Г.Белля, В.Бикова; ілюстрації про Другу світову війну, ТЗН.
Епіграф
«Ніхто не забутий; на попіл ніхто не згорів…»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя:
Історія людства рясніє війнами. Війни міждержавні і громадянські, локальні і світові, справедливі і загарбницькі. Різні часи, різні масштаби, різна зброя (від кам’яної сокири до міжконтинентальної ракети) – та лишалася сутність. Адже так чи інакше, війна – це лихо, незалежно від того, визвольна вона чи загарбницька, бо страждають люди, плачуть матері і вдови, зростають сиротами діти. Світ не повинен забувати жахи війни, страждання та смерть мільйонів. Письменники, що писали про Другу світову війну намагалися показати значення боротьби та перемоги, джерела героїзму людини. Мільйони людей в усьому світі знають про звіряче обличчя фашизму з книг, документальних та художніх фільмів.
«І живуть у пам’яті народній
Його вірні дочки і сини,
Ті, що не вернулися з походів
Грізної, великої війни.»
(«Салют миру» В.Симоненко)
Актуалізація опорних знань
 Які твори про Другу світову війну ви читали?
 Чим є для вас війна?
 Що є для вас найвища цінність?
 Що означає вислів зробити моральний вибір?
Словникова робота
Моральний вчинок – певна ідея, що відповідає правилам моралі.
Фашизм – форма правління та радикальна авторитарна імперіалістична націоналістична ідеологія з характерною ідеєю постійної війни і панування.
Расизм – світогляд, що ґрунтується на расовій дискримінації, поділ націй на «вищі» та «нижчі».
Гефтлінг – ув’язнений.
• Бесіда « КОЛО ДУМОК»
 Що об’єднує твори А.Камю «Чума», Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» та В.Бикова «Альпійська балада»?
 Визначте жанр творів:
А. Камю «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…?» (оповідання з елемантами кінохроніки та роздумами- спогадами) В.Биков «Облава» (повість-реалістична оповідь,що переростає на романтичу), Г. Белл «Чума» (роман-хроніка,об’єктивна фіксація подій)
 Хто головні герої творів?
(В.Биков «Альпійська балада» - людина у нелюдських обставинах;
А.Камю «Чума» - людина бунтар яка діє, приймає рішення, робить вибір.
Г.Белля «Подорожній ,коли ти прийдеш у Спа…»- каліка, позбавлений майбутнього.)
 Як розкривається моральний вибір героїв твору?
Іван (В.Биков «Альпійська балада») - гине, рятуючи кохану дівчину Джулію.
А.Камю «Чума» Лікар Ріє – бореться з епідемією, нехтуючи особистим життям,
журналіст Рамбер – залишається у місті, працює з Ріє, особисте життя відступає на другий план.
Складання таблиці – часовий простір у творах:
Г.Белль«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа.. » Останні дні III Рейху очима німецького солдата
А.Камю «Чума» Героїчні будні французького Руху Опору
В.Биков «Альпійська балада » Кінець війни, Австрійські Альпи
Творче мислення
Розкрити зміст назви творів:
В.Биков « Альпійська балада »
Балада – жанр ліричної поезії, але має розповідний характер.
Балада – віршоване оповідання на історичну тему. Для балади характерні трагізм, таємничість, драматичний діалог. Але балада – це жанр романтичний. У Бикова без романтики не обійшлося, альпійська балада оспівує кохання, яке перемагає все: холод, голод, муки і страждання, війну і смерть.
Альберт Камю « Чума »
Це не тільки чума ( коричнева чума, як називали фашизм у Європі ), а й зло взагалі, невіддільне від буття, властиве йому завжди. Чума – це й абсурд, що осмислюється як форма існування зла, це й трагічна доля людська, бо зло нездоланне.
Г.Белль « Подорожній, коли ти прийдеш у Спа… »
Текст заголовку незавершений. Це початок відомої епітафії у Фермопілах : « Мандрівнику,коли ти прийдеш в Спарту, повідай народу, що бачив лежачими тут нас, як закон повелів усім спартанцям ». Напис увічнює бій, що розгорнувся біля Фермопіл у 480 р. до н.е. в епоху греко – перських війн, коли героїчною смертю поліг загін воїнів – спартанців чисельністю 300 чоловік на чолі з царем Леонідом. Згодом спартанці поставили на могилі героїв пам’ятник. Г. Белль пише про страшні роки Другої світової війни, що наклала відбиток на долю та свідомість кожного, передає почуття внутрішньої спустошеності, розірваності свідомості, абсурдності буття.
Робота в групах
Перша група – довести, що в оповіданні « Дорожній, коли ти прийдеш у Спа…? » Г.Белля покладено прийом контрасту.
(«Небо червоне» - «чорні, густі хмари»).
Друга група – довести, що повість « Альпійська балада » В.Бикова насичена позасюжетними елементами (сни, спогади…).
Третя група – розкрити зміст фрази, зверненої до Ріє «А що таке власне чума?»
Метод « Прес »
Висловіть свою думку:
- Чи підтримуєте Ви думку доктора Ріє, що «є більше підстав захоплюватися людьми, ніж ставитися до них з презирством?»
- У чому сенс життя людини? Це питання ставить перед собою кожна людина. Але кожний розв’язує його по своєму.
Хвилинка поезії
1-й учень
Ніхто не забутий; на попіл ніхто не згорів:
Солдатські портрети на вишитих крилах пливуть.
І доки є пам’ять в людей і живуть матері,
Доки й сини, що спіткнулись об кулі, живуть.
2-й учень
Їх прийняла війна, лишивши списки
Загиблих у праведнім бою,
Застигли в турі обеліски,в гранітнім кам’янім строю.
3-й учень
Пам’ятайте, друзі, цих людей довіку,
Тих, хто повернувся і поліг в боях.
І вклонімось всі ми низько до землі їм,
Квітами устелим їм тернистий шлях.
Підсумок уроку:
Слово вчителя:
Дорогою ціною заплатили народи за участь у найстрашнішій за всю історію війні 1941-1945 рр. Переможне завершення війни означало звільнення поневолених народів Європи, врятування світової культури і цивілізації від фашизму.
Перегляд відеоматеріалу ( інтернет-ресурс ) та прослуховування пісні «Журавлі » сл. Р.Гамзатова, муз. Я .Френкеля
Література:
Зігура О.В.
Друга світова війна у дзеркалі літератури. – Заруб.літ в школах України. – 2010. - № 4

Автор: 

Горшельова Тамара Андріївна, викладач світової літератури, Олександрійське училище культури

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі