Користувацький вхід

Перша допомога та профілактика опіків в курсі основи медичних знань в середній школі.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Тема: Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках основи медичних знань з теми «Опіки. Причини виникнення. Розпізнавання ступеню тяжкості уражень. Перша допомога та їх профілактика.»

В зв’язку з високою частотою отримання опіків у побуті, метою даних уроків є: формувати в учнів знання по розпізнаванню тяжкості уражень, навчити надавати першу допомогу при опіках та ознайомити з заходами профілактики.
Опіки - часте і важке пошкодження живих тканин, викликане дією високої температури, хімічними речовинами, електричної або променевої енергії.
Найчастішими причинами опіків бувають гарячі рідини, пара та полум’я, контакт з гарячими предметами. Термічне ушкодження коагуляція білка і загибель клітин, починається уже під дією температури 44гр. С, і темп його подвоюється зі збільшенням температури на кожен градус від 44 до 51градусів за Цельсієм.
Будова та деякі фізіологічні властивості шкіри.
Загальна поверхня шкірного покриву у дорослих становить від 1.6 до 2 м. кв.
У дітей площа шкірного покриву значно менша, відповідно віку та розмірам частин тіла; у новонароджених в середньому вона рівна 0.25 м. кв., у дитини 2 –х років - 0.5 м. кв., 9 років – 1 м. кв.
За весь період розвитку дитини довжина нижніх кінцівок збільшується в 5 раз, верхніх кінцівок - в 4 рази, тулуба – в 3 рази, голови – в 2 рази.
Товщина шкіри складає від 0.1 до 4 мм., в залежності від місця положення і віку людини.
У дітей перших 3-х років життя середня товщина шкіри складає 1 мм.
В віці від 3 до 7 років – 1 - 1.5 мм.
Від 7 до 14 років - 1.5 - 2 мм.
І лише до 20 – 25 рокам - вона достигає 3-4 мм.
Шкіра людини складається із 2-х шарів – епідермісу та дерми.
Для дітей характерна недорозвиненість захисного епідермального шару шкіри та менша товщина дерми. Цим обґрунтовується швидке проникнення тепла тканини дітей і його руйнівна дія навіть при недовготривалому впливу.

Фактори, які впливають на протікання опіків:
Важкість опікової травми залежить не тільки від загальної площі опіку, але і від глибини ураження. Визначення загальної площі і глибини термічного ураження являється основою для орієнтовного прогнозу. В практиці для швидкого підрахунку площі поверхні опіку найчастіше використовується „правило долоні”, яка приблизно складає 1 % поверхні тіла у різному віці. Важкість стану хворого залежить також від локалізації опіку.
З неблагополучними наслідками протікають опіки обличчя, шиї, кистей, стоп, статевих органів. Глибокі опіки цих ділянок тіла приводять до спотворення та часткової чи повної інвалідизації.
Велике значення для протікання опіків та опікової хвороби є вік хворого, особливо у дітей та осіб старше 60 років.

Класифікація термічних опіків
Опіки І ступеню проявляються почервонінням і набряком шкіри, супроводжуються пекучим болем та враження поверхневих шарів шкіри.

Опіки II ступеню – відмічається утворення пухирців заповнених серозною рідиною.

Опіки IIIА ступеню - пошкоджуються всі шари шкіри до базальної мембрани, утворюються пухирці з бурою рідиною.

Опіки ІІІБ - повне пошкодження шкіри і підшкірних шарів.
Опіки ІV ступеню супроводжуються некрозом великих глибоких шарів тканин та обвугленням шкіри і навіть органу.

Перша допомога при опіках
Насамперед, необхідно припинити дію термічного фактора. При хімічних та опіках полум’ям необхідно за можливістю зняти з потерпілого тліючий одяг і одяг, просочений хімікатами. Якщо згорілий одяг прилип до тіла, то видаляти його не доцільно. Оскільки шкідлива термічна дія продовжується і після припинення безпосереднього впливу відкритого полум’я , то рекомендується якнайшвидше остудити обпечену поверхню прохолодною, проточною водою (15гр С) протягом 10-15 хвилин, або аплікацією охолоджених предметів, грілок з холодною водою та інш.)
Накладення будь-яких мазевих пов’язок протипоказано!
Після цього зону опіку вкривають чистими простирадлами або пелюшками, сухими марлевими чи контурними пов'язками, у крайньому випадку сухим, чистим одягом.
Негайно викликати «швидку медичну допомогу»!
Запам’ятайте! При опіках не можна розрізати або роздушувати пухирі, торкатись опеченої поверхні руками, змазувати її жиром, спиртом, будь-якими мазями чи іншими речовинами.
Профілактика опіків:
Кожна людина, яка зіткнулась з опіковою травмою у дітей розуміє важливість її профілактики. В зв’язку з цим родичам дітей корисно знати правила профілактики опікового травматизму.
У ванній кімнаті:
- не користуйтесь гарячою водою температурою вище 50 градусів;
- перед купанням при виборі температури води, спочатку відрегулюйте холодну а потім гарячу воду;

В спальні:
- ставте дитяче ліжко на безпечній відстані від електророзеток та джерел тепла;.
В кухні:
- під час приготування їжі не випускайте з поля зору дітей;
- без нагляду дорослих не користуватися газовими та електроприладами;
- не залишайте посуд з гарячими рідинами на краю стола чи плити.
- сірники та джерела полум’я мають знаходитись в містах недосяжних для дітей.

Висновок:
Завдяки курсу основи медичних знань учні набувають необхідні знання та навики надання першої допомоги та профілактики термічних опіків у побуті.

Автор: 

Шишко Оксана Миколаївна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі