Користувацький вхід

Читання 3 клас Тема. Українські народні пісні « Ходить гарбуз по городу », « Три товариші ».

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Читання 3 клас
Тема. Українські народні пісні « Ходить гарбуз по городу »,
« Три товариші ».
Мета: розширювати знання учнів про пісню як жанр усної народної творчості; вчити виразно читати діалоги, визначати тематику народних дитячих пісень; визначати дійових осіб; формувати вміння зіставляти зміст прочитаного та малюнки; розвивати навички виразного читання,
пам’ять, увагу; виховувати любов до народної пісні.

Обладнання: таблиці складів, ілюстрації до творів, малюнок солов’я,
дині, буряків, гарбуза, бараболі, квасолі, боба, огірків; маски дійових осіб пісні; грамзаписи пісні « Ходить гарбуз по городу ».

Хід уроку

І. Організаційний момент.
Є уроки сумні і серйозні,
Є уроки веселі, цікаві
Сьогодні у нас урок незвичайний,
Ми будемо читать, співать і навіть трішки танцювать.
Хочете на такий урок ?
Отож часу не гаймо, а наш урок розпочинаймо.

ІІ. Мовна розминка.
1. Читання складової таблиці ( гор, гар, бур, рок, вун ).
- Назвіть слова, в яких є такі склади ( горох, город, гарбуз, буряк, огірок, кавун ).

2. Читання чистомовки.
Чок-чок-чок: ось червоний бурячок.
Чу-чу-чу: я капусту посічу.
Щок-щок-щок: в чавуні зварю борщок.
Чний-чний-чний: получився борщ смачний.

3. Гра « Розшифруйте слово » робота зі словами – анаграмами.

НЯСПІ ( пісня )
ВАСПІТИ ( співати )
ВЕЛАСЕ ( весела )
- Яке речення можна скласти із цих трьох слів ( Співати веселу пісню ).
- Чи здогадались ви, про який жанр усної народної творчості ми будемо говорити на уроці ( Українські народні пісні ).

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Пісня – душа народу. Великі дороги, що ведуть у широкий світ, розпочинаються з маминої пісні. Найсвятіше для нас почуття до рідної землі вливається в серце разом із піснею. Якби не пісня, то убогим було б наше життя.
Українці – дуже співучий народ. Вони знають багато пісень і виконують їх на свята, на родинах, весіллі, проводах в армію. Працюючи, теж співають.

Ви хоч і маленькі, але теж знаєте багато українських пісень. Я зараз почну пісеньку, а ви її продовжте.

- Десь тут була Подоляночка…………………………………………….
- Ой є в лісі калина………………………………………………………..
- Вийди, вийди, сонечко ( на дідове полечко, на бабине зіллячко, на наше подвір’ячко.

- Отже, народна пісня – це невеликий усний віршований твір, що співається. За змістом інколи вони нагадують казки, а природні явища та рослини можуть бути зображені, як живі істоти.

ІV. Опрацювання української народної пісні « Ходить гарбуз по городу ».

- Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас завітали гості. І одну гостю ви впізнаєте, коли прослухаєте вірш.

Осінь
Коли вона загляне в сад -
Наллється соком виноград,
І пізні яблука ранет
Солодкі стануть, наче мед.

Як помандрує по гаях
З чарівним пензлем у руках -
Все розмалює на путі,
Берези стануть золоті,
І ми її уклінно просим:
- Заходь у гості, щедра … ( осінь ).
( Виходить Осінь ). Я красуня – Осінь, славна чарівниця
В лісі походила,
Для дітей старалась,
Кольори змінила.
- Зараз я хочу пограти з вами в гру « Відгадай загадки ».
Г
А
Р
Б
У
З
1. Робота з кросвордом.

1). Він довгенький, зелененький, соковитий і смачний, під листячком ховається, з нами в жмурки грається ( огірок ).
2). Маленький гіркий, цибулин брат ( часник ).
3). Товстий Гнат, при землі не взнать. Сам червоний, а чуб зелений ( буряк ).
4). Під землею птиця кубло звила і яєць нанесла ( бараболя ).
5). Сидить Марушка уся в кожушках, зайці прибігають кожушки знімають ( капуста ).
6). На городі молода пишні коси розплела, у зеленії хустинки, золоті хова зернинки ( кукурудза ).

- Знайдіть назву овоча, який сховався по вертикалі ( гарбуз ).
- Сьогодні на уроці ми будемо читати і слухати про нього українську народну пісню « Ходить гарбуз по городу ».

2. Слухання грамзапису пісні.
3. Називання дійових осіб.
4. Словникова робота. Перістий
Обізвалась
Свояки
Піддержав
Бараболя
5. Робота в парах. Відшукування рими до слів:
диня – господиня
буряки – свояки
бараболя – квасоля
огірочки – сини й дочки.

6. Читання пісні в особах ( інсценізація ).
7. Слухання запису пісні.

V. Цікавинка на уроці.

Осінь. - А ви знаєте, що завтра іменини в тітки капустини.
Прийде дід – дідище, старий капустище.
Прийде з ним бабуся, стара капустуся.
Прийдуть два синочки, малі капусточки.
Прийдуть і три доні, малі капустоні.
Прийде капустон, дін – дон – дон.
Прийде вся родина.
- Діти, а ви знаєте, для чого Гарбуз зібрав усю родину ? Ні. Він надумав видати заміж молоду свою донечку – красуню морквинку.

Морквинка. Я маленькая морквинка,
гарна й чепурненька.
На городі я зростала, маю батька й неньку.

Осінь. А щоб вибрати їй доброго чоловіка скликав він з усіх – усюд своєї городньої держави женихів – нехай улюблениця сама вибере собі нареченого. Послухаємо їх.

Огірок. Я найзеленіший, я щойно з городу.
І я не простого, шляхетного роду.
А ви, королівно, чарівна і гожа.
На жодну панянку знайому не схожа.
Я вам подарую свій власний портрет.
Я мовби картинка і навіть поет.

Осінь. То як, подобається тобі огірок ?

Морквинка. Е, хвалько та й годі.

Помідор. Хоч я не стрункий і на зріст невисокий,
Та маю червоні, гладенькі щоки.
Я круглий, блискучий геть-чисто сеньйор.
І всі мене кличуть
Сеньйор Помідор.
Буряк. Я, знайте, звичайний червоний буряк.
До різної страви бере мене всяк.
Вам, люба Морквинка, так буде за мною,
Немов за стіною та ще й кам’яною.

Кавун. Зелений, смугастий, гладун – балакун.
Дарує вам квіти солодкий кавун.

( Вбігає Будяк ).
Будяк. І я жених видатний, бо такий зелений,
І замок, і варта буде Вам у мене.
Дуже я кохаю, зізнаюся Вам.
І своїм суперникам вас я не віддам.
Е ні, моя люба, не треба лякатись,
За тата і маму відразу ховатись.

Всі разом. Геть-геть !
Будяк. Нічого я ще повернуся !
Осінь. А де ж наш князь Соняшник ? Бачу він знову сумує за своєю коханою Морквинкою.
Соняшник. Живу я біля сонця в далекій країні.
Та серцем з тобою, кохана єдина.
Сидиш край віконця і мрієш, я знаю,
І журишся мила, бо сонце сідає.
Вже сонце заходить за ліс, і за гору,
А вітер колише пшениченьки поле.
Осінь. Годі вже сумувати. Збирайся та поїдемо сватати красуню Морквинку.

( Виходить Гарбуз ).
Гарбуз. Ви здалеку, певно, із сонця країни,
Просимо в господу до нас на гостину.
А що то за красень такий тут із вами ?
Всі. Це сонях узяв нас сватами.

Гарбуз. Гаразд, нехай завтра приходить змагатися.
Умова така в нас: коли переможе,
З моєю донькою він шлюб взяти зможе.
Вбігає Будяк. Забули про мене, тепер начувайтеся !
Бо я – наречений і буду змагатися !
( Наперед виходить Соняшник ).
Соняшник. Ти хочеш змагатися ?
Змагайся зі мною.
Дуель буде справжня – готуйся до бою.
( Б’ються на шаблях. Будяк втікає. ).
Диня. Чого тут зволікати ?
Зараз і весілля зіграємо.
Запрошуємо і вас на весілля.

VІ. Підсумок уроку.
- Сьогодні на уроці ми сміялись, читали і співали, і навіть трішки танцювали. Але про овочі нам потрібно більше знати.
- На каналі 3-А класу « Овочева реклама ».
Морква. Я вітаміном « А » багата,
Про це усі повинні знати,
Щоб ви високими росли,
Щоб ви веселими були.
Щоб зір ніколи не псувався,
Потрібно моркву всім жувати.
Картопля. Вітаміни « В » і « С » в картоплі,
В цибулі є і навіть в часнику,
В смородині, в шипшині, фруктах,
І рослинних всіх продуктах,
Мене лиш правильно варіте,
Щоб вітаміни залишити.
Бурячок. Я червоний бурячок
Солоденький на смачок,
Я на грядці уродився,
З вами, діти, подружився.
Помідор. Помідорчик я кругленький,
Соковитий і смачненький.
Вітамінів торбу маю, тому весело співаю.
Диня. Я на сонці сонцем сяю.
Родичів багато маю.
Гарбузова господиня – усі знають, мене диню.
Кавун. Вітаміни в нас смачненькі, і солодкі і кисленькі,
Їжте, діти, нас охоче, кожний, хто коли захоче.
Щоб були ви здоровенькі, і красиві й рум’яненькі.
Щоб росли міцні і дужі,
До хвороб були байдужі!

2. Засідання клубу « Юні поварята ». ( Діти зачитують рецепти страв із овочів ).
3. Загадки про овочі.
- Сидить баба на грядках, вся закутана в хустках. ( Капуста )
- Він довгенький зелененький, соковитий і смачний.
Під листячком ховається, з нами в жмурки грається. ( Огірок )
- Жупан смугасто-зелений, а серце, немов кумач.
На смак, як цукор, солодкий, а сам кругленький, як м’яч. ( Кавун )
4. Прислів’я та приказки про осінь.
- Восени і горобець багатий.
- Весна багата на квітки, а осінь на сніпки.
- Осінь збирає, а весна з’їдає.
5. Народні прикмети про осінь.
- На рослинах багато павутиння – на тривалу теплу погоду.
- Якщо в листопаді з’являються комахи – зима буде теплою.
6. Овочеві скоромовки.
- На городі в нас картопля,
Кавуни і кабачки.
Є калина і капуста,
Є червоні бурячки.

Вчитель. – Ось і закінчився наш веселий урок. Чи сподобався він вам ? Який настрій був у вас ? Чи пригодяться вам знання отримані на уроці в житті ?

VІІ. Домашнє завдання.

Підготувати читання за особами пісні « Три товариші ».
Диференційоване завдання: І варіант – записати уривок улюбленої української народної пісні своєї мами або бабусі.
ІІ варіант – підібрати вірші про овочі

Гор…

Гар…

Бур…

…рок

…вун

НЯСПІ

ВАСПІТИ

ВЕЛАСЕ

Він довгенький зелененький
Соковитий і смачний,
Під листячком ховається
З нами в жмурки грається.

Маленький, гіркий
Цибулин брат.

Товстий Гнат.
При землі не взнать.
Сам червоний, а чуб зелений.

Під землею птиця кубло звила
І яєць нанесла.

Сидить Марушка
Уся в кожушках.
Зайці прибігають,
Кожушки знімають.

На городі молода
Пишні коси розплела,
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки.

Г
А
Р
Б
У
З

Словникова робота

Перістий

Обізвалась

Свояки

Піддержав

Бараболя

Тема. Українські народні

пісні « Ходить гарбуз по

городу », « Три товариші ».

Розширити знання учнів про пісню

Автор: 

Компанієць Тетяна Віталіївна
вчитель початкових класів
ЗОШ №2 м. Ватутіного

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі