ТЕМА. Слова, що називають ознаки предметів.
МЕТА: ознайомити учнів із лексичним значенням слів, які називають ознаки предметів, формувати вміння ставити запитання до даних слів в однині і в множині (без вживання термінів), у середовищі назв ознак , розвивати увагу, спостережливість, виховувати бажання працювати.
ОБЛАДНАННЯ: предметні малюнки, фігурки – показники настрою дітей, картки із запитаннями «який?», «яка?», «яке?», «які?», підручник .
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Гадаю, що ви, як і я, дуже раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємося.
Сьогодні у нас буде не звичайний урок, а чарівний, загадковий, насичений іграми, цікавими перетвореннями.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Асоціативний кущ.
Які асоціації у вас викликає слово «зима»?
2. Бесіда з учнями.
- А чому дерево мудрості сумує?
- Чим ми можемо йому допомогти?
Ми вкриємо його сніжинками, щоб не замерзло до весни. За кожне правильно виконане завдання. Ми будемо вкривати його сніжинками.
3. Гра «Гонка за лідером»
* Пов`язані за змістом речення – це ... (текст)
* До тексту можна дібрати ... (заголовок)
* Текст складається з ... (частин)
* В тексті є такі частини ...( зачин, основна частина, кінцівка)
* Речення виражає ... (закінчену думку)
* Слова в реченні пишуться .. (окремо)
* В кінці речення можуть ставитися .. ( крапка, знак питання, знак оклику)
* Речення, в якому про щось розповідається, повідомляється, називається ... (розповідним)
* В кінці розповідного речення ставится .. (крапка, знак оклику)
* Речення, в якому про щось запитується, називається .. ( питальним)
* В кінці питального речення ставиться ... ( знак питання)
* Речення, в якому висловлюється спонукання, називається ... ( спонукальним)
* В кінці спонукального речення може стояти ... (крапка, знак оклику).
ІІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ І МОТИВАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
Сьогодні до нас на урок попросився ще один гість. Відгадайте , хто це?
... вуха, ... хвіст,
... він на зріст.
На городі побував.
Нам капусту попсував.
_ Ой, що це? Мабуть вітер – пустунець, повіяв, і деякі слова зникли. А ви здогадалися , хто це?
Слова ми вставили ( довгі, куций, невеличкий). А на які запитання вони відповідають?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Отже, сьогодні на уроці ми познайомимося із словами, які називають ознаку предмета, навчимося ставити до них запитання, впізнавати ці слова серед інших слів.
V. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Хвилинка каліграфії
Який? Яка? Яке? Які?
2. Словникова робота
.зн.к. Яке слово? (ознака)
Ознака – характерна риса, прикмета, за якою можна визначити що – небудь.
3. Читання вірша.
Яке? Яка? Який? – на ці питання я відповідаю.
Колір, смак і розмір я вам називаю.
З іменником – братиком дружу завжди.
Хто я, швиденько мене назви.
- На які питання відповідає прикметник?
- Що означає прикметник?
4. Робота з підручником.(Вправа №253)
- Розгляньте малюнки.
- Назвіть предмети та їх ознаки за кольором.
- Запишіть за зразком.
5. Робота в парах.
Зібрати прислів`я і записати його в зошит.
І ряд: Добрий початок – половина роботи.
ІІ ряд: Бджола мала, а й та працює.
ІІІ ряд: Маленька праця краща за велике безділля.
6. Гра – сценка
Виходять Іменник і Прикметник.
Іменник. Ось вони., мої нещасні предмети, які втратили свої назви. Хто їм допоможе?
Прикметник. Аякже! Учні нам допоможуть. Намалюємо фоторобот першого зниклого предмета.
Іменник. Цей предмет довгий, зелений і смачний.
(Діти відповідають: огірок).
Прикметник. Овальний, жовтий, кислий (лимон).
Кругле, яскраве, тепле ( сонечко).
Білі, холодні, легкі ( сніжинки).
Прикметник. Фотороботи складено.( відкриває малюнки предметів).
7. Гра «Хто більше?»
Клас поділяється на дві команди. Виходять два учні( під лічбу один крок – один прикметник). Перемагає той, хто зробить більше кроків.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
- Яким стало наше дерево?
- Для чого вживаються у мовленні прикметники?
- На які питання вони відповідають?
- На що вказують слова – ознаки предметів?