МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС
№ 16
МЕЛІТОПОЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ У 4 КЛАСІ
Підготувала
вчитель початкових класів,
спеціаліст вищої категорії,
старший вчитель
Сеглюк Олена Дмитрівна
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ У 4 КЛАСІ
Тема уроку: «Грицько Бойко - майстер веселого цеху»
Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Грицька Бойка на основі розглядання та читання низки його творів. Вчити аналізувати прочитане; розвивати навички виразного читання та декламування віршів; виховувати почуття дружби та колективізму, чуйність, доброзичливість.
Матеріал до уроку: виставка книжок, ілюстрації, малюнки, мультимедійна презентація.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Повідомлення теми уроку.
І. Декламування вірша.
— Прослухайте вірш і скажіть хто його автор?
«Як невдаха виступав»
-От я вчора виступав!
Ви б почули, як співав!
Хоч немає слуху,
Я горлав щодуху.
До - ре - мі - фа - соль - ля - сі!
Голос мій почули всі!
Я скінчив - що сталось! –
З місць усі зірвались,
Сцену ледь не рознесли,
А мене вхопили –
Аж на вулицю несли
І вже там набили!
- Діти, ви впізнали автора цього вірша? Так дійсно. (Грицько Бойко).
2. Вступне слово вчителя.
—Наш урок присвячений життю і творчості Грицька Бойко. На уроці читання ви вже зустрічались з його творчістю. Сьогодні сторінки усного журналу доповнять ваші знання. Склавши пазли, ви дізнаєтесь назву нашого журналу.
III. Усний журнал: скласти пазли "Майстер веселого цеху".
Сторінка перша: «Моє слово про поета»
1 учень: Народився Грицько Бойко 5 вересня 1923 року, в селі Оленівка на Донеччині в сім'ї службовця. Щодня Грицькові доводилося йти кілька кілометрів до школи, яка знаходилась далеко. Тому хлопець щодня вставав о четвертій ранку йшов до станції, їхати робочим потягом до школи.
2 учень: Після закінчення школи Грицько пішов на фронт захищати Батьківщину від навали фашистів. Брав участь у боях під Сталінградом, був поранений. Удостоєний бойових урядових нагород. Після війни став студентом Донецького педагогічного інституту. Закінчивши з відзнакою працював у газеті "Радянська Донеччина".
3 учень: Початком своєї літературної діяльності Грицько Бойко вважав 1950 рік, коли була надрукована його перша збірка віршів "Моя Донеччина" для дорослих, а наступного року вийшла в світ збірка його поезій для дітей "Будем шахтарями". Відтоді поет не зраджував наймолодшим читачам.
Підсумок:
- Де народився Грицько Бойко? (на Донеччині).
- Яку освіту здобув поет? (педагога).
- Як називається 1 збірка? "Моя Донеччина" для дорослих і "Будем шахтарями" для дітей.
Виховний момент: «Прагнення до навчання. Освіта, як засіб реалізації особистості, як можливість розвинути природні здібності»
Сторінка друга: «Презентація»
Розгляньте книги на нашій виставці.
Представте їх за пам'яткою.
• Назва книги.
• Автор. Художник. Видавництво.
• З анотації я дізнався ...
• На яких сторінках читати цю книгу мені було цікаво ...
Сторінка третя: "Скоромовки - спотикачки"
Окремий розділ у збірках - це скоромовки - спотикачки. Насамперед, вони вчать правильної вимови. Але разом з тим Грицько Бойко змалював у них такі образи, які запам'ятовуються надовго.
1. Робота над скоромовками
"Чапля"
В чаплі чорні черевички
Чапля чапа до водички
- Над вимовою якого звука пропонує попрацювати автор? [ч].
- Прочитайте скоромовку повільно пошепки.
- Про що вона?
Подивіться на малюнок чаплі.
Існує легенда про виникнення цієї птахи, що пішла вона від непокірної людини. Бог дав людині мішок з зміями, павуками, ящірками і наказав викинути у прірву, але людина із своєї цікавості розв'язала мішок і всі ящірки, змії розповзлися по землі. Бог захотів покарати людину та перетворив її у птаха з червоними від сорому ногами та дзьобом, їй було наказано очищати землю від павуків, зміїв, ящірок.
Які ви знаєте скоромовки?
"Бабуся"
Бабуся в кіоску забула авоську
А внучка Гануся відразу гайнула
Забуту авоську бабусі вернула [г]
"Краб"
В порту краб збирався на трап
Шкряботів краб:
Шкряб, шкряб, шкряб! [р]
Підсумок: навіщо Грицько Бойко писав скоромовки? (щоб правильно вимовляти звуки).
Сторінка четверта: "Ділові розмови"
Багато повчальних віршів нас зустрінуть на сторінці "Ділові розмови", а ось чому вони нас навчать ви дізнаєтесь з однієї ділової розмови
"Ділові розмови"
Щоденно після школи у Петрика і Вови
Усе по телефону йдуть «ділові» розмови:
- Здоров!
- Здоров!
- Як справи? Що робиш?-Я питаю.
- Та ось по телефону з тобою розмовляю... А як у тебе справи?
- Та справи - те що треба!
- А що ти зараз робиш?
- Та ось дзвоню до тебе...
- Ну, що ж - бувай здоровий, бо вже пора кінчати: Ще ж треба подзвонити до Роми і до Гната.
Яка ділова розмова відбулась між хлопчиками? (ніяка). Чому? (бо після школи треба робити уроки).
1. Робота над віршем
а) читання в особах.
«Славко з четвертого»
Святково так одягнутий,
Підстрижений, підтягнутий,
Іде Славко по вулиці,
І всі Славком милуються.
Милуються, вітаються,
З цікавістю питаються:
Куди ідеш ти, Славо? –
А Слава їм ласкаво:
Та це ж я ПЕРШИЙ РАЗ
Іду в ЧЕТВЕРТИЙ КЛАС!
- Що висміює автор?
б) читання в особах.
«Хто чим хвалиться»
- Починаю я завжди
Першим перекличку!
- А я першим на труді
Вистругав поличку!
- А я першим весь урок
Руку підіймаю!
- А я першим на дзвінок
З класу вибігаю!
-Як називається розмова між людьми? (Діалог).
в) читання діалогу в особах.
--Що засуджує автор?
--Чим пишаються діти і як це передати через інтонації не читання!
Розділ «Фізхвилинка»
«Будь здоровим»
З фізкультурою ми дружим,
Різні вправи любим дуже.
Раз, два,три, чотири!-
Чути з нашої квартири.
Глянь: без мила і водиці
Умиваються дві киці.
Язичком вмиваються,
Лапками втираються.
Ось горобчик сів на стовпчик.
Чистить пір'ячко горобчик.
Потім пурхнув на плетінь:
Я чистенький! Цвір - цвірінь.
Сторінка п'ята: «Переклади»
Грицько Бойко вважав, що в російській літературі дуже багато обдарованих та талановитих дитячих письменників. Одного вечора він сидів за столом і замислився над тим, а якщо я спробую перекласти твори російських письменників на українську мову. Він переклав вірші таких відомих авторів:
Самуїла Маршака, Агнії Барто, Сергія Міхалкова.
Д/з прочитати переклад вірша Сергія Міхалкова «А що у вас?».
Сторінка шоста: «Загадкова»
1
В зимовий студений час
Люблять всі малята нас.
З гірки ми рушаєм в путь,
А на гірку - нас везуть (санчата)
2
Мию, мию без жалю
Мию там, де брудно.
Цю роботу я люблю,
Та від неї худну. (мило)
3
Дерев'яний та довгенький,
Маю носик я гостренький.
На білому слід лишаю, -
І всіх діток потішаю. (олівець)
4
Довгі вуха, куций хвіст,
Невеликий сам на зріст.
На городі побував -
Нам капусту попсував. (зайчик)
5
В ящику - вікно,
У вікні - кіно. (телевізор)
6
Скринька, вертушка,
Шнур і кругле вушко. (телефон)
7
Взимку вкрили ми навкруг
Ліс, дорогу, поле й лук.
А як сонце припече –
Ми струмочком потечем. (сніжинки)
8
Кришталиночки тверді,
Світлі - аж іскряться.
Народились у воді,
А води бояться. (сіль)
IV. Підсумок уроку.
«Мозковий штурм»
Надайте характеристику за його ім'ям.
Г - гуморний, громадянин, геніальний
р - розумний, роботящий
и - [И великої немає, и слова не починає]
ц - цікавий, цілеспрямований
ь -
к - коректний, кумедний
о - обдарований, особливий.
Ваша електронна адреса не дійсна.
Електронні сертифікати формуються миттєво у момент публікації і Ви можете роздрукувати їх зі сторінки http://metodportal.com/sertif/reestr-e (на електронну пошту не надсилаються)
Також посилання на Ваш електронний сертифікат:
http://metodportal.com/node/sertif/40905
Як роздрукувати електронну версію сертифіката обговорюють тут:
http://metodportal.com/node/5023