Мета : Розвивати мову дітей, повторювати за вихователем текст віршів,спів-
відносити з діями пальчикові вправи. Розвивати тектильні відчуття дітей, зак-
ріплювати назви кольорів: білий, жовтий, синій, червоний. Формувати вміння виконувати шнуровку, викладати сенсорні килимки. Розвивати зв’язне мов-лення, уяву, мислення, Дрібну моторику рук, мовне дихання, вміння орієн-туватися в просторі. Виховувати позитивні емоції, доброзичливість, інтерес
до літературної творчості.
Матеріал: Іграшки: зайчик, їжачок; персонажі лялькового театру: півник, ко-
тик; грибочки великі і маленькі; трикутники; килимок з геометричними фігу-рами; листя осінні: жовті; квіти: жовті, білі, червоні, сині; гречка, квасоля.
Хід заняття
Ведуча: Погляньте як гарно у нас
Від листя жовтого, усе мов розквітло
Це чарівниця Осінь тут ходила
І листя все позолотила.
Мабуть Осінь далеко пішла. Давайте покличемо її: «Ау – Ау.»
Тільки чути «Ш – Ш – Ш» (вітерець грається листочками.)
Щось не чує Осінь, давайте заспіваємо, вона почує і повернеться.
Пісня «Дує, дує вітер, дує задуває.»
Осінь: Добрий день, малята
Я – чарівниця осінь золота.
Солодким соком фруктів налита
Ви про мене пісеньку співали
А я почула, і до вас завітала.
Діти: Осінь! Що ти нам принесла?
Осінь: Принесла вам діти квіти, будете радіти.
Д/гра «Назви колір квітки.»
Пальчикова вправа:
Діти: На галявині зростають, квіточки біленькі
Є рожеві і червоні , жовті і маленькі
Корінцями із землі, п’ють вони водичку,
А нап’ються, підростуть
Стануть іще вище.
Дитина: Осінь така мила
Осінь така славна
Осінь діткам їсти несе
Борщик у горщику
Кашку у жменці.
Діти: Осінь, шо ти нам принесла?
Осінь: Принесла вам пшениці
Будуть гарні паляниці
Принесла вам гречки діти
Кашу будете варити!
Д/вправа «Відбери квасольку і гречку.»(Яка? Гладенька, тверда, біленька.)
Гра – потішка: Гуп – гуп – гу – ту – ту
Вари кашу круту
Молочка підливай
І дитя забавляй.
Осінь: Принесла дощу із неба.
Ведуча: Ой!Дощу не треба!
Гра «Дощик.»(під зонтиком.)
Ведуча: Хто це до нас завітав? (Зайченятко.)
Пальчикова вправа «Зайченятко.»
Діти: Ой маленьке зайченятко
Де твоя домівка хатка?
В мене хатка за горбочком
Під ялинкою з грибочком.
Д/вправа «Подаруємо зайченяткові моркву.»(Якої форми, колір.)
Прихід їжачка.
Пальчикова вправа «Їжачок.»
Діти: Їжачок – хитрячок
Голочки гостренькі
Ось грибочки під дубком
Він збира маленькі.
Д/гра «Знайди грибочки.»(Скільки?один,багато.)
Чути з іншої кімнати «Ку – ку – рі – ку.»
Ведуча: Що за ґвалт, що за крик? Півники побились!
Дитина: Півнику, півнику, що ж ти наробив
Меньшинькому півнику голову розбив.
Як тобі не соромно меншенького бить,
Я не буду, півнику, більш тебе любить.
І не дам пшенця тобі, не наллю води,
Помирися з меньшиньким, зараз підійди.
Помирились півники і пішли в садок.
Ми обом сипнули жменьку крихіток.
Ведуча: Вітерець – пустунець розшнурував черевички. Допоможемо.
Чути «Няв – няв.»
Ведуча: Чия це киця?
Дитина: Моя! Є у мене киця Мурка
Дуже гарна кішка
Тільки скажеш «Замазурка!»
Вмиється хоть трішки.
А синок її Васько
Скаже «Мила, нене,
Поки вип’ю молоко
Вмийся ти за мене.»
Д/гра «Подаруєм киці килимок.»(Діти підбирають, оновлюють латочки на килимку за формою, кольором.)
Ведуча: Молодці, діти, ви гарно допомагали всім.
Осінь: Я вам принесла яблучка, за те що ви гарно слухали, співали, грали, відповідали, віршики і вправи показували.
Вірш «Осінь.»
Дозріли яблука в саду
Сміється сонце золоте
Над нашим рідним краєм
Дитя радіє і росте.
А осінь вже відпочиває.
До побачення!(Діти проводжають Осінь.)