Тема уроку : М. А. Римський - Корсаков.
Симфонічний вступ до опери «Садко» «Океан - море синє»
П. І. Чайковський . « Жовтень. Осіння пісня.» з циклу « Пори року»
«Веселкова пісня», слова М. Ясакової
музика О.Янушкевич
Мета уроку : вчити відчувати зв’язок мистецтв у
зображенні природи, вчити співвідносити музичні образи з живописними та словом; розрізняти елементи музичної мови, розвивати навички активного сприймання музичного твору , творчі здібності учнів;
виховувати інтерес та любов до музики, живопису та літератури; формувати потребу сприймання та виконання музичних творів.
Наочні посібники:
портрети композиторів, репродукції картин « Після бурі» та «Золота осінь»
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Сьогодні на уроці у нас присутні гості. Давайте привітаємося з ними.
Музичне привітання:
Добрий день вам, добрий день В світі музики, фантазії, пісень! Добрим будь, щирим будь І з мистецтвом у добру путь.
2.Сприймання музики.
А зараз ви послухаєте одну загадку (цю музику ми слухали на минулому уроці).
Звучить симфонічний вступ до опери «Садко»
« Океан - море синє».
Скажіть ,як називається цей твір і хто його автор? Що ви знаєте про М. А. Римського - Корсакові?
Яка музика у прослуханому вами творі ?
Як її можна змалювати, які краски можна використати ?
Якщо порівняти мову музики і мову живопису, то знайдемо багато спільного і подібного. У виражальних засобах: мелодія та інтонація в музиці, рисунок і колір у живописі; лад у музиці, а в живописі - колорит; сюжет в музиці - композиція в живописі; ритм і темп є як у музиці, так і в живописі.
Мелодія чи картина сприймається слухачами або глядачами за умови , якщо композитор чи художник зуміють відповідними засобами відтворити сюжет, образний зміст.
А зараз ви послухаєте ще одну музичну загадку і постараєтеся якнайбільше розповісти про те , як вплинула на вас прослухана музика.
Звучить « Осіння пісня» П. І.Чайковського
Діти розповідають про прослухану музику і порівнюють» , розповідають вірші про осінь, роздумують , якими красками можна намалювати прослухану музику.
П.І. Чайковський - великий російський композитор, який писав цікаву та багатогранну музику.
Фортепіанний цикл «Пори року» - один з найпопулярніших творів великого композитора.
Під час першого видання твору видавець дібрав до усіх п’єс віршовані епіграфи, які так і залишилися у циклі П. Чайковського. Задумливу і мелодійну «Осінню пісню» відкривають рядки російського поета Олексія Толстого : «Осінь, осипається весь наш бідний сад...»
“ Пори року» надихнули на творчість багатьох митців - музикантів, художників, поетів. Можливо, під враженням тієї ж «Осінньої пісні» народилися вірші Бориса Пастернака:
Жовтень сріблясто - горіховий,
Блиск приморозків олов’яний.
Осінні сутінки Чехова,
Чайковського і Левітана.
Що зображує прослухана музика цієї п’єси? Які почуття передає і викликає?
Розгляньте репродукцію картини « Золота осінь» і подумайте, як створюється художні й
образ музикою, літературою , живописом.
2. Вокально - хорова робота.
Іще одна загадка: пригадайте, яка пісня буде звучати зараз ?
Звучить «Веселкова пісняґ».
Подумайте і скажіть Чому пісня називається веселковою?
На яких семи нотах грає веселка? Пригадай і проспівай їх .
Ребуси: учні мають розгадати слова, в яких заховані назви нот (дорога, місто, реферат, фазенда, фасолька, лалька, сіно, домра.)
Розспівування:
а)І- II-III- IV- V – ІІI-V-ІІI-I
б)І- ІІ –І-ІІІ- І-ІV –І-V
А що таке ноти?
Що таке нотоносець?
Що ставлять на початку кожного запису?
А визнаєте , що ще у IV ст. До н.е. в Індії вже було + низхідному порядку: фа - мі - ре - до-сі-ля соль.
Що може подарувати людям різнобарв’я музичних звуків?
4.Виконання пісні О.Янушкевич «Веселкова пісня»
5.3авершення уроку.
Повторне слухання «Осінньої пісні» П.Чайковського. Пропоную намалювати до твору малюнок.
6. Підсумок уроку
Музика нерозривно пов’язана з багатьма видами мистецтв. Вона надихає їх, живе поруч ізними, сплітається в мотивах, інтонаціях, мелодії і створюють в уяві слухача різноманітні картини.