Користувацький вхід

Виражально-зображальні інтонації (розробка уроку)

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

3 клас.
Тема. Виражально-зображальні інтонації.
Мета: розширити поняття «Інтонація», закріпити особливості ритмічних, жартівливих та сумних інтонацій, елементи музичної мови, які їх створюють; знайомити із поняттям «виражальні» та «зображальні» інтонації, закріпити – «опера-казка», «календарно-обрядові пісні»; розвивати музичний слух та образне мислення дітей; виховувати любов до української музики, культуру слухання та обговорення музичного твору.

Програмний зміст
1. М. Глінка «Попутна пісня».
2. М. Римський-Корсаков «Політ джмеля».
3. В. Кирейко «Награвання Лукаша» із опери «Лісова пісня» (слухання).
4. М. Лисенко «А вже весна» із опери «Зима і Весна» (слухання).
5. Українська народна пісня-колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю»(розучування).
6. Т. Попатенко «Щеня і кошеня»(виконання).

Хід уроку
1. Вхід до класу під звучання «Політ джмеля» М. Римського-Корсакова.
2. Організаційний момент.
3. Слухання музики:
В. Кирейко «Награвання Лукаша» із опери «Лісова пісня»;
М. Лисенко опера «Зима і Весна» («А вже весна»).
4. Розучування пісні. Українська народна колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю».
5. Виконання пісні Т. Попатенко «Щеня і кошеня».
6. Закріплення і підсумок.

I. Вхід до класу під звучання М. Римського-Корсакова «Політ джмеля».

II. Організаційний момент.
-Ви зайшли до класу під музику знайомої вам казки. Якої?
-Хто автор?
-Якого персонажа вона вам нагадала?
Сьогодні наша мандрівка в чарівному світі казки продовжується, по царству славного Гвидона із трьома дивами.
-А пригадайте, які це дива?
( 33 богатирі, що виходять з моря; білочка, яка танцює, співає і гризе золоті горішки; лебідь, що перетворилась у царівну).
Взагалі, якщо ви помітили, з цифрою «3» (три) в нас на уроках музики багато чого пов’язано. Давайте разом пригадаємо?
1. Ви навчаєтесь у 3 класі.
2. 3 кити музики: пісня, танець, марш.
3. 3 основні властивості музики: пісенність, танцювальність, маршовість.
4. Композитор – Виконавець – Слухач.
5. Тріо.
6. «3 подружки» («Злюка», «Плакса», «Пустунка»).
7. 3 дива із казки «Казка про царя Салтана».
8. 3 інтонації: ритмічні, жартівливі, сумні.
А допомагає нам побачити все це: дива, портрети людей, тварин, картини природи – «музика».
-А що допомагає композиторові точно і яскраво передати ті чи інші образи? (Засоби музичної виразності: темп, динаміка, тембр, ритм, лад, регістр, інтонація (виразність).
Характеристика засобів музичної виразності.
А ось зараз перевіримо, як же ви запам’ятали музичні твори, які слухали на минулих уроках?
Музична вікторина
1. Д. Кабалевський «Три подружки» («Пустунка»)
2. Д. Кабалевський «Три подружки» («Злюка»).
3. Д .Кабалевський «Три подружки» («Плакса»).
4. В. Косенко «Дощик».
5. В. Косенко «Гумореска».
6. С. Прокоф’єв «Базіка».
Отже, ми переконалися, що за допомогою музичних засобів виразності можна побачити певні образи.
Музика може зображати.
А чи може вона виражати? (певні почуття, думки, настрої, характери)
-Так.
Отже, інтонацію, яка допомагає композитору виражати в музиці настрій, думки і почуття, називають виражальною.
Таку інтонацію можна почути в «Попутній пісні» російського композитора М. І. Глінки (показ портрету композитора).
(При повторному слуханні пропонується імітація руху потяга, враховуючи засоби музичної виразності: зміну темпу, динаміки).
-А як називають інтонацію, яка допомагає передавати різноманітні картини природи, звуки й рухи тварин або комах?
-Зображальною.
-Так. Таку інтонацію ми змогли почути у творі М. Римського-Корсакова «Політ джмеля», під яку ми сьогодні зайшли до класу.
А що можуть інтонації і зображати, і виражати, ми з вами переконаємося сьогодні на прикладах наступних музичних творів.

III. Слухання музики.
Зараз ми разом із вами послухаємо «Награвання Лукаша» з опери «Лісова пісня» українського композитора Віталія Кирейка, написаної на сюжет поеми-містерії Лесі Українки «Лісова пісня» (слухання фрагменту опери, обговорення виражальних та зображальних інтонацій в музиці).
-Який інструмент ви чули у прослуханому фрагменті ? (Сопілка).
-Що музика зображає, а що виражає? (Молодий, музично обдарований хлопець Лукаш, закоханий у лісову красуню Мавку, сидить біля дерева та й награє свої улюблені мелодії на сопілці).
-Можемо уявити (сцену з опери).
-Відчути (задушевні сопілкові мелодії).
Мелодії українських народних календарно-обрядових пісень композитори інколи використовували у своїх творах.
- Які пісні називаються календарно-обрядовими? (Пісні, які виконували лише в певну пору року, на певне народне свято).
М.В. Лисенко створив дитячу оперу «Зима і Весна» і ввів до неї українську веснянку «А вже весна».
- Хто такий М.В. Лисенко?
- Які ще його дитячі опери ви знаєте? («Коза – Дереза», «Пан Коцький».)
- Що таке опера?
- Що таке веснянка?
Давайте разом послухаємо яку музику весни вбачає М.Лисенко в своїй дитячій опері «Зима і Весна» (слухання).
- Чи побачили ви весну?
- Чи відчули її тепло?
- Який темп, динаміка, лад? (приклад мінору).

IV. Розучування пісні.

Микола Віталійович Лисенко у своїх операх часто використовував мотиви народних пісень, тих, що звучали із його дитинства від односельців, селян-трудівників, життя яких залежало від природи: навесні, влітку та восени вони тяжко працювали на землі, а з приходом зими радісно святкували та співали чарівних пісень.
Пригадайте, які ви знаєте пісні зимових новорічних свят? (Колядки, щедрівки).
Вечір перед Різдвом… За вікном люта зима, та це не зупиняє колядників, які прийшли вітати кожну родину з народженням маленького Ісуса…
-Про які пісні йде мова? (колядки).
Сьогодні пропоную виконати добре знайому усім нам колядку «Добрий вечір тобі, пане господарю».
Перед тим, як її співати, виконаймо поспівку, яка налаштує на відзначення Новорічних свят та характер пісні.

Поспівка
«Соль, соль, соль
Рада дітвора
Новий рік
Святкувать пора»

Виконання колядки «Добрий вечір…» (5 купл.).
-На наступний урок ми продовжимо вивчати колядку та ще багато інших пісень до новорічний свят.

V. Виконання пісні.
На свято Нового року чекаємо не тільки ми з вами, а й цуценятко із кошеням.
На минулому уроці розпочали знайомство з піснею, яка так і називається «Щеня і кошеня».
Давайте пригадаємо:
-Якими зобразили автори пісні (слова Василя Вікторова, музика Тамари Попатенко) кошеня і цуценя? (вусатеньке і кошлатеньке).
-А які характери? (бешкетники!).
-Що вони зробили? (зубами й лапами кусали й шкрябали ялинку, аж поки не звалили її).
Розспівка
- Плескання ритмічного рисунка.
- Розспівка по мелодії пісні.

Виконання пісні Т. Попатенко «Щеня і кошеня» у супроводі фортепіано.
Повторне виконання + відео.

VI. Підсумок.
1. Назвіть пісні, що співають на Різдво? (Колядки,щедрівки).
2. Ім’я героя, що грав на сопілці? (Лукаш).
3. Музична вистава, в якій актори співають? (Опера).
4. Прізвище композитора, автора опери «Зима і Весна»? (Лисенко).
5. Що музика виражає?
6. Що музика зображає?

Домашнє завдання.
Підготуйте вірш-вітання для своїх рідних до Різдвяних свят або пісеньку, якою ви привітаєте свою родину.

Автор: 

Левченко Алла Валеріївна
вчитель музичного мистецтва
Маньківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №1 Маньківської районної ради Черкаської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі