Користувацький вхід

Розробка уроку і презентація з музичного мистецтва «Музична казка»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Конспект уроку музичного мистецтва
4 клас, урок № 10
Тема: "Музична казка"
Мета :
- навчальна: продовжити знайомити учнів з особливостями оперного жанру на прикладі дитячої опери М. Лисенка «Коза-дереза».
- розвивальна:розвивати інтерес до народних пісень, вокально - хорові навички, вміння інтерпретувати музичний твір; образно мислити під час слухання музичних творів,
- виховна:виховувати інтерес до музики українських композиторів і творів, написаних за сюжетами народних казок.
Музичний матеріал: Микола Лисенко, пісня Кози, пісня Лисички, пісня Вовчика, пісня Рака з опери «Коза-дереза».
Елемент інтеграції: м/ф «Коза-дереза» (фрагменти)
Основні поняття: «музична казка».
Тип уроку: урок поглиблення теми
Обладнання: музичний інструмент, музично-темброві інструменти, ІКТ, ілюстрації до прослуханих творів, портрет композитора М. Лисенка.

Очікувані результати:учні називають ознаки оперного жанру, пояснюють особливості опери М. Лисенка «Коза-дереза», порівнюють звучання пісень з опери з українськими народними піснями, беруть участь в інсценізації окремих пісень з опери, емоційно сприймають музику і розмірковують про неї, виразно і осмислено співають, створюють музичний супровід до окремих пісень. 
Хід уроку:
1. Вхід учнів до класу під муз. супровід (пісня Лисички з опери «Коза-дереза» М. Лисенка)
2. Організаційний момент. Музичне вітання.
3. Актуалізація музичного досвіду учнів. ( слайд 2)
Світ здавався би набагато похмурішим, якби в ньому не було… казок! Адже чарівні історії люблять усі — і малеча, і дорослі. Казки вдвічі цікавіші, коли не просто читаєш або слухаєш їхній текст, а чуєш
музику — неодмінну складову музичних казок. Пригадай, якими вони бувають.
Музичні казки — це опери!
4.ОСНОВНА ЧАСТИНА

Музичними казками можуть бути й опери, і балети, і мюзикли… І сьогодні ми помандруємо до музичної казки-опери.
Пригадай: чим особливий цей жанр?
У 19 столітті в Україні жив композитор, який полюбляв світ казок. Своє захоплення він відобразив у трьох операх-казках — «Коза-Дереза», «Пан Коцький» та «Зима і Весна».

А звати цього видатного музичного казкаря — Микола Лисенко. (слайди 3-5 )
ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА
Іще з дитинства Микола Лисенко захоплювався музикою. Мати почала його навчати грі на фортепіано з 5 років. Талановитий учень вражав своєю музичною пам’яттю, чистотою і легкістю гри.
Під час гостювання в бабусі Марії М. Лисенко познайомився з народною піснею, яку полюбив назавжди. Велику цікавість у нього викликали народні театралізовані обряди, свята. Згодом,
коли він став композитором, збирав найкращі народні пісні та записував їх.
Микола Лисенко є творцем дитячої опери — першої не лише в Україні, а й у світі загалом. Дитячі опери композитор написав для своїх чотирьох дітей, яких дуже любив.
Музика першої його дитячої опери — «Коза-Дереза», насичена народними піснями і танцями. Ця опера комічна, і згідно із задумом автора — її виконують діти.
А розповідається в ній про вередливу гостророгу Козу, яка оселилася в лисиччиній хатині та лякає всіх звірів.
Тож, пориньмо в казку!
5. Перегляд мультфільму «Коза-дереза»
Опера – це музичний твір, в якому герої не розмовляють, а співають у супроводі симфонічного оркестру. (слайд 6)
В опері герої не промовляють слова, а проспівують.
Для кожного героя казки «Коза-дереза» композитор Микола Лисенко написав пісні. Ці прості мелодії настільки виразні, що слухачі легко впізнають персонажів навіть без слів.
Послухайте пісні персонажів опери і спробуйте передати характери казкових героїв за допомогою жестів і танцювальних рухів у відповідних темпах.
6. Слухання музики (слайд 7)
Микола Лисенко, пісня Лисички, з опери «Коза-дереза». (слайд 8) ( з мультфільму)
Я лисичка, я сестричка,
Не сиджу без діла,
Я гусятка пасла,
Полювать ходила. (Двічі)
2. А тепер мені в неділю
Треба відпочити,
Свою хатку гарнесенько
Треба прикрасити. (Двічі)
3. А щоб краща, а щоб краща
Була моя хатка,
Піти треба у гайочок
Квіточок нарвати. (Двічі)

Микола Лисенко, пісня Кози, з опери «Коза-дереза». (слайд 9)

Я коза-дереза, півбока луплена,
За три копи куплена,
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Хвостиком замету,
Ніжками затопчу,
Тут тобі й смерть.
Я коза-дереза, хитра та лукава,
Я лисицю дурну добре налякала.

Микола Лисенко, пісня Вовчика, з опери «Коза-дереза».

ПІСНЯ ВОВЧИКА (слайд 10)
Ой я, сірий вовчок,
По степах гуляю
Та на тих овечок
Пильно поглядаю.
А яка з них дурна,
Не слухає чабана,
Ту я зараз за чуприну
Та і покараю.

Микола Лисенко, пісня Рака з опери «Коза-дереза».

Пісня Рака (слайд11)
А я рак-неборак,
Я не простий козак!
Через те на мені
Не кирея, не сіряк.
Я над раками пан,
Я болотний гетьман!
Подивіться, люди добрі,
Який пишний жупан!
7. Аналіз прослуханих творів
Мелодії, що зображають героїв, дуже різні за характером. На створення характеру мелодії впливає і її напрямок.
А який може бути напрямок у мелодій?
Напрямок мелодій можна побачити в нотному записі.
Подивіться, мелодія може рухатися вгору, чи донизу або залишатися на одній висоті (робота з підручником ).
Крім того, мелодія може підніматися чи опускатися плавно або зробити стрибок!
Порівняйте мелодичні рисунки пісеньок Кози, Лисички та Рака.
Яка з мелодій більш плавна і хвиляста? Яка – енергійна і стрибкоподібна, а яка ніби «тупцює» на місці?
Спробуйте намалювати відповідні лінії на папері.
Порівняйте мелодичні рисунки пісеньок. Намалюйте відповідні лінії на папері
Як мелодична лінія пов’язана з характером кожного героя казки?
8. Фізкультхвилинка

9. Обери слова, що характеризують музичну мову кожного персонажа опери М. Лисенка «Коза-дереза».
Про що розповіли персонажі у своїх піснях? Спробуй схарактеризувати кожного героя опери-казки за музичними ознаками цих пісень.
Чим різняться пісні Кози, Лисички і Рака?
Чи знайомі тобі мелодії їхніх пісень і звідки?

Пісня Лисички
Пісня Кози
Пісня Рака

МЕЛОДІЯ
схвильована
поривчаста
стримана
сувора
сумна
журлива
спокійна
світла
співуча
героїчна
енергійна
збуджена
весела
грайлива
маршова
тривожна РИТМ
рівномірний
чіткий
маршовий
виразний
постійний
одноманітний
нерівномірний
збуджений
нерішучий
твердий
рвучкий
енергійний
танцювальний
млявий

10. Розучування «Пісні Лисички» з опери «Коза-дереза» М. Лисенка (слайд 12)
11. Виконання пісні з музично – тембровими інструментами.
12. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Учитель :
- Сподобалась вам вистава ? Які персонажі більш сподобалися? Чому?
- Пісеньку якого персонажа пам’ятаєте?
Про що розповіли персонажі у своїх піснях?
Учитель: Тоді пропоную вам виконати пісеньку улюбленого персонажа опери Миколи Лисенка «Коза-дереза» (флешмоб).
Учень, який виконував роль цього персонажа стає перед класом ,співа свою пісеньку та показує рухи учням.

13. Підсумок уроку (слайд 13)
Як називаються музичні казки? (опери)
Що таке опера? (це музичний твір, в якому герої не розмовляють, а співають у супроводі симфонічного оркестру )
Назву якої дитячої опери, що вивчали. ви запам’ятали? (М. Лисенко "Коза-Дереза").
Який композитор написав оперу «Коза-дереза»? (М. Лисенко)
Як музика допомагала нам охарактеризувати героїв казки? Наведіть приклад.
Отже, під час уроку ми познайомилися з цікавою музикою, що допомогла нам здійснити подорож казками.
Саме з дитинства ми вчимося бути Людиною. Цьому вчать мамина колискова, гра й розвага, казка і дитяча пісенька. З ними ми дорослішаємо, вчимося розуміти життя і людей.
Усне оцінювання.

Джерело:
1. Аристова Л. С.
Музичне мистецтво : підручник для 4 кл. / Л. С. Аристова,
В. В. Сергієнко. — К. : Видавничий дім «Освіта», 2015. —С. 42-47
2.https://yandex.ua/images/search?text=%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE
3. https://www.youtube.com/watch?v=M4VmW1DHcWQ
4. https://www.youtube.com/watch?v=SIKQ4RlYkes
5. https://www.youtube.com/watch?v=ZyiFv5t1tIY
6. https://www.youtube.com/watch?v=qEO6sV2RcEA

Автор: 

Фартушна Олена Миколаївна
вчитель музичного мистецтва і художньої культури
Марківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Костянтинівської районної ради Донецької області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі