Користувацький вхід

Останні публікації

Тверді та м’які приголосні звуки. Позначення м’якості приголосних буквами і, я, ю, є

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Тема. Тверді та м’які приголосні звуки. Позначення м’якості приголосних буквами і, я, ю, є
Мета:
формування предметних компетентностей: поглиблювати знання учнів; озна¬йомити із буквами, що позначають м'якість приголосних; вправляти у правильній вимові та правильному написанні слів із цими буквами; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати зв'язне мовлення, уважність, фонематичний слух; вихо¬вувати шанобливе ставлення до рідної землі;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння дотримувати правил письма, здатність самоорганізовуватися до навчальної діяльності, прагнути здобувати нові знання, працювати в парі, виконувати розумові операції та практичні дії;
комунікативної: розвивати навички усного та писемного мовлення, уміння осмис¬лювати інформацію;
інформаційної: удосконалювати навички самостійної роботи з підручником;
загальнокультурної: сприяти дотриманню норм мовленнєвої культури, правил по¬ведінки на уроці.
здоров’я збережуваньної: вміннявідновлювати свої сили під час роботи.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: таблиці складів; малюнки рослин; ілюстрації до теми «Україна — рідний край».
Хід уроку
І.ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Емоційне налаштування
Встали, дітки, всі рівненько!
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли Й працювати почали.
2.Актуалізація опорних знань
1)Вправа «Продовж речення»
• В українській мові є звуки ... та ... (голосні та приголосні).
• Голосні звуки бувають ... (наголошеними і ненаголошеними).
• Приголосні розрізняють дзвінкі й ... (глухі).
• Приголосні ще можуть бути ... (твердими і м’якими).
2)Гра «Чутливе вушко». Вправа на розрізнення на слух твердих і м'яких приголосних.
-Плесніть у долоньки, коли почуєте слово із м’яким приголосним звуком.
Калина, рідна, верба, Батьківщина, ластівка, земля, батьки, сонце, дерево,
вулиця, малюнок, матуся, дідусь, тато.
-З якою метою ви робили цю вправу?
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1.Прийом «Очікування»
-Прочитайте на дошці тему уроку.
-Що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?
2.Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
-Сьогодні ми маємо навчитися чітко розрізняти тверді та м’які приго¬лосні звуки; вивчити, якими буквами позначається м’якість приголосних. А допомагати нам будуть хлопчик Барвінок і дівчинка Україночка, які пове¬дуть нас до Країни мовних знань. Вони приготували для вас завдання і хочуть поглянути, як ви з ними впораєтеся.
3.Відкриття нових знань
1)Хвилинка каліграфії.
У у у а не ськ їн Україна українска
-Чи правильно я записала слово? (Діти мають помітити пастку і ви¬правити помилку.)
-До слова українська доберіть слова, що відповідають на питання хто? або що?. (Мова, пісня, казка, мудрість, слава, страва, традиція, вишиванка тощо)
-Запишіть 2-3 слова, що вам найбільше до душі.
2)Робота за підручником (с. 37. впр. 1).
Гра «Допоможи нашим героям»
-Прочитайте прислів’я про народні символи України, роз’єднавши слова.
-Як напишете слово Україна?
-Запишіть складене прислів’я (з коментуванням).
-Дякую, з цим завданням ви успішно впоралися.
3)Створення проблемної ситуації.
-Замініть тверді приголосні [ д, т, н, с, л] м’якими [д’, т’, н’, с’, л’].
Дим (дім), тин (тінь), радити (радіти), сидіти (сісти), лис (ліс).
-Промовте чітко кожне слово. Що сталося із приголосними? (Тверді приголосні звуки перетворилися на м’які.)
-Яка буква виконала цю роботу? (Буква «і»)
-Продовжте думку. Отже, буква і необхідна для...
Фізкультхвилинка (під аудіозапис пісні про Україну)
4)Практична робота за підручником (с. 37, впр. 1).
-Прочитайте текст. Продовжте думку.
• Калина — це символ...
-Назвіть звуки у підкреслених словах. Яка буква пом’якшила попередні приголосні?
-Назвіть слово, у якому аж 3 приголосних м’яких звуки. (Батьківської)
5)Колективна робота.
-Прочитайте вголос склади парами. Вимовте попарно приголосні звуки. Порівняйте. -Що змінилося?
ди—ді не—не
лу—лю та—тя
-Які букви підказали, що приголосні другого стовпчика слід вимовляти м’яко?
-Яка роль цих букв у мовленні, якщо вони стоять після приголосних? (Діти роблять висновки.)
6)Вивчення правила на с. 37.
Робота в парах
-Розкажіть одне одному правило.
7)Самостійна робота із попереднім коментарем.
-Прочитайте текст (с. 37, вправа 2).
-Що означають слова: зілля, голубонька, хрещатий, любисток, за¬пашний?
Словник
Зілля — запашні трав’янисті рослини.
Хрещатий барвінок — барвінок під хрестом на могилі.
Любисток — це трав’яниста лікарська рослина.
-Спишіть слова, вставляючи пропущені букви. Підкресліть їх. Вимовте звуки перед пропущеними звуками.
Диференційована робота: сильнішим дітям запропонувати скласти свої речення зі словами: любисток, барвінок, вінок, земля, рідна. Підкреслити букви, що пом’якшили приголосні звуки.
8)Робота з текстом (с. 37, впр. 3).
а)Читання тексту «Калина» (самостійно).
-Спробуйте здогадатися, які букви пропущені.
б)Повторне читання тексту вголос.
в)Бесіда за прочитаним.
-Про що цей текст?
-Що було найкрасивішим?
-Хто прилітав до куща і навіщо?
-Яка головна думка тексту?
г)Самостійна робота.
Гра «Пошуковець»
-Випишіть із тексту слова, у яких букви і, я, ю, є пом’якшують попередні приголосні звуки.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1.Рефлексія
-Ви сьогодні гарно попрацювали. Правильно виконали всі завдання, що запропонували наші герої. Вони задоволені!
-А чи задоволені своєю роботою ви?
-Чи справдилися ваші очікування від уроку?
-Чи сподобалися вам букви і, я, ю, є?
-Чи хотіли б у подальшому відкривати таємниці української мови?
2.Домашнє завдання (на вибір)
1.Записати власні 2-3 речення про калину.
2.Списати 3-й абзац тексту вправи 3 (с. 37), вставляючи пропущені букви. Підкреслити букви, що позначають м’які приголосні звуки.

Автор: 

Прокопенко Людмила Василівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі