Тема: І.Калинець «Хлопчик-Фігурка, який задоволений собою»
Мета: поглибити знання учнів про творчість І.Калинця,з’ясувати ідейно-тематичне спрямування, пояснити особливості назви, визначити реальне і уявне, охарактеризувати образи; формувати вміння учнів виразно читати , аналізувати; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, увагу; виховувати моральні якості учнів
Обладнання: текст, бібліотечка творів І.Калинця
Тип уроку: урок-хронометраж
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань, вмінь, навичок
1.Літературна головоломка
Прочитати анаграми. Яких творів вони стосуються? Назвіть авторів цих творів
Правда ( АПРАДВ), праця(ЯПАРЦ), задоволення(ЯНЗНАОДОВЕЛ), віра, хвалькуватість, впевненість
Який твір можна охарактеризувати всіма словами?
Переконатися у цьому допоможе театралізована хвилинка
(пісенька Ганнусі)
Як називається твір? Хто його автор?
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Урок проведемо у формі хронометражу. Що таке хронометраж?
Твір називається «Хлопчик-Фігурка, який задоволений собою». Коли людина може вважати себе задоволеною у чомусь або чимось?
Спробуємо створити формулу задоволення
ЩО до Чого треба додати, щоб отримати задоволення?(-----+------+-----=задоволення)
Завдання на вибір:
- скласти сенкан до образу Ха-еФа
- дібрати прислів’я, приказки, якими можна охарактеризувати героїв твору
- індивідуальне завдання – скласти відгук, рекламу на оповідання
ІІІ.Вивчення нового матеріалу
1. Квест з теорії літератури
Визначте жанр твору. Доведіть. Як трактує жанр сам автор? Які елементи казки наявні у творі? А що свідчить про те, що це оповідання?
Отже, жанр твору – оповідання з елементами фантастики.
2. Робота над змістом твору. Інтелектуальна кулька з елементами вибіркового читання.
Відповідаючи на запитання, добираючи відповідні місця з тексту, ми у процесі роботи повинні визначити тему і основну думку оповідання.
- Чому Ганнуся дозволила Ха-еФу перебувати в альбомі?
- Про що і для чого попросила Ганнуся хлопчика-фігурку наприкінці дня?
- Чи був задоволений собою Ха-еФ на початку твору?
- Що означав для Ха-еФа червоний знак питання в альбомі Ганнусі?
- Для чого дівчинка попросила написати свою історію?
- Про який діловий папір ви дізналися з цього твору?
- Яким чином дівчинка пояснила оригінальність свого твору?
- Що ви знаєте про історію букви Ф? (повідомлення)
- Чим пояснити те, що дівчатка після отримання гарних оцінок не раділи, а сумували?
- Чому вирішили покласти малюнок з Ха-еФом до ранця Богданка?
- Яке слово для Ха-еФа було найголовнішим? Чому?
- Чи хотіли б ви, щоб у вас теж був такий хлопчик?
- Як автор пояснив причину появи цієї цікавої пригоди?
- Яка тема оповідання? Основна думка?
3. Робота в парах. Асоціативний диктант.
Вибрати серед переліку рис ті, які стосуються Ха-еФа
Хвалько, чемний, скупий, дотепний, хитрий, веселий, щедрий,сміливий, працьовитий, ледар, щирий, зверхній, незалежний, товариський.
Спробуємо віднайти ці риси у його життєписах
4. Робота в групах. Дослідження – аналіз.
Оскільки ми працюємо у рамках хронометражу, то з якого життєпису варто розпочати?
1 група – 2 життєпис;
2 група – 1 життєпис;
3 група – 3 життєпис
Проаналізувавши всі автобіографії, створимо пам’ятку «Дружні поради друзям, які будуть важливими у їхньому житті».(записати на дошці по черзі, представити на аркуші паперу у вигляді пропозицій, приклеїти на дошці)
5. Завдання на вибір
Пригадайте, які завдання на початку уроку?
Яким прислів’ями, приказками ви охарактеризували б героїв твору?
Презентуйте сенкан Ха-еФа
ІV.Підсумок
ЩО до Чого треба додати, щоб отримати задоволення?(-----+------+-----=задоволення)
Праця+ розум+власні сили=задоволення собою
V.Домашнє завдання
Визначити елементи сюжету оповідання
Придумати коротеньку історію – четвертий життєпис Ха-еФа
Скласти вікторину, тести (індивідуальне завдання)