Користувацький вхід

Система уроків за темою "Дієприслівник"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення,
морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета:
 навчальна: дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова;
формувати вміння розпізнавати дієприслівники в тексті, визначати їх граматичні
ознаки та синтаксичну роль;
формувати вміння аналізувати і стилістично доцільно вживати їх у мовленні;
 розвивальна: розвивати мовне чуття, спостережливість, увагу, пам'ять;
 виховна: сприяти вихованню загальнолюдських цінностей людини
Тип уроку Урок вивчення нового матеріалу
Соціокультурна змістова лінія Вічні цінності людини

Перебіг уроку

Слово – не горобець:
вилетить – не впіймаєш

Народна творчість
І. Оголошення теми і завдань уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Проблемне питання:
З яких частин складається слово дієприслівник? Висловіть своє припущення щодо його морфологічних ознак

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

«Мозкова атака»
Порівняйте речення і скажіть: в якому реченні висловлені дії як однаково важливі, а в якому виражені головна дія і друга додаткова?
Коли не дав слова – кріпись, а дав – держись. Не давши слова – кріпись, а давши – держись.(Народна творчість)
(У другому реченні слово давши доповнює своїм значенням основну дію)

Евристична бесіда
1. Яким членом речення виступає слово давши? На яке питання відповідає? Чи можна його змінити?
2. Формою якої частини мови є дієприслівник? Свої думки аргументуйте.

Робота з підручником
Звірте свої думки з міркування з матеріалом підручника (с.137 – 138).

Практична робота
Запишіть речення. Вкажіть слова, що означають головну дію або стан, та слова, що означають додаткову дію або стан. Якою спільною думкою вони об’єднані?
1.Вибирай друга, не поспішаючи, ще менше поспішай проміняти його.
2. Осуджуючи своїх друзів, не чекайте, що вони вважатимуть це за критику.
3. Вище щастя – друг: його творить він, його ж поділяючи, він примножує
(З творів В.Шіллера).

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Вибірковий диктант
Із поданих форм дієслова випишіть дієприслівники, визначте їх граматичні ознаки.
Думаючи, сказано, зроблений, вигадати, Змовляючись, поневоливши, посіяний, крадений, прочитав, переписав, шукаючи, вчинивши, пожнеш, зроблено, схилившись, вигнутий, сидіти, сміється, залишаючи.

Робота в парах
Утворити від поданих слів дієприслівники.
Думати, читати, говорити, сидіти, іти, писати, бігати, повертатися.

Творча робота
Вставте пропущені літери, зніміть скісні риски, підкресліть дієприслівники, визначте їх синтаксичну роль.
1.Не/працюючи, ситий не/буд…ш. 2. Не/навчивши в п…люшках, не/навчиш… і в подушках. 3. Не/поберігши тіла, й душу погуб…ш. 4. Не/піймавши, не/кажи, що злодій (Народна творчість).
Складіть за одним з прислів’їв оповідання-ілюстрацію і запишіть його в зошит. В оповіданні використовуйте дієприслівники

«Розумне перо»
Серед поданих речень знайдіть неправильно побудовані і виправте помилки. Речення запишіть, підкресліть дієприслівники, визначте їх синтаксичну роль
1.Відмінно закінчивши навчальний рік, хлопець міг спокійно відпочивати. 2.Приїхавши додому, він знайшов там багато нових цікавих книг. 3.Сказавши батькам неправду, у нього було неспокійно на душі. 4. Зібравшись у класі, почався конкурс.

V.Рефлексія
Лінгвістична гра «Хто більше?»
Запишіть синоніми до слова дружба. Прочитайте їх ланцюжком, не повторюючи слів, які вже прозвучали. Складіть із записаними словами 3-4 речення, ввівши до їх складу будь-які дієприслівники (усно)

«Мікрофон»
1. Дайте визначення дієприслівника.
2. Що дієприслівник має спільного із дієсловом та прислівником?
3. Яку синтаксичну роль виконує дієприслівник?

VІ. Виставлення оцінок та їх коментування

VІІ. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання
1. Вивчити теоретичні відомості (§ 21)
2. Виконати практичне завдання (за вибором учнів, залежно від рівня навчальних досягнень):
а) вправа 246 (І завдання);
б) написати твір-роздум на тему «Що для мене є цінним?», використовуючи дієприслівники

Тема Вид і час дієприслівників. Дієприслівники доконаного і
недоконаного виду, їх творення
Мета:
 навчальна: дати учням поняття про вид і час дієприслівників, їх творення;
домогтися засвоєння учнями вивчених орфограм;
формувати вміння утворювати дієприкметники доконаного і недоконаного
видів, правильно вживати їх у мовленні;
 розвивальна: розвивати орфографічну пильність;
розвивати творчу уяву школярів;
 виховна: сприяти вихованню пізнавального інтересу, викликати бажання підвищувати рівень своїх знань.
Тип уроку Урок формування знань і вмінь учнів

Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань

Творче конструювання
(Завдання роздані кожному учневі на окремих листках)
Прочитайте уривок з «Притчі про життя» І.Франка. Яка головна думка тексту?
Вставте на місці пропусків потрібні за змістом дієприслівники. Дайте визначення дієприслівника.
Було се в Індії.
Степом безлюдним
Йшов чоловік. І враз напав на нього
голодний лев.__________________ звірюку
ще здалека, ____________________рик її,
Почав тікати чоловік щодуху.
_______________, наскочив він нараз
на глибоченьку балку. Не було
часу вертатись, не було де скритись,
а звір вже близько. Бачить чоловік,
що зо стіни безодні, зо стрімкого
скального обриву худа берізка
в щілині виросла й вершок зелений
понад безодню к сонцю підіймає.
Не довго __________________, він вчепився
за ту берізку; __________________руками
за пень її, повис над гирлом темним,
аж поки, ____________________там ногами,
на щось твердого крихту не оперся.
Д о в і д к а: думаючи, держачись, бовтаючи, побачивши, тікаючи, почувши.

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку

Сьогодні до нас на урок завітала казка. Але казка не звичайна, а лінгвістична.
- Що таке лінгвістика?

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Вибірковий диктант
Прослухайте казку. Випишіть з тексту дієприслівники.
Одного сонячного теплого дня вийшов Дієприслівник прогулятися. Вітер лагідно колихав віття дерев, нашіптуючи їм свої сни.. птахи ніжно співали, навіваючи приємні спогади.
Аж раптом, прислухаючись, почув Дієприслівник якийсь шум. Підійшовши ближче, побачив, що це його брати-слова сваряться між собою.
- Ви чого зчинили такий галас? – суворо запитав Дієприслівник.
- Та ми заблукали і не можемо знайти свої домівки. – розгублено відповіли слова
- Та це не така вже й проблема. – полегшено зітхнувши, сказав Дієприслівник
- Як же нам відшукати дорогу додому?
- Все дуже просто. Дивіться:

«Мозкова атака»
Порівняйте слова, записані на дошці. Визначте способи їх творення
Шукають – шукаючи знайти - знайшовши
дивляться – дивлячись подивитись - подивившись
граються – граючись завмерти - завмерши
лежать – лежачи здивувати – здивувавши

Пояснення вчителем теоретичного матеріалу за підручником

Слова полегшено зітхнули:
- Тепер ми швидко знайдемо свої домівки.
- А чи правильно? – хвилюючись, подумав Дієприслівник.

Проблемно-пошукова робота
В якому рядку всі дієприслівники доконаного виду. Поясніть спосіб їх творення.
1. Струменіючи, лежачи, працюючи, зрозумівши.
2. Заховавши, знайшовши, сказавши, сміючись.
3. Засміявшись, замріявшись

Робота в групах

Завдання для 1 групи
Від поданих дієслів утворіть
дієприслівники, запишіть їх у дві

колонки за видами. Два із них уведіть у речення.
Загортати, загорнути; нести, принести; зазнати, зазнавати; виконувати, виконати

Завдання для 2 групи
Від поданих дієслів утворіть дієприслівники, запишіть їх у дві колонки
за видами. Два із них уведіть у речення.
З’явитись, прожити, радіти, летіти, зберігати, узгодити; поміняти, міняти.

ІV. Рефлексія

«Незакінчене речення»
 На уроці мені сподобалось (не сподобалось)…

V. Взаємооцінювання учнів (з корекцією вчителя)

VІІ. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання
1. Вивчити теоретичні відомості (§ 22)
2. Виконати практичне завдання (за вибором учнів, залежно від рівня навчальних досягнень):
а) вправа 250;
б) написати твір-мініатюру на тему «У світі казки», використовуючи дієприслівники доконаного і недоконаного видів

Тема Правопис дієприслівників. Не з дієприслівниками
Мета:
 навчальна:: пояснити учням правила написання не з дієприслівниками;
формувати орфографічну грамотність;
 розвивальна: розвивати творче мислення, мовне чуття,
розвивати вміння аналізувати та спів ставляти мовні явища, робити
висновки;
формувати вміння висловлювати думки, обґрунтовувати їх;
 виховна: сприяти вихованню почуття пошани до скарбів усної народної творчості, викликати бажання берегти їх і передавати у спадок
Тип уроку Урок формування знань і вмінь учнів
Соціокультурна змістова лінія У скарбниці усної народної творчості

Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань
Утворити дієприслівники від наведених дієслів, 2-3 з них увести в речення і записати їх.
Сприймати, розуміти, шанувати, берегти, усвідомити, мислити, передавати.

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

Проблемно-пошукове завдання
Розглянути слова, записані на дошці. Що ви можете сказати про їх написання?
Літаючі об’єкти літаючи уві сні
Синіючі озера синіючи від холоду
Виділіть орфограму «Правопис дієприслівників»

Нездужаючи не подужати
Неволячи не поневоливши
Недобачаючи не побачивши
Зробіть висновок про написання не з дієприслівниками

Пояснення вчителем теоретичного матеріалу

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Вибірково-розподільний диктант
Розподілити прислів’я і приказки на дві групи: І – з дієприслівниками; ІІ – без дієприслівників. Про що йдеться у наведених зразках усної народної творчості?
1. Здоров’я маємо – не дбаємо, а погубивши – плачемо. 2. Не взявшись за сокиру, хати не зробиш. 3. Не перо пише, а розум. 4. Мудрим ніхто не вродився, а навчився.. 5. Не робивши до поту, не їстимеш в охоту. 6. Наука в ліс не веде, а з лісу виводить. 7. Не спавши багато, багато знатимеш (Народна творчість).

Творча робота
Допишіть прислів’я. Порівняйте написання не з дієсловами і дієприслівниками, зробіть висновки. Поясніть правопис дієприслівників.
1. Не лінуйся рано встати, а … .
2. Що знаєш – те … .
3. Не кажи – не вмію, а …. .
4. Не мудруючи багато, … .
5. Не нагнувшись, … .
6. Не посіявши, … .
7. Не взявшись за гриву, … .
Д о в і д к а: а замолоду вчитись, за плечима не носити, кажи – навчусь, працюй завзято, гриба не знайдеш, не пожнеш, за хвіст не вдержишся.
Робота з сигнальними картками
Не знаючи, неволячи, недооцінювати, нехтуючи, не питаючи, не сказавши, не здогадуючись, незчувшись, не руйнуючи, не визначивши, не вгаваючи.

Робота в групах

Завдання для 1 групи
Дібрати до кожного фразеологізму
синонім.
Скласти речення з фразеологізмами.
Не зібравшись з думками, не змигнувши
оком, не чуючи ніг.

Завдання для 2 групи
Дібрати до кожного фразеологізму

синонім. Скласти речення з фразеологізмами.
Не змикаючи очей, не зловивши за руку, не переводячи подиху.

Завдання для 3 групи
Дібрати до кожного фразеологізму синонім. Скласти речення з фразеологізмами.
Не змигнувши оком, не розгинаючись, не покладаючи рук.

Творча робота
Перебудувати речення, від виділених слів утворити дієприслівники.
1. Треба так жити, щоб нікому зла не чинити.
2. Не думай про страх, то його й не матимеш.
3. Не шукай правди в других, коли в тебе її нема.
4. Шукай долі, не шукай неволі.

Робота зі словником
Випишіть із орфографічного словника 6 дієприслівників, які пишуться з не разом. Два з них уведіть в речення.

ІV. Рефлексія

«Мікрофон»
 Що вам на уроці сподобалося (не сподобалося)?
 Що не вдалося осягнути?
 Наскільки глибоко ми впоралися з поставленими завданнями?

V. Взаємооцінювання учнів (з корекцією вчителя)

VІІ. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання
3. Вивчити теоретичні відомості (§ 24)
4. Виконати практичне завдання (за вибором учнів, залежно від рівня навчальних досягнень):
а) вправа 268 (1);
б) скласти висловлювання у науковому стилі на тему «Правопис дієприслівників. Не з дієприслівниками»

Тема Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й
одиничному дієприслівнику
Мета:
 навчальна: навчити учнів правильно визначати в реченні дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники;
допомогти засвоїти правильне написання дієприслівникових зворотів;
формувати вміння знаходити та відокремлювати в реченнях дієприслівникові звороти та одиничні дієприкметники;
 розвивальна: розвивати творче мислення учнів; уміння аналізувати мовні явища;
 виховна: сприяти екологічному вихованню учнів
Тип уроку Урок формування знань і вмінь учнів
Соціокультурна змістова лінія Тендітний світ природи

Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань

Робота з картками

Картка №1
Прочитайте прислів’я, розкрийте їх зміст (усно). Позначте орфограму «Не з дієслівними формами»
1. Не/взявшись за сокиру, хати не/поставиш. 2. Не/спитавши броду, не/лізь у воду. 3. Не/хвали мене у вічі, не/гудь поза очі. 4. Не/подумавши, кілочка не/застружиш. 5. Не/дивись на людину, а на її діло. (Народна творчість)

Картка №2
Спишіть, розкриваючи дужки. Поясніть правопис дієприслівників. 2-3 дієприслівники уведіть у речення.
Не/воляч…, не/сіявш…, не/читаюч…, не/хтуюч…, не/розуміюч…, не/дочувш…, не/чекаюч… .

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

Проблемно-пошукове завдання
Поясніть постановку розділових знаків у реченні.
У своїй кузні кує новорічне сонце, виспівуючи зимову мелодію (М. Стельмах).

Пояснення вчителем теоретичного матеріалу

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Диференційоване завдання
І рівень: Позначте дієприслівники, з’ясуйте їх синтаксичну роль
Усяка пташечка співала, радіючи сонцю (Л.Глібов).
Прокинувшись, він дивиться на гору супротив його (Т.Шевченко).
Василько ще раз обійняв слухняну тварину й пішов геть, раз-у-раз оглядаючись (Д.Чуб).
Дмитрик побіг далі, затискуючи в руці мідяну монету (М. Коцюбинський).

ІІ рівень: Поставте пропущені розділові знаки, поясніть їх.
Мисливці якраз наїхали з міста і нічого не вполювавши сіли вечеряти (Є.Гуцало).
Вони почули погоню посхоплювались і пропустивши мимо себе загнаного лося зняли безладну стрілянину по вовчій зграї (Є.Гуцало).
Лось лежав на боці відкинувши ноги і тепер здавався ще більшим (Є.Гуцало).
У цьому потічку під навислими лопухами купається білявий хлопчик а викупавшись перебігає він через долину та через леваду (Т. Шевченко).

ІІІ рівень: Складіть і запишіть 3-4 речення, які ілюструють вивчені на уроці пунктограми.

Робота в групах

Завдання для 1 групи
Прочитайте текст. Визначте його жанр і тип
мовлення. Перепишіть, ставлячи пропущені
розділові знаки і вставляючи літери.
Гагара – водяний птах. У воді вона здобуває їжу,
на воді відпочиває і навіть вирушаючи на зимівлю
частину свого шляху не п…р…літає, а долає
пливучи за течією річок.
Гагара чудово пірнає і може близько двох хвилин
п…р…бувати під водою пропливаюч… за цей шлях
десятки метрів. На суші вона дуже незграбна, рухається
повзуч… на череві і відштовхуючись ногами.
(З книги «Серед рідної природи).

Завдання для 2 групи
Прочитайте текст. Визначте його жанр і тип мовлення. Перепишіть, ставлячи пропущені розділові знаки і вставляючи літери.
Пішла коза до лісу, напаслася досить, вернулася додому, підійшла до дверей і заспівала:
Діточки мої, коз…няточка,
Відмикайтеся, відчиняйтеся!
Ваша матінка прийшла,
Молочка принесла.
Коз…нята почувш… мат…рин голосок кинулися вмить до дверей і відчинили. Вовк дождавш… ранку почав придумувати, як би то йому умудритися, щоб свій голос підвести під козиний.
(Народна казка «Вовк і семеро козенят»)

Завдання для 3 групи
Прочитайте текст. Визначте його жанр і тип мовлення. Перепишіть, ставлячи пропущені розділові знаки і вставляючи літери.
Хто з всіма добрий хоче буть,
той швидко втратит… добрий пут… .
Не/може при добрі той жить,
хто хоче злу й добру служить.
Бо хтівши доголить обом
він швидко стане зла рабом.
(І.Франко)

«Розумне перо»
Відредагуйте запропоновані речення та запишіть їх.
1. Приїжджаючи до України, мені доводиться там часто чути «суржик».
2. Оглянувши пацієнта, лікар дає йому рекомендації.
3. Вітер збивав з ніг, гойдаючи дерева.

V. Рефлексія

«Незакінчене речення»
 Дієприслівниковий зворот – це…

VІ. Взаємооцінювання учнів (з корекцією вчителя)

VІІ. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання
1. Вивчити теоретичні відомості (§ 23)
2. Виконати практичне завдання (за вибором учнів, залежно від рівня навчальних досягнень):
а) вправа 257;
б) написати твір-мініатюру «Чарівний край мого дитинства», вживаючи одиничні дієприслівники і дієприслівникові звороти

Тема Узагальнення і систематизація знань про дієприслівник як особливу форму дієслова
Мета:
 навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів про дієприслівник
закріпити вміння відрізняти дієприслівники від інших форм дієслова; визначати граматичні та синтаксичну роль, правильно писати речення, які містять дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники;
формувати вміння знаходити та відокремлювати в реченнях дієприслівникові звороти та одиничні дієприкметники;
 розвивальна: сприяти розвиткові наполегливості учнів у навчанні;
розвивати творчу уяву, мислення школярів;
розвивати культуру усного та писемного мовлення;
 виховна: сприяти вихованню у дітей пошани до звичаїв українського народу, почуття патріотизму
Тип уроку Урок – гра (повторювально - узагальнювальний урок, урок-
закріплення)

Перебіг уроку
І. Організація класу

Клас ділиться на 2 команди (кожна з яких обирає капітана і назву). Обирається експертна група, яка складається з 3 учнів, що мають високий рівень навчальних досягнень, і вчителя.

ІІ. Проведення гри

1 конкурс – «Розсипані перли»
Розподілити подані слова за формами дієслів у колонки. (Робота виконується за 3 хвилини. Картки учні здають журі. За правильно виконану роботу команда отримує 2 бали)

Завдання для 1 команди
Малювати, малюючи, намальований, малює, намальовано, сказаний, сказано, сказавши, сказати, скаже.

Завдання для 2 команди
Усвідомити, усвідомлений, усвідомлює, усвідомлено, усвідомивши, збережений, збережено, зберегти, збереже, збережено, зберігаючи.

2 конкурс – Конкурс капітанів
Команди готують по три питання з теми і ставлять їх капітану іншої команди. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

3 конкурс – «Нумо, швидше!»
Команди по черзі відповідають на питання. Час для підготовки відповіді – 30 сек. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.
Питання для 1 команди

1. Що означає дієприслівник? (Додаткову дію або стан)
2. Визначте час дієприслівника повеселівши. (Минулий)
3. Визначте вид дієприслівника лежачи. (Недоконаний)
4. Чи перехідний дієприслівник вмиваючи? (Так)
5. Визначте синтаксичну роль дієприслівника у реченні: Пройшовши півдороги, згадав своє минуле. (Обставина часу)
6. Як пишеться не з дієприслівником у слові неволячи? (Разом)

Питання для 2 команди

1. Чи змінюється дієприслівник? (Ні)
2. Визначте час дієприслівника вміючи. (Теперішній)
3. Визначте вид дієприслівника поневоливши. (Доконаний)
4. Чи перехідний дієприслівник читаючи? (Так)
5. Визначте синтаксичну роль дієприслівника у реченні: Хлопець задумався, згадавши щось своє. (Обставина причини)
6. Як пишеться не з дієприслівником у слові нехтуючи? (Разом)

4 конкурс – «Я – творець»
Утворити від поданих дієслів дієприслівники доконаного і недоконаного видів. Час – 3 хвилини. За правильну відповідь команда отримує 3 бали.

Завдання для 1 команди
Тримати, будувати, говорити, виконати, співати, наздогнати.

Завдання для 2 команди
Берегти, пам’ятати, читати, знати, вірити, чути.

5 конкурс – «Моя країна – Україна»
Скласти твір-мініатюру про Україну, використовуючи дієприслівникові звороти. Час для виконання – 10 хвилин. Максимальна оцінка за конкурс – 5 балів.

Журі оголошує результати гри.

ІІІ. Самооцінювання учнями своєї роботи та їх мотивація (За необхідності оцінки корегує учитель)

ІV. Рефлексія

Заповнення учнями таблиці

Я знаю Я вмію

V. Взаємооцінювання учнів (з корекцією вчителя)

VІ. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання
1. Підготуватися до контрольної роботи
2. Виконати практичне завдання (за вибором учнів, залежно від рівня навчальних досягнень):
а) вправа 273 (виконати завдання за варіантами);
б) написати твір-мініатюру «Я – нащадок козацького роду», використовуючи дієприслівники і дієприслівникові звороти

Автор: 

Шацька Валентина Іванівна, учитель української мови і літератури

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі