Семінар – практикум для музичних керівників на тему:
«Формування креативної особистості дошкільника засобами музичного
виховання ».
Мета: даний семінар спрямований на надання допомоги
педагогам дошкільних закладів в оволодінні теорією питання
та формування практичних умінь, навичок, розвитку творчих
здібностей дітей засобами музичного виховання.
План проведення семінару-практикуму:
І. Організаційний момент
І.Практична робота:
1.1.Перегляд флешмобу «З Україною в серці»,
1.2.Заняття в старшій групі «Веселі нотки»
ІІ Теоретична частина.
2.1.Виступ методиста ЗДО № 4 Мороз Л.Ф.
2.2.Вправа «Чарівний глечик»
2.3.Виступ муз.керівника ЗДО № 4 Глущенко О.І. щодо документації, сучасних вимог до музичних занять в ЗДО, досвіду роботи.
ІІІ. Заключна частина
3.1. Підведення підсумків. Прийняття методичних рекомендацій.
Представлення методиста:
Шановні гості!
Рада вас вітати на засіданні семінару-практикуму на тему «Формування креативної особистості дошкільника засобами музичного виховання».
Хочу, щоб на цьому семінарі у всіх вас був гарний настрій, бажання проявити власну творчість і бажання розвиватися, сприймати нову інформацію.
Наш музичний керівник – творчий педагог, має вищу педагогічну освіту, вищу кваліфікаційну категорію, відмінно володіє методикою музично-естетичного виховання дітей. Формує дитячу творчість, вміння створювати власні задуми, підтримує прагнення дітей до активності, дає можливість прилучати їх до системи цінностей, культури і традицій українського народу, ознайомлює з культурою народів світу. Музкерівник веде пошукову роботу щодо втілення в життя нових форм і методів музичного виховання, які забезпечують розвиток не окремих сторін музичної діяльності, а формування особистості дошкільника загалом. Вона впродовж багатьох років працює з дітьми над художньо-естетичним, креативним розвитком особистості через музичне виховання. Для цього музкерівник розробила конспекти музичних занять, «родинних свят», розваг, драматизації казок.
Навчаючи своїх вихованців, Ольга Іванівна завжди ставить обов’язковою умовою, щоб був інтерес до навчання, щоб діти самостійно мислили, усвідомлено сприймали матеріал, який забезпечує творче включення у пізнавальний процес кожної дитини. Вона продумано використовує різноманітні методи та прийоми подання знань, музично-дидактичний матеріал, вправи з елементами пошукової діяльності, зрозуміло і переконливо доводить дітям, що музика є наш навколишній світ, наша природа. Високий професіоналізм музкерівника найкраще проявляється під час проведення святкових ранків, родинних свят. Це насправді видовищні спектаклі, в яких реалізується творча думка музкерівника, її новаторський талант вміння навчити, зацікавити кожну дитину, добитись майстерності виконання. Святкові ранки, проведені музичним керівником, відрізняються цікавими сюжетами, сюрпризними моментами, вдалим добором музично-поетичного репертуару доцільного за змістом та характером музичного супроводу.
Запрошуємо Вас, переглянути флешмоб «З Україною в серці» та заняття в старшій групі «Веселі нотки».
ФЛЕШМОБ
1.Доброго дня вам, шановні гості!
Вас вітає ЗДО №4
З мелодичною назвою «Дзвіночок»
Ми знаємо, що ви люди незвичні
Ми знаємо, що ви люди музичні.
2.І тому ми, маленькі таланти
Через пісню, художнє слово,
Танок, поведемо всіх вас
у світ духовності, краси,
у світ дитинства.
3.Нехай час перебування
на нашому дійстві принесе
вам радість і гарний настрій.
(звук бандури)
4.Наша рідна земля-це Україна,
Україна - це квітучий край
з рутою, м’ятою, барвінком.
Це милозвучна мова,
Вишитий рушник, задушевна
лірична пісня і наповнений
гордості український танець.
5.Україно моя
Калинова земля!
Спів бандури і мамине слово
І лелечі луги і далекі степи,
І молитви душевна розмова!
6.Україно моя
Калинова земля
Дзвін недільний –
Святкова година
І сади голосні
І молитви пісні
І щаслива у хаті родина.
(Патріотичний танок)
7.Живи в своєму краї
Де хата материнська
Де пісня скрізь лунає
І мова українська!
8.Українська пісня – це історія
нашого народу,
це велич і біль,
це радощі і роздум
це душа справжня і чиста
Пісня «Човник» Л. Корнієнко, мол. гр.
старша група – акомпанемент
Одним із найцінніших скарбів української культури є танець. Кращі художні зразки нар. танців збереглися і дійшли до наших днів. Одним із таких жанрів є жартівливий сюжетний танець.
«Черевички»
Козак – це Україна,
Україна – це козацтво,
Це сміливі і винахідливі хлопці, що
завзято захищають свою землю,
а ще – танцюють і співають
козацьких пісень.
Пісня «Козачок»
Калина – символ нев’янучої краси нашої України.
Говорила мати:
-Не забудься сину!
Як збудуєш хату,
Посади калину!
Зоряна калина
Це краса і врода
Нашої країни
Нашого народу!
«Ой є в лісі калина»
«Лелека» - живий символ України. Це на диво гордий і красивий птах. Скільки в ній величі і гордості. В українській традиції лелека символізує вірність і любов до рідної землі, дану до отчого порогу. Його вважають птахом долі, провісником щастя і добра.
Летіли лелеки, летіли далеко,
Далеко за обрій летіли
Вони відлітали здавалось здалеку
неначе крапки чорно-білі.
«Лелеченьки»
Вивчаючи історію нашої культури, створюючи нові образи, нові сюжети ми намагаємось на відставати від нових напрямків у танці, жанрі таких як флешмоб – що означає – коротке дійство.
пісня «Україна – це ми»
вірш «Які вони сучасні діти»
Які вони сучасні діти
Неначе у садочку квіти
Для щастя й радості зростають
В руках своїх весь мир тримають
Красиві і талановиті
Їх погляди й думки відкриті
Всі заслуговують уваги
та особистої поваги
А ще любов й розуміння
Бо це майбутнє покоління
Із приводу того що маєм
Ми їх виховуєм й навчаем!
Заняття в старшій групі «Веселі нотки»
Завдання навчальні:
-розрізняти основні почуття та емоції, сум, радість,хвилювання;
-визначати характер музичних творів, вміння висловлювати свою думку;
-розрізняти високий, низький та середній звук, швидкий та повільний темп;
-називати ноти, розміщення нот на нотному стані;
-вміння грати в оркестрі злагоджено, одночасно;
-знання про музичні колективи, музичні інструменти, композитор, виконавець, диригент;
розвивати:
-інтерес дітей до пізнання музики, творчу уяву, увагу, мислення, збагачувати музичні враження дітей засобами класичних творів;
-співочі навички, звуковисотний слух, чуття ритму, асоціативне мислення, здібність довільних образних імпровізацій, уміння використовувати виразні засоби музики;
виховувати:
-емоційне задоволення від музичного заняття,
-любов до прекрасного,
-бажання творити.
Музичний репертуар:
«Шпачок прощається» М.І.Глінка;
поспівка «Добрий день»;
танок «Гопачок» укр.нар.мел.;
І.С.Бах «Жарт»;
фолькл. твір «Осіння мелодія»;
муз. – дид. картки із зображенням муз. інструментів.
Обладнання: муз. інструм. нотний стан, муз центр
Хід заняття:
(діти заходять до залу під муз. супровід)
1.Психогімнастика.
2.Поспівка «Добрий день!»
3.Сюрпризний момент (дівчинка зі скрипкою в руках, лунає музика – дістаємо ноти, 7 нот - 7 завдань).
4.Казка про ноти (закріпити знання дітей з музичної грамоти, розміщення ноток на нотному стані).
5.Розучування пісні «Шпачок прощається».
6.Слухання «Мелодія осені» (визначити характер твору, творчої уяви, асоціативне мислення).
7.Д/гра «Назви музичні інструменти»:
а) інструменти класичні;
б) українські національні інструменти;
в)музичні колективи за кількістю музикантів;
г)національний колектив (троїсті музики).
8.Ознайомлення з новим поняттям «симфонічний оркестр».
9.Слухання твору І.С.Баха «Жарт», гра на нетрадиційних (саморобних музичних інструментах).
10.Українські народні танці (назви таночків), виконання танцю «Гопак»
11.Слухання музичного твору «Ведмедик з лялькою».
12.Підсумок заняття.
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
1.Вправа «Чарівний глечик»
Інструкція. Колеги! Пропоную вам дістати по одному папірцю з чарівного глечика (вази, мішечка), який підкаже, що на вас чекає сьогодні або що вам потрібно зробити найближчим часом. Бажано таких діставати по одному щоранку. Ці побажання чарівно впливають на настрій, підбадьорюють, надають упевненості.
Тобі сьогодні особливо пощастить!
Життя готує тобі приємний сюрприз!
Усе складається для тебе найкращим чином!
Сьогодні твій день, щасти тобі!
Сьогодні Фортуна з тобою разом!
Пам’ятай: ти народилася(вся), щоб бути щасливою(им)!
Сьогодні очікуй прибутку!
Люби себе такою(им), якою(им) ти є, — неповторною(им)!
Пам’ятай, що ти кохана(ий)!
Потурбуйся про здоров’я свого тіла!
Зроби собі подарунок, ти на нього заслуговуєш!
Вищі сили оберігають тебе!
У тебе є все, щоб насолоджуватися життям!
Усе, що потрібно тобі, легко приходить до тебе!
Усі твої бажання та мрії реалізуються, повір у це!
Сьогодні з тобою спокій і радість!
Сьогодні щасливий день!
У тебе є все, щоб насолоджуватися життям.
Всі твої бажання та мрії реалізуються, повір у це!
Настав час зробити те, що ти постійно відкладаєш.
Вір у свої сили і весь світ буде твоїм!
Пам’ятай: здорова людина не та, яка не має проблем, а та, яка вміє дати їм раду.
Хвалися своїми досягненнями, це збільшить твою віру в свої сили.
Вступ
Основний напрямок нашої роботи з дошкільниками – розвиток творчої особистості. Робота всього колективу націлена на виявлення здібностей дітей і створення умов для реалізації їх творчого потенціалу. Програма « Я у Світі», за якою працює наш дошкільний заклад, орієнтує педагога на залучення дитини в процес спілкування з музикою на основі різних видів музичної діяльності: сприйняття, виконавства, творчості. Використовуючи на музичних заняттях різні форми роботи ми намагаємось досягти єдиної мети – виховувати цілісну творчу особистість.
Дошкільне дитинство є найкращим періодом для розвитку творчої уяви, інакше кажучи, дошкільний вік дає прекрасні можливості для розвитку здібностей до творчості. І від того, наскільки були використані ці можливості, багато в чому залежатиме творчий потенціал дорослої людини. Дитячий садок – це той осередок, де зростає і формується дитина, як особистість.
Кожний педагог дошкілля — творець. Щодня, віддаючи силу душі і розуму, він створює казковий «замок дитинства», в якому звучить мелодія люблячих сердець. Ніби камертон, він задає правильний тон струнам дитячої душі, які потім заграють ніжністю, любов’ю, зірковим сяйвом музичної палітри життя, адже дитина — надто висока цінність, і немає нічого дорожчого і важливішого, ніж виростити фізично здорову, гармонійно розвинену, щасливу людину.
Не виняток із цього і музичний керівник дитячого садка. Адже, що може бути прекраснішим, ніж діти та музика! Для нашого музичного керівника звичайний стан – це творчий пошук, невід’ємне бажання зробити так, щоб зустріч з дітьми стала для них, по-перше, радістю, а, по-друге, якнайглибше занурила у неповторний, найчарівніший, неосяжний світ її Величності Музика.
Музичне виховання є органічною складовою всього навчально-виховного процесу в дитячому садку. Воно відіграє велику роль у гармонійному розвиткові дитини. Музика допомагає дошкільникові глибше сприймати навколишнє життя, виховує любов до рідних, друзів, Батьківщини, збагачує і емоційно забарвлює її мову, сприяє розвиткові її музичних здібностей.
Музика – дивовижне джерело людської любові до світу. Це найвеличніший і найпрекрасніший винахід, який володіє зрозумілою для всіх мовою краси. Музика єднає людей всього світу різних за національністю, освітою, релігією, переконаннями. Це краса, яка постійно врятовує світ. Вона народжується від натхнення однієї людини і викликає його в серцях величезного людства. Володіє великою цілющою силою. Вона покращує настрій і самопочуття, знижує втомлюваність, концентрує увагу і підвищує життєвий тонус. Музика здатна підвищити інтелектуальні здібності людини, зробити її добрішою, мудрішою, красивішою. Музика супроводжує людину все життя як добрий ангел, захищає серце від образи, жорстокості, лютості.
Музика і радість, радість і музика - здавалося б, звичайні, на перший погляд, поняття. Та на практиці педагоги часто задаються питанням: що потрібно для того, аби кожна зустріч з музикою була для дітей радісною та бажаною.
Головним критерієм радості є суб’єктивні відчуття дитини - нудьгує вона чи отримує задоволення. Тому кожне музичне заняття потрібно намагатись проводити так, аби діти ні хвилини не нудьгували. А не нудьгують діти лише тоді, коли вони разом з педагогом активно включені у музичну практику. І що менше дитині років, то емоційніше вона переживає музику. Отже, у роботі з дошкільнятами особливе місце слід відводити не аналітичному сприйняттю музики, а різним видам музичного виконавства, імпровізації. Саме у співах, музикуванні та рухах зосереджена "життєва енергія" музичного заняття.
Музика стає приводом для радості і тоді, коли вона перетворюється в гру, в якій діти співають, грають на інструментах, рухаються так, як уміють і відчувають, отримуючи від цього емоційну насолоду. Саме у грі принцип радості реалізується найбільш повно, адже до гри спонукають внутрішні імпульси та особисті інтереси. Для дітей гра - це завжди радість, можливо цим і визначається її незамінна роль у розвитку зростаючої особистості. Отже, говорячи про музику як привід для радості, ми говоримо про музику як привід для гри, де педагог і діти активно взаємодіють між собою. Звичайно, ми не знаємо ким стануть наші вихованці в майбутньому – це справа таланту і свідомого вибору. На який би шлях не стала дитина, головне, що визначений нами напрям її розвитку, учить мислити і діяти сміливо й творчо.
Музкерівник:
Маючи багаторічний досвід роботи з дошкільнятами, я зацікавилася впливом музики на розвиток творчих здібностей дітей. Поважаючи в кожній дитині особистість, намагаюсь максимально розвинути здібності, закладені природою.
Засобами музики, художнього слова я постійно прагну впливати на розвиток уяви, художнього смаку вихованців, заохочую їх мислити самостійно і неординарно. Особисто мене, як музичного керівника, завжди непокоять одноманітні рухи дітей при виконанні творчих завдань. Адже творчість — це вияв ініціативи, винахідливості, вигадки, фантазії...
У своїй роботі прагну дотримуватись такої структури БАЧУ; ЧУЮ; ТВОРЮ (танцюю, співаю, імітую).
Щодо найменших, то намагаюсь урізноманітнювати враження, розширювати особистий досвід дітей. У пригоді стають фрагменти з лялькових вистав, виступи старших вихованців і вихователів, знайомство з новими іграшками, музичними інструментами. Це допомагає зацікавити малят, активізувати заняття. Спроби самому заграти на сопілці, підібрати мелодію на металофоні, повторити барабанний дріб викликає в дітей нове ставлення до музики; мені легше після цього викликати їх на розмову, запропонувати творче наслідування.
У своїй роботі часто використовую елементи методики Карла Орфа такі, як мовленнєві вправи (вони є основою навчання не тільки музичного виховання, але і навчання дітей рідної мови і навіть іноземної); музично-рухові вправи (навчання зображувати рух і настрій через елементарний рух - удари, клацання, плескання, притупування); сприймання звуків природи (наприклад, як шум дощу, шум моря, спів пташок) і вміння їх передати. Дана система максимально наближена до можливостей та інтересів звичайної дитини (адже не всі музично обдаровані) крім того, кожен малюк задіяний у процесі: хто співає, хто озвучує почуття жестами, хтось танцює, діти стають більш вільнішими, у них розвиваються комунікативні здібності, пам'ять, почуття ритму, мовленнєве інтонування.
Оскільки у наш час навіть маленькі діти відчувають шалений ритм життя, то часто бувають нервовими, некерованими, агресивними, тому я намагаюся надавати їм можливість якомога більше слухати спокійну музику, а також уривки різнохарактерних музичних творів – повільних і швидких, сумних і веселих, які нагадують своєрідну гру настроями, емоціями, образами, що допомагають урівноважити занадто збуджених та налаштовує на активність надмірно спокійних малюків.
Найбільше уваги я приділяю співам. Навчаю дітей співати голосно, чітко вимовляти слова, брати дихання. Розучуємо найрізноманітніші поспівки. При цьому у дітей розвивається музичний слух, пам'ять, увага, уява, виховується любов до пісні різного жанру. А для зняття втоми та оздоровлення дошкільнят використовую так зване «музичне дихання», яке виникає під час проспівування певних звуків. Так, проспівування довгого звуку «о-о-о-о» оздоровлює серце, печінку, шлунок, діє на вегетативні центри. Проспівування звуку «а-а-а» посилює діяльність щитовидної залози, зору, слуху. Промовляння «оо-уу-мм» посилає позитивні вібрації мозку, комплексно оздоровлює всі внутрішні органи й функціональні системи.
Також вивчаю з дітьми таночки, під час яких діти вчаться запам’ятовувати послідовність музично-ритмічних рухів, здатність відчувати сильну долю та контролювати свої дії.
Найбільш улюбленою для дітей є музична гра. У грі в дітей збагачуються музичні враження, фантазія, вони вчаться рухатися під музику, отримують задоволення, радісний настрій.
Велике значення в розвитку творчих здібностей я надаю музично-ритмічним рухам. Навчаючись характерних рухів певного персонажу, діти передають особливості його поведінки під відповідну музику, наприклад, танок ведмедя і ведмежат, танок метеликів, зайченят, сніжинок, намистинок.
Буду рада, якщо це заняття допоможе моїм колегам – музичним керівникам в роботі з дітьми, адже музична творчість – найцікавіша, найприємніша, найдоступніша.
В дитячому віці природні вокальні дані здебільшого виявляються слабо. Значна частина дітей майже не вміє співати, нечисто інтонує, проте, в багатьох випадках це не свідчить про відсутність у них музичних здібностей. Завдання музкерівника – навчити дітей любити пісню, дати найпростіші вокальні навички, розвивати музичний слух, пам’ять, відчуття ритму, спонукати малят до творчості.
Велике значення в вихованні інтересу до пісні та накопиченні музично-творчого досвіду має вокальна імпровізація. При цьому виді роботи дитина відразу імпровізує за допомогою музики. Крім того, для вокальної імпровізації не потребується жодних додаткових зусиль: кожен має власний голос. Цей вид діяльності розвиває голосовий апарат, вокально-слухові навички.
Відіграватиме провідну роль упродовж усього її життя. Ніколи дитина не втратить те, що було закладено в ці роки, ніколи в подальшому житті не проявить інтересу до того, що в ній не було розвинено.
Особиста дитяча творчість, навіть найпростіша, особисті дитячі знахідки, хай незначні, особиста дитяча думка, бодай наївніша – ось, що створює атмосферу радості, формує особистість, стимулює розвиток творчих здібностей дитини.
Я упевнена, мої малюки, які щороку залишають дитячий садок і йдуть до школи, ніколи не будуть байдужими до всього нового і цікавого і не втратять нагоди розвивати свої музичні здібності, вони виростуть творчими людьми, справжніми повноцінними всебічно розвиненими громадянами своєї країни. Ця віра допомагає мені в роботі. Знаю, що мої старання не будуть марні, і я з новими силами зустрічаю кожного року нові несміливі обличчя малюків, щоб з головою поринути разом з ними у незвіданий світ мистецтва і допомогти їм зробити багато нових цікавих відкриттів.
Сподіваюсь, що скориставшись прогресивними методами та прийомами, володіючи мистецтвом виховання, мистецтвом любові до дітей, маючи висо-кий професійний запал, ми всі разом подолаємо непростий шлях від спів-буття до співтворчості як вершинної точки спільності дорослого й дитини.
Це і є наш найвищий пріоритет, наш педагогічний Олімп!
1.Гра «Склади цитати» в підгрупах
Цитати про музику
1.Гарна музика - найкраща таблетка від депресії. Андрій Вавілін
2.Гарна музика зовсім не така погана, якою вона здається на слух. Гаррі Зелцер
3.Музика - це стенограма емоцій. Емоції, які так важко описати, безпосередньо передаються людиною в музиці, в цьому її сила і значення. Л.М. Толстой
4.Завдяки великим співакам, музика отримала людський голос. Леонід Сухоруков
5.Коли я дивлюся новини, я розумію: світом правлять ті, хто ніколи не слухає музику. Боб Ділан
6.Музика - це мова душі; це область почуттів і настроїв; це - в звуках виражене життя душі. Олександр Сєров
7.Музика - це розум, втілений в прекрасних звуках.. Іван Сергійович Тургенєв
Афоризми про музику.
1.Музика, не згадуючи ні про що, може сказати все. Ілля Григорович Еренбург
2.Музика не може мислити, але вона може втілювати думку. Ріхард Вагнер
3.Музика - акустичний склад, що викликає в нас апетит до життя, як відомі аптечні склади викликають апетит до їжі. Василь Осипович Ключевський
4.Музика вимиває геть з душі пилюку повсякденного життя. Бертольд Авербах
5.Писати музику не так уже й важко, важче за все - закреслювати зайві ноти. Йоганнес Брамс
6.Таємниця музики в тому, що вона знаходить невичерпне джерело там, де мова замовкає. Ернст Теодор Гофман
7.Музика - посередниця між життям розуму та життям почуттів. Людвіг ван Бетховен
2. Гра «Оркестр повітряних куль» (для 2-х команд).
«Музика надихає увесь світ, дарує душі крили, сприяє польоту, уяві, додає життя і свободу всього на світі».
(Платон).
Дитяча фантазія зазвичай не знає меж, от і я пропоную вам, мрійникам і фантазерам відправитися в подорож у дивовижний світ Воображалію - країни, якої немає на карті. Ви - оркестр повітряних куль. Необхідно, створити мелодію своїм оркестром. Важливо, уважно слухати музику і додавати звук там, де на ваш погляд це необхідно.
Пропонується надути свою повітряну кульку і спробувати, спускаючи з нього повітря, видати різні звуки.
(Звучить музика у записі).
3. Гра «Намалюй пісню».
Гра між командами. За допомогою маркера учасники повинні зобразити слова пісні, щоб інші могли її відгадати. Після цього ми всі з задоволенням проспіваємо пісеньку. Умова – слова і цифри не писати!
Пісні – І стіл : «Ой на горі два дубки…»,
ІІ стіл: «Горіла сосна палала…»
І стіл: «В лесу родилась елочка»
ІІ стіл: «Ой у вишневому саду…»