Користувацький вхід

Розробка уроку «Погода,її елементи, типи, зміна в часі»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Урок географії у 6класі
Погода,її елементи, типи, зміна в часі

Тема: Погода, її елементи, типи, зміна в часі.
Мета: Поглибити та систематизувати знання учнів про погоду та її елементи; формувати практичні вміння характеризувати різні типи погоди, пояснювати причини зміни погоди; розвивати уміння спостереження за погодою та народні прикмети; виховувати взаємоповагу
Тип уроку: Комбінований
Обладнання: Підручник, атласи, комп’ютерна презентація у формі відеоролика, політична карта світу, роздавальний матеріал

Хід уроку

І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Учитель. Усі ми завжди цікавимося, яка погода на нас чекає. Взимку гадаємо: чи буде сніг, заметіль, сильний вітер; потім - чи буде ранньою весна і чи буде вона теплою, яким буде літо і чи будуть дощі восени. Шукаємо в газетах прикмети, довголітні спостереження, спів ставляємо їх з місцевістю.
Вирушаючи з дому, ми завжди дивимось на небо, адже саме там, у повітрі, народжується погода. Відомий учений Дмитро Іванович Менделєєв говорив: «Атмосфера-велика лабораторія погоди.»
Сьогодні ми з вами вирушимо в лабораторію погоди і з’ясуємо, хто чи що допомагає їй творити на землі її експерименти. Чому вона так швидко може змінюватись, хто допомагає нам дізнаватись про погоду. Допоможуть вам і ваші знання, яких ви набули на попередніх уроках.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
( Стук у двері. З’являється Погода)
-Добрий день, мої друзі шестикласники! Це звертається до вас пані Погода. Ви здивовані: звідки я знаю, що сьогодні Ви будете говорити про мене ? У мене є син-він швидкий, невсидючий. Ви здивовані: хто він? Ні!Так, це вітер. Ви хочете розгадати таємницю, чому я мінлива? Хто допомагає творити в моїй лабораторії? Я впевнена, ви знаєте. Згадайте, коли ви посміхаєтесь, ваше обличчя стає милим, добрим. Коли посміхаюсь я, навколо стає сонячно, вітерець ледь-ледь колише гілля дерев,теплом обвіває вас; коли ви плачете-сльози ллються з ваших очей, коли сумно мені-плачу я дощами, зливами. Я думаю, ви уже зрозуміли-хто мої помічники. Якщо ви їх запам’ятали на попередніх уроках, то ви відкриєте сьогодні мої таємниці. А ми послухаємо вас тихенько, припавши до вікна. Удачі Вам!

Вчитель. Отже, відповідь на ваше перше запитання «Що таке погода?» ми майже дізналися.
Погода-це стан нижнього шару атмосфери в певний час і в певній місцевості.

-Охарактеризуйте погоду за вікном. Характеристику яких елементів погоди ви використовували під час спостережень?
Отже, стан погоди залежить від певних елементів. Про них у нас запитувала пані Погода. Які ж вони? Зараз ми з’ясуємо, чи були ви уважні на попередніх уроках. Назвіть, будь ласка, елементи погоди.
(Учні називають-вчитель прикріплює на дошці у вигляді «Ромашки»)

ЕЛЕМЕНТИ ПОГОДИ:
- температура повітря;
- атмосферний тиск;
- вологість повітря;
- сила і напрямок вітру;
- атмосферні опади;
- хмарність;
Вчитель. Давайте згадаємо, що ви знаєте про елементи погоди? (Робота у групах).

Картка №1.(ЗАДАЧА)

Над селом Тилявка летить літак на висоті 5 км. Температура за бортом -18˚С. Яка температура в цей час в нашому селі?
Розв’язання.
Відомо, що на один кілометр підйому t˚С повітря знижується на 6˚С
1) 5км.×6˚С =30˚С
2) -18˚С+30˚С = +12˚С

Картка№2.Сила і напрямок вітру
Які ви знаєте напрямки вітру? Позначте на схемі. Побудуйте розу вітрів за наведеними даними.

Картка№3.Атмосферний тиск
- Що таке атмосферний тиск?
- Чим вимірюють атмосферний тиск?
Задача: Якою є відносна висота гори, якщо на її вершині атмосферний тиск дорівнює 520мм. рт. ст., а біля підніжжя- 750мм. рт. ст.?

Розв'язання.
Обчислимо різницю тисків біля підніжжя та на вершині.

750-520=230 мм. рт. ст.
Знаючи, що на кожні 100м. підйому вгору тиск знижується приблизно на 10 мм рт. ст., підраховуємо відносну висоту гори
100м-10мм. рт. ст.
X м- 230мм.рт .ст.
X=100×230/10=2300м.

Картка№4.Атмосферні опади

Завдання. «Викинь зайве й поясни»
Роса, дощ, сніг, злива (опади не в рідкому)
Роса, дощ, град,злива ( опади випадають не з хмар)
Роса, іній, дощ, туман ( утворюються не безпосередньо)

Картка№5.Хмарність
-Які види хмар ви знаєте?
-Що таке вологість повітря?
-Яким приладом вимірюють вологість повітря?
Вчитель:
Чи взамопов’язані ці елементи, як вони впливають на стан погоди?
- Усі характеристики тісно пов’язані між собою. Наприклад,
Літній ранок прохолодний і безвітряний. Зі сходом Сонця підвищується температура повітря, отже, будуть змінюватись атмосферний тиск ісила вітру, посилюватиметься випаровування, змінюючи вологість. Увечері температура знижується і разом з нею змінюються інші елементи погоди.
Якщо протягом декількох днів зберігається однакова погода, то її називають стійкою. Характеризуючи погоду як жарку,

теплу, холодну, ми говоримо про типи погоди.
Тип погоди- це узагальнена характеристика погоди, що включає відомості про середньо добові показники температури, стан хмарності, опади, наявність або відсутність вітру. Головна причина мінливості –це переміщення величезних об’ємів повітря.
В залежності від того, над якою поверхнею утворюються повітряні маси, вона набуває певних властивостей.
У кожній країні існує служба погоди. Це метеорологічні станції, які працюють за певною програмою.
Основою метеорології було закладено давньогрецьким ученим Аристотилем. Свою наукову працю про погоду він назвав «метеорологією».
Результати спостережень систематично передаються у світові та регіональні метеорологічні центри.
Синоптична карта складається кілька разів на добу.

Перегляд відеофільму: «Один день життя метеоролога»

Вчитель: А тепер, діти, ми охарактеризуємо прогноз погоди в прислів'ях та приказках.(Випереджувальне завдання)

-Багато снігу – багато хліба.
-Вода з гір потекла, весну принесла.
-Не кожна хмара приносить дощ.
-Від березневих дощів земля квітне.
-З малої хмари великий дощ.
-Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі.
-Природа одному мати, другому — мачуха.
-Заступи природу дверима, то вона тобі вікном ввійде.
-На небо не скочиш, а в землю не закопаєшся.
-Не можна на небо злізти та через голову штанів скинути.

-Нема тієї драбини, щоб до неба дістала.
-Рада б мати до дітей небо прихилити та зорями вкрити.
-Чисте небо не боїться ні блискавки, ні грому.
-Хто полю годить, тому жито родить.
-Як листя жовтіє, то поле смутніє.

ІV.Закріплення вивченого матеріалу.(Кросворд)
(ключове слово)

ПРОГНОЗ ПОГОДИ

По вертикалі

1.Летить коник, басує,
Полем, долом пустує,
Ніхто його не впіймає,
Ніхто його не загнуздає (Вітер)

2.У річці купалася,
У хмарі ховалася,
Від блискавки, грому
На землю спустилася на 100 крапель розбилася.(Гроза)

3.Сидить дід за подушками,
І стріляє галушками.(Град)

4.Не сніг, не лід, а взимку дерева прикрашає.(Іній)

5.Хто малюнки на вікні уночі зробив мені?(Мороз)

6.Що сходить без насіння?(Сонце)

7.Я падаю на ваші хати,
Я білий-білий, волохатий,
Я прилітаю вам до ніг,
А називаюсь просто ___(Сніг)

8.Вранці хтось в саду ходив,
Та намисто загубив(Роса)

9.Мене просять і чекають,
А як прийду, то утікають.(Дощ)

10.То чорні, то сині по небу ходили,
А як набив їх вітер – сльози роспустили.(Хмари)

Автор: 

Кравчук Іванна Романівна
вчитель географії
Тилявського навчально-виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад І – ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі