Користувацький вхід

Урок природознавства у 3 класі. Тема. Царство тварин.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА У 3 КЛАСІ
Тема. Узагальнюючий урок. Тварини. Все про тварин.
Мета. Узагальнити вивчене про тварин, поняття «комахи», «птахи», «звірі», «риби», «плазуни»; ознайомити з різноманітністю груп тварин, їх залежність від умов середовища, закріпити поняття»рослиноїдні», «хижі», «всеїдні» тварини; розвивати уміння спостерігати за тваринами, формувати уявлення про значення комах, птахів і звірів для природи і людини, а також про зв’язки «рослини – звірі», звірі – люди». На основі народних традицій формувати уявлення про ставлення людини до тварин. Виховувати шанобливе ставлення до них, бажання берегти природу.

Хід уроку
І. Організаційна частина.
Наш урок природничий
І цікавий, і незвичний,
Вирушаємо у путь –
Нас цікаві справи ждуть.
-У нас зараз урок природознавства. Промовимо девіз нашого уроку.
Девіз уроку:
Рибі – вода,
Пташці – повітря,
Звірам – ліси, полонини,
А людині – Україна.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- На уроці у нас сьогодні буде сяяти сонечко. Воно своїм теплом і світлом буде надихати нас на творчу роботу, а його лагідні промінці даруватимуть нам цікаві завдання, які відкриють безліч таємниць.
- А сонечко належить до якої природи?
- Що належить до живої природи?
(Рослини, гриби, тварина, людина – це тіла живої природи).
- Чим рослини і тварини схожі?
(Усі організми живляться, дихають, ростуть, розмножуються, відмирають. Тіла живої природи називаються організмами).
- Що таке природа? (все, що тебе оточує,крім того, що зроблено людиною)
Повідомлення синоптиків
- Заслухаємо повідомлення наших шановних синоптиків.
Сонце піднімається все вище і вище, дужче пригріває. Земля звільняється від снігу. Течуть струмки.
Сьогодні 15 лютого 2017 року. Температура повітря 9 градусів нижче нуля, опадів немає. За старим календарем сьогодні відмічають свято Стрітення.
- А чи любите ви розгадувати кросворди?
Тож давайте розгадаємо кросворд. Якщо його розгадати правильно, то по вертикалі у виділених клітках прочитаємо назву теми уроку.

г о р о б е ц ь
м а в п е н я т к о
г р и з у н и
л о с ь
п т а х
к о р о в а
о р е л

м е т е л и к
п а в у к
ч е р е п а х а
р и б а
к о т и к
п і в е нь

1. Надворі хатинка, солом’яний дах.
Живе там малесенький птах.
Із сонечком разом встає пташеня,
Цвірінькає з іншим кожного дня.
Хто відгадає – той молодець.
Сіренька пташка – це… (Горобець).
2. Хто у Африці живе, цілий день банан жує?
Дражнить всіх мале звірятко. Хто це, діти? (Мавпенятко).
3. Як називаємо білку, ховраха, мишку, щура, хом’яка, нутрію? (Гризуни).
4. Гарний, дужий, довгоногий. Мов корону носить роги.
Та вона така важка – не втечеш від хижака!
Взимку скинув роги – й ось – до весни безрогий… (Лось).
5. Хто двічі народжується? (Птах).
6. Іде в поле – як дощечка, а із поля – як бочечка. (Корова).
7. Два могутнії крила у господаря… (Орла).
8. На дорозі лежить квітка, пелюстки згортає.
Хотіла її підняти, а вона літає. (Метелик).
9. Без рук, без верстата, вміє добре ткати. (Павук).
10. У воді плаває, по землі ходить,
А з хатинки не виходить. (Черепаха).
11. Має хвіст, та не літає, має рот — не розмовляє.
Можеш вудкою спіймати і загадку відгадати. (Риба).
12. В нього ніс в сметані й ротик
Відгадайте, хто це? (Котик).
13. По подвір’ю ходить птах і співає по складах. (Півень).

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Прочитайте ключові слова. (Царство тварин).

Учитель.
Послухайте біблійну легенду.
На п’ятий день творіння Бог подивився на небо, на моря і подумав: «В них треба вдихнути життя.» Тож промовив: «Води, збагатіться рибою! Небо, зазвучи птахами!» Кожну пташку і рибу він наділив дивовижною здатністю продовжувати свій рід.
На шостий день творіння Бог поглянув на свій щойно створений світ: у водах жили риби, у небі – птахи. Тільки на землі не було нікого живого. Тоді Бог сказав: «Хай на землі з’являться тварини». І в одну мить земля наповнилася усіма видами тварин. У траві гралися собаки і коти. У кущах ховалися зайчики. Джмелі і метелики збирали з квітів нектар.
На сонячних берегах озер вигрівались черепахи.
Господь усіх їх благословив.
Так з’явилися лошата, левенята, тигрята…
Так, тварини живуть скрізь, де для них є їжа, схованка від ворогів, місце для житла.
ІV. Представлення проектів
1-ша група. Тварини – частина живої природи. Що потрібно тваринам для життя?
Тваринний світ — надзвичайно цікавий. Словом «тварина» ми називаємо і маленьку мурашку, і вели¬чезного слона. Скрізь, куди не поглянь, побачиш тварин. Ви¬соко в небі шугають птахи. Навколо квітів кружляють комахи. Миші та полівки шарудять у траві. У ґрунті риються черви.
Тварини поділяються на:
звірів,
птахів,
риб,
комах,
плазунів,
земноводних.

Так, як тварини – частина живої природи, їм для життя необхідні:
повітря, вода, світло, тепло, рослини.

2-га група. Які ж вони – тварини?

Тварини мають однакову будову тіла.
У них є:
голова,
тулуб,
кінцівки різні, це – плавці, крила, лапи,
і хвіст.

У звірів, це – лось, вовк, лисиця, заєць, кабан, їжак, білка, кінь, коза тіло вкрите шерстю, своїх малят вони вигодовують молоком.

У птахів, снігура, голуба, дятла, ластівки, синички, сови, горобця, тіло вкрите пір’ям, це їхня істотна ознака.

Тварини, тіло яких вкрите слизькою лускою – це риби: карась, окунь, щука, лин, сом, камбала, краснопірка, короп. Вони дихають киснем, розчиненим у воді.

У комах: метеликів, жуків, мурашок, коників, джмелів шість ніг. Це їхня істотна ознака.

Земневодні ( жаби, тритони) – це тварини, які проводять частину життя на суші, а частину у воді.

Плазуни (черепахи, змії, ящірки, крокодили) на суші рухаються «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі.

Іще є окремі групи тварин: черви, молюски, раки, павуки.

Отже, тварини пересуваються так,
вони:
літають,
бігають,
плавають,
стрибають,
повзають.

3-тя група. Де живуть тварини?
Тварини живуть і в лісі, і в річці, і в полі, і в хліву, і в корівнику і навіть у нашому будинку.
Тому тварини поділяються на диких і свійських.

Дикі тварини мешкають у лісах, степах, полях, річках, у повітрі, навіть високо у горах. Це ведмідь, лисиця, олень, білка, орел, сова, голуб, заєць, ховрах, бобер, карась, щука вовк, дикий кабан і багато інших.

Вони самостійно добувають собі їжу, і пристосовують своїх малят до такого життя.

Свійські тварини живуть у нас. Ми за ними доглядаємо, годуємо їх. А вони дають нам продукти харчування: яйця, м’ясо, молоко, хутро.

А ще є домашні улюбленці (котики, собачки, хом’чки, папуги, рибки), які є нашими друзями меншими. Вони завжди нас радують, тішать.

4-та група. Що їдять тварини? Про користь і шкоду тварин у природі.

Харчуються тварини по-різному, у кожного своє меню. Залежно від того, чим живляться тварини, їх поділяють на групи:
- рослиноїдні (живляться тільки рослинною їжею);
- хижаки (м’ясоїдні, комахоїдні);
- всеїдні (живляться і рослинною їжею і м’ясом).

Люди завжди поділяють тварин на корисних і шкідливих.
Тих, хто дає людям продукти харчування, сировину для промисловості, ліки чи щось інше їй потрібне, вважають корисними.
Інших - шкідливими, бо вони знищують врожай, псують продукти харчування, нападають на свійських тварин, а іноді і на саму людину.

Вчитель.
-Є тварини, яких занесено до Червоної книги, бо вони зникають.

Кожна тварина корисна в природі:
У лісі, у лузі та на болоті.
Отож бо , малята вам нагадаю
У світі поганих тварин не буває.
У кожній країні створюється свій список рідкісних і вимираючих тварин. Не стала винятком і Україна. Перша Червона книга України була випущена в 1980 році.
Останнє видання Червоної книги України вийшло у 2009 році. У ньому було описано 542 види тварин і 826 видів рослин і грибів. На жаль, з кожним роком перелік рідкісних видів тварин збільшується...
Ця книга незвичайна. Вона ніби звертається до людей зі словами:«Зупиніться! Подумайте, що ви робите і до чого це призведе!». Вона ніби попереджає кожного, хто візьме її до рук, що необхідно звернути увагу на ті види ссавців, риб, рослин й інших організмів, які занесені до неї. Вони є рідкісними, а деякі перебувають на межі вимирання, зникнення з різних причин, які пов’язані переважно з діяльністю людини. Ці види рослин чи тварин не можуть зберегтися й вижити без захисту з боку людини.
Є цікаві тварини і у нас на Україні. Найбільшими рогами серед звірів України природа обдарувала лося. Розмах –1,5 м. Вага самих ріг дорівнює вашій вазі.
В Чорному морі плавають дельфіни – найрозумніші морські тварини. Хворого чи пораненого дельфіна товариші хапають з обох боків і підтримують на поверхні. Так дельфіни рятують і людей.
Наша природа – таємнича, не прочитана до кінця книжка. В ній багато цікавого і невідомого. На кожне питання можна знайти відповідь.
– Де у коника - стрибунця вуха.
(На ногах. Отже, він слухає своїми передніми ногами).
А скільки очей у бджілки?

(П’ятеро. За допомогою їх бджоли легко визначають час доби і вчасно повертаються у вулик).
V. Робота в групах.

1-ша група.
Вибрати диких тварин.
Коза, орел, лисиця, півень, кінь, ведмідь, щука, жаба, синиця, білка, вовк, корова, заєць, котик, порося, дикий кабан, олень, ховрах, собака, карась.
2-га група.
Вибрати всеїдних тварин.
Ведмідь, орел, лисиця, курка, коза, окунь, горобець, кінь, корова, дикий кабан, мурашка, качка.
3-тя група.
Розселити тварин у будиночки.
Повітряний будинок
Водяний будинок
Будинок на суші
Сом, порося, лисиця, миша, вовк, ластівка, корова, ведмідь, заєць, карась, бджола, півень, курка, білка, голуб.
4-та група.
Які правила ви б склали, щоб запобігти зникненню тварин?
Поставте знак «+» і « - ».
Вирубування лісів.
Створення Червоної книги України.
Бережливе ставлення до тварин.
Забруднення водойм.
Осушення боліт
Підгодівля тварин.
Створення заповідників.
Надмірне полювання.
Заборона полювання на рідкісних тварин.
Застосування отрутохімікатів.
Охорона рідкісних і зникаючих тварин.

VІ. Підсумок уроку.
Гра мікрофон.
1. Продовжте речення «Тварини – це звірі, …».
«Вовк, лисиця, тхір – це …».
2. Хто зайвий: джміль, оса, слимак, сонечко?
3. Якого птаха називають санітаром лісу?
4. Де у коника-стрибунця вухо? (На нозі).
5. Які тварини зустрічаються на найбільшій висоті? (Павуки).
6. Продовжте афоризми:
«Дужий, як …(лев).
«Вірний, як … (собака).
«Колючий, як …(їжак).
«Боязкий, як …(заєць).

VII. Закріплення. Екологічне виховання.
- Є такі слова «Ми у відповіді за тих, кого приручили». А значить меншим другом, який потребує захисту і допомоги, є тваринка.
- А про те, як потрібно ставитись до природи, ми розкажемо словами віршів.
(Кожен учень стає біля дошки і розказує вірш про природу).

Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку, не топчи травичку!
В зелені діброва, в китицях калина.
Глянь, яка чудова наша Україна!

Журавлі над лугом линуть рівним клином.
Будь природі другом, будь природі сином,
Знай-бо, — це не мода, це життя потреба.
Нас віта природа чистим синім небом.

Йтиму садом, полем, а чи лугом,
Буду я природі вірним другом.
Побажаю дереву і пташці,
Щоб віки жили в мирі й щасті

Метелика ловити я не хочу:
Він квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі.

І квітку лісову не стану рвати,
її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати
І не попити ранками росу!

І не стеблинку, гілку чи травинку,
Я не ображу: це — страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе трімка живинка,
Що світиться довірою до всіх.

Наш дивний світ – такий як казка...
Он в небі хмаронька пливе,
Тож бережи його, будь ласка,
Все в ньому ніжне і живе.

Автор: 

Кобель Наталія Василівна, вчитель початкових класів опорного закладу "Бутенківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені Ю.П. Дольд-Михайлика".

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі