Користувацький вхід

Євген Гуцало "Олень Август" Конспект уроку

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


5

Тема уроку : „Оповідання Євгена Гуцала „Олень Август”. Ідея неординарного власного погляду на світ.”

Мета:
Освітня: поглибити знання учнів про творчість Є Гуцала шляхом ознайомлення з оповіданням „Олень Август”, розкрити образ головного героя та його світосприйняття; формувати комунікативну компетентність учнів.
Розвиваюча: розвивати вміння відстоювати свій власний погляд на світ і свої переконання , навички виразного читання, мислення, творчість, збагачувати словниковий запас учнів.
Виховна: виховувати гідність, любов до краси, прагнення творити її, бажання жити повнокровно, цікаво, творчо; толерантно ставитися до людей з іншими поглядами.

Тип уроку
за етапами навчального процесу – застосування знань, формування вмінь і навичок;
за основним способом проведення – з різними видами роботи;
за провідною освітньою метою - комбінований
Обладнання: підручник, портрет письменника, матеріал для роботи в групах ( ілюстрації до оповідання, картки); словник; ілюстрації до художніх творів.
...Дивлячись часом униз, не втратив щастя
бачити оті зорі навіть у буденних калюжах на
життєвих шляхах.

О. Довженко

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Слово учителя: Незвичайна ситуація... А хто у неї не потрапляв? Таких людей немає. Але кожен виходить з неї по-різному. І який шлях обрати, залежить від самої людини, від її поглядів на світ та ставлення до життя. У незвичайній ситуації опинився герой оповідання, яке ви читали вдома і над яким будемо працювати.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Таким чином, тема нашого уроку : „Оповідання Євгена Гуцала „Олень Август”. Ідея неординарного власного погляду на світ.” СЛАЙД №1
Починаючи роботу, хочу звернути вашу особливу увагу на епіграф. СЛАЙД №2 Це слова Олександра Довженка, з творчістю якого ми вже знайомились.
( вчитель читає епіграф).
2. Бесіда з учнями:
- Як ви розумієте ці слова? ( Це ваша думка)
А чи правильна вона, з’ясуємо в кінці уроку??????
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Слово учителя: Повертаю вас до теми уроку. Чи всі слова вам в ній вам зрозумілі?
2. Словникова робота. Я передбачала, що саме це слово вам буде незрозумілим. Тому подивіться на його тлумачення, яке подається у словнику іншомовних слів Слайд №3
Ординарний – ( лат.) – звичайний, буденний.
Неординарний – незвичайний, небуденний.

- Слова „незвичайний”, „небуденний” вам зрозумілі? Це синоніми до слова „неординарний”. Пропоную вам продовжити синонімічний ряд. Як ще можна назвати неординарну людину?
3. „Асоціативний кущ”. СЛАЙД №4

3. Слово учителя: СЛАЙД №5. Отож, таким неординарним, непересічним був Євген Гуцало – лауреат Державної премії ім. Т.Шевченка за твори для дітей, адже Є.Гуцало відчував дитячу душу чи не краще серед письменників. Він справжній мрійник і фантазер, який словом уміє торкнутися людської душі, створити із звуків симфонію, і ця музика підносить нас над буденністю, робить чистішими і благороднішими. Маленькі герої його оповідань добрі і щедрі душею, обдаровані багатою фантазією, нестандартним мисленням, які стикаються зі злом (навіть у своїй душі) і вчаться усвідомлювати безмежжя і велич людської доброти. Як згадував письменник: „Я й по сьогодні залишився тією самою дитиною, яка вперше стала усвідомлювати себе в світі. Мабуть, дитинство – це справді і майбутня доля і майбутнє життя.”

4. Евристична бесіда:
- Як ви вважаєте, чи такою людиною є герой оповідання „Олень Август”?
- А чи не здивувало вас, що саме дитина є головним героєм? Бо назва твору „Олень Август”?
- Про що ви сподівалися прочитати?
- Чи справдилися ваші очікування?
- Хто ж такий Олень Август. Адже автор визначив саме ці слова як назву?
- Ви бачили коли-небудь оленів? Яким ви їх уявляєте? Можливо, малюнок допоможе вам. СЛАЙД № 6,7
- А чи не згадаєте ви художні твори, у яких героєм є саме тварина олень? ( „Снігова королева” Г.-Х. Андерсен) СЛАЙД №8
- Яка його роль? ( благородний вчинок – допоміг Герді).
Я сподіваюсь, ви пам’ятаєте, що не тільки олень, а й багато інших тварин виступають героями художніх творів, і кожна з них уособлює характерну рису людини ( лис – хитрість, заєць – боягузтво). СЛАЙД №9
- А яку ж рису уособлює олень?
Запишіть у зошити: „Олень – уособлення благородства”. СЛАЙД №10
- А чому у оленя таке дивне ім’я – Август?
Пояснення учителя: СЛАЙД №11 із історії Риму відомий імператор Октавіан Август, в перекладі означає „величний”.На його честь 6-й місяць римського календаря було перейменовано на август. Місяць серпень російською август.

5. Робота над образом головного героя. СЛАЙД №12
- Кого у творі автор називає оленем Августом?
- Чи він головний герой оповідання?
Проблемне запитання:
- Так чому ж головний герой - хлопчик Женя, а в назві ім’я зовсім іншого героя? Щоб зрозуміти це, необхідно звернутися безпосередньо до головного героя – Жені.
Різновид вправи „Мікрофон”.( коментарі учителя за допомогою цитат з твору).
- Скільки років Жені?
- Який він мав вигляд?
- Які мав оцінки в школі?
- Протягом всього твору він залишався двієчником? Чому, поясніть? Яка причини того, що він змінився? ( потрапив у незвичайну ситуацію, яка змінила його життя).
- Так який же цей хлопчик?
- Як ви вважаєте, Женя – ординарна чи неординарна людина. Чому? Доведіть? Чи має він свій, особливий погляд на світ? Чим він так розгнівав Альтова?
- Чому Жені так хотілося зіграти роль оленя Августа? Чи був він схожий на героя фільму? Чим? ( здатний на благородний вчинок).
Висновок: Отже, можемо сказати, що Женя – неординарна благородна людина, і хлопчик з фільму, якого звали Олень Август, йому близький за своїм світосприйняттям, поглядом на світ. Саме тому автор і дає оповіданню таку назву.
- Це добре, що хлопчик був саме таким ?
- Чи не нагадує вам цей персонаж героїв інших творів, які ви вивчали на попередніх уроках?

6. Робота над образом Альтова.
Бесіда з використання цитат із тексту.
- Чому ж Альтов не дав зіграти Жені головну роль у фільмі?
- Коли вперше ви зустрілися з цим героєм, яке враження він справив на вас? Чому?
- Які риси його характеру вам не сподобались?
- Чому Альтов, досвідчена доросла людина, не зміг побачити оленів?
- Яка ж людина Альтов – ординарна чи неординарна? Чому? Чи здатний він на благородний вчинок?
Висновок: отже, Альтов – це ординарна особистість, яка протиставляється головному герою.
!!! А тепер повернемося до епіграфа уроку. СЛАЙД №13. Чи зрозумілий вам його зміст?( Женя – це та людина, яка може побачити у калюжі небо і зорі,тобто неординарна людина, а Альтов – та людина, яка бачить лише бруд, тобто звичайна.)
- Серед нас є багато неординарних особистостей. Скажіть, як ми повинні до них ставитися? ( з повагою, толерантно)./Звернути увагу на словник/. СЛАЙД №14

ІV. Рефлексія
1.Слово учителя: Ми почали роботу з розмови про незвичайну ситуацію. І побачили, як вона може змінити життя людини. Я вам пропоную пофантазувати і уявити себе у незвичайній ситуації – на знімальному майданчику, де ведуться зйомки фільму і кожен має своє завдання.
2.Робота у групах. У вас 5 хвилин. СЛАЙД №15
1 група – „режисери” . Завдання: розташувати малюнки відповідно до змісту твору і дати їм назву.
2 група – „сценаристи”. Завдання: написати продовження твору за умови, що пройшло 20 років.
3 група – „кореспонденти”. Завдання: взяти інтерв’ю у Жені – молодого режисера.
4 група – „кореспонденти”. Завдання: взяти інтерв’ю у Альтова, який прийшов на прем’єру фільму, знятий Женею.
5 група – „Актори”. Завдання : розіграти діалог Жені з Альтовим ( за підручником).
6 група – „сценаристи2”. Завдання: визначити будову твору,щоб виявити напруженіші моменти.
3. Перевірка роботи творчих груп:
- режисери
- сценаристи2
- діалог ( актори)
- сценаристи
- інтерв’ю з Альтовим
- інтерв’ю з Женею.
Приєднуючись до побажань Женя, хочу сказати, що попрацювавши з вами на уроці, я побачила, що ви цікаві, неординарні діти, і хочу побажати, щоб ви не втратили здатності мріяти і бачити незвичайне.

V. Підсумки уроку
Оцінювання: Ваші роботи підтвердили, що Женя здійснив свою мрію, відбулася прем’єра його фільму.
- Ви вважаєте фільм вийшов гарний, цікавий? А, як відомо, гарна робота тих, хто працював над його створенням, обов’язково відзначається премією. Тому і я хочу провести невеличку церемонію нагородження,свої нагороди обов’язково вкладете у пор фоліо. СЛАЙД №16
- Режисери;
- Актори;
- Сценаристи;
- Кореспонденти
Слово учителя: Твори Є. Гуцала висвітлюють проблему добра і зла. Доля завжди нас випробовує, і ми опиняємося у незвичайній ситуації, з якої повинні вийти з почуттям гідності, не втратити людяність, доброту, а вчимося цьому саме завдяки героям художніх творів. І сьогодні це оповідання допомогло формувати і відстоювати власний погляд на світ .

VI. Домашнє завдання. СЛАЙД №17
Дати письмову відповідь на питання: „ Чи хочу я бути схожим на Женю? Чому?”
Дякую вам за урок, бажаю вам „... бачити зорі навіть у буденних калюжах”.

Автор: 

Шевченко Людмила Олексіївна вчитель української мови та літератури.

дуже вдячна за ваш урок))

дякую за неординарний підхід до розгляду твору

Цікавий урок, грамотно побудований, враховує вікові особливості дітей. Дуже вдячна за роботу, особливо, що поділилися матеріалом.

дуже хороший і цікавий урок. дякую!)))))

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі