На уроці розглядаються вислови про мову, учні розкривають значення мови у суспільстві через виконання творчих робіт й усні висловлювання, розв'язують кросворди.
Ще кросворди, розробки уроків, презентації можна переглянути тут.
Урок 1
Тема: МОВА – НАЙВАЖЛИВІШИЙ ЗАСІБ ПІЗНАННЯ, СПІЛКУВАННЯ І ВПЛИВУ
Мета: розкрити значення мови для функціонування суспільства; розвивати вміння розв’язувати кросворди і складати власні висловлювання про мову; виховувати почуття любові до рідної мови.
Обладнання: підручник, зошит, картки з кросвордами "Мова", картки з висловами про мову.
Хід уроку
І. Організаційний момент (повідомлення теми і мети уроку)
ІІ. Мотивація навчання школярів (повідомлення завдань уроку)
ІІІ. Сприйняття і засвоєння матеріалу
1. Вступне слово вчителя (про значення мови в житті людини).
2. Вправа 2, ст. 5.
Спишіть висловлювання видатних людей про мову, вставляючи, де треба, пропущені букви. Визначте, до якого стилю мовлення належить кожне висловлювання.
1. Мова – найважливіший засіб спілкування людей, тобто засіб вираження і передавання думок, почуттів, волевиявлень. У цій ролі людська мова має універсальний характер: нею просто передавати все те, що виражається, наприклад, мімікою, жестами чи дорожніми знаками, тоді як кожен із цих засобів спілкування не може конкурувати у вираженні з мовою.
2. Мова – це не просто засіб спілкування, а щось більш значуще. Мова – це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять, найцінніше надбання віків. Мова – це ще й музика, мелодика, фарби буття, сучасна художня, інтелектуальна і мисленнєва діяльність народу.
3. Вправа 3, ст. 6.
Уважно розгляньте таблицю. Підготуйте розповідь про функції мови в суспільстві.
Функції мови в суспільстві
4. Розв'язання кросворду "Мова".
По горизонталі
4. Основна функція мови.
7. Мова об'єднує людей у ...
8. Українська мова є ... мовою України.
По вертикалі
1. Надзвичайна мелодійність і ніжність української мови, її синтаксичне багатство і гнучкість, значні внутрішні словотвірні можливості були тими показниками, завдяки яким 1934 року в Парижі на Всесвітньому конкурсі мов українська посіла ... місце.
2. Від теплого ... і лід розмерзає.
3. О.Гончар сказав: "У вигляді мови природою дано людині великий ...".
5. Форма існування мови.
6. Головний засіб людського спілкування, обміну думками, пізнання світу і передачі досвіду від покоління до покоління.
5. Творча робота.
Прочитайте вислови про мову, слово. Створіть свій вислів, відображаючи в ньому важливість мови в житті людини.
«Мова – це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять, найцінніше надбання століть, мова – це ще й музика, методика, барви буття, сучасна художня, інтелектуальна і мислительська діяльність народу» (О.Гончар).
«Слово – зброя. Як усяку зброю, його треба чистити й доглядати» (М.Рильський).
«Народе мій, дитино ясночола,
Живи й орудуй мовами всіма,
Бо кожна мова – твого духу школа,
Твоєї правди – золота сурма.
Вклякни перед зорею світовою,
Що пломеніє, наче сонця креш,
Та не молися мовою чужою,
Бо, на колінах стоячи, умреш» (Д.Павличко).
«Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив» (Сократ).
«Учитися гарній, спокійній, інтелігентній мові треба довго й уважно – прислухаючись, запам’ятовуючи, помічаючи й вивчаючи. Наша мова – найважливіша частина не лишень нашої поведінки, а й нашої особистості, нашої душі, розуму, нашої здатності не піддаватися впливам середовища, якщо воно затягує» (Д.Лихачов).
«Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім’я людини» (Й.-Г. Гердер).
«Нема просто слова. Воно або прокляття, або привітання, або краса, або біль, або бруд, або брехня, або правда, або світло, або темрява» (Р.Гамзатов).
Народна мудрість:
Що маєш казати – наперед обміркуй.
Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.
Не хочеш почути поганих і дурних слів – не кажи їх сам.
Умієш говорити – умій слухати.
Коли сам добре не знаєш, то не говори.
Краще мовчати, ніж брехати.
Мудрий не все каже, що знає, а дурний не все знає, що каже.
Шабля ранить голову, а слово – душу.
Від теплого слова і лід розмерзає.
Удар забувається, а слово пам’ятається.
Не роби з писка халяву.
Більше діла – менше слів.
Не говори, що знаєш, а знай, що говориш.
IV. Підсумок
Бесіда:
- Які функції виконує мова?
- Яке висловлювання промову, слово вам найбільше сподобалося?
V. Домашнє завдання: дописати висловлювання про мову.