Виховна година – презентація
«Птах року 2017»
( 2 клас)
Г.В. Хоришко ,вчитель початкових класів Пречистівської загальноосвітньої школи 1-11 ступенів Донецької області.
Мета: ознайомити дітей з птахом- канюк звичайний, його особливостями,гніздуванням та полюванням;
формуваим поняття «довкілля пташок» ,допомогти усвідомити яку користь вони приносять;
розвивати пам`ять учнів, мислення, уяву,розвивати кругозір дітей,інтерес до вивчення природи;
виховувати бережливе ставлення до птахів до їх охорони. Виховувати екологічну свідомість учнів.
Обладнання:презентація,картки до гри «пазл», матеріал для виготовлення буклетів,кольорові фішки для розподілу дітей на групи,малюнки птаха.
Хід заняття
1.Організація початку заняття.
- Добрий день,любі діти!Рада Вас вітати на цьому занятті.
1. (розподіл учнів на групи за кольоровими фішками )
Слайд1.
2.Повідомлення теми.
2.1.Робота над загадкою. Слайд 2.
Без пензлика, без олівця,
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості. ( осінь)
-За якими ознаками ви дізналися, що це осінь? (відповіді учнів)
-Сьогодні ми пригадаємо ,як треба допомагати пташкам восени та взимку .А також ми познайомимося з незвичайним птахом.
3.Основна частина.
-Яка прекрасна наша Батьківщина у будь-яку пору року! Але найгарніший куточок природи залишається мертвим,якщо його не оживляють птахи.
-А яких перелітніх птахів ви знаєте? ( відповіді дітей )
-А чому ми повинні оберігати їх?
- А як ми допомагаємо птахам взимку? Слайд 3.
-Молодці, ви дуже багато знаєте про птахів та саме як треба їм допомагати. А тепер я розповім Вам про незвичайну пташку.
Слайд 4.Розгадування ребусу.
Слово вчителя. Так це канюк звичайний.
-А на кого він схожий ? ( відповіді дітей
Слайд 5. Розповідь вчителя про канюка, його опис.
Канюк звичайний (Buteo buteo) — вид хижих птахів роду справжніх канюків.
Канюк звичайний — птах середніх розмірів, довжина тіла якого складає 51-57 см, розмах крил 110—130 см. Самки, як правило, більші за самців. Забарвлення сильно варіює, від палевого до темно-бурого; птаха легко сплутати з близьким їй мохноногим канюком (Buteo lagopus) або набагато дальшим родичем звичайним осоїдом (Pernis apivorus), який копіює забарвлення канюка для захисту від яструба великого (Accipiter gentilis). Як правило, молоді особини забарвлені строкаті.
Слайд 6.Гніздування канюка.
Гніздяться в лісі, на гілках листяних (береза, тополя, осика) або хвойних (сосна, ялина, ялиця) дерев на висоті 4-15 м над землею. Гніздо будують з сухих гілочок, обплітаючи їх старою травою. Також можуть використовувати і зелені гілочки, особливо коли вилуплюються пташенята.
Слайд 7. Харчування канюка.
Із ссавців канюки добувають мишей, молодих ховрахів, зайців і кроликів, кротів, землерийок, навіть їжаків і дрібних хижаків (горностаїв і ласок). З птахів в лапи хижака потрапляютьнайчастіше злітки дроздів та інших гороб’ячих, зрідка пу¬ховики тетерукових. Рептилії представлені в здобичі канюка ящірками і зміями, включаючи гадюк.
Харчуються канюки і жабами, що заслуговують окремої розмови — за ту помітну роль, яку суджено їм було зіграти в долі цього хижака. Стверджувати, що жаби канюка спасли, було б, напевне, перебільшенням, але відмітити, що спасіння канюка не обійшлося без їхньої участі, буде правдою.
Слайд 8.Користь канюка.
-Відносно незначною, але також корисною є роль санітара,що її виконує канюк, адже їсть загиблих тварин.
Слайд 9. Гра « Склади пазли»
Учні за групками складають пазл-картинку канюка. Сигналізують картками хто швидше впорався із завданням.
Слайд 10. Гра «Охарактеризуйте канюка»
Слайд 11. Скласти буклет про пташку канюка.
Учні за групками складають буклет. Презентація робіт.
Слайд 12.
-Любі дітки ,рекомендую вам у вільний час прочитати книгу «Володарі неба». В цій книзі є розповідь про канюка.
4. Підсумок заняття. Рефлексія.
-Що вам найбільше запам`яталось про канюка?
- Що було найцікавішим ?
-Дякую всім за увагу! До зустрічі.