Користувацький вхід

Рід іменників. Змінювання іменників за числами

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: Рід іменників. Змінювання іменників за числами.
Мета:
• формування предметних компетентностей: удосконалювати вміння учнів визначати рід і число іменників; змінювати іменники за числами;
• формування ключових компетентностей: уміння вчитися: формувати вміння учнів раціонально розподіляти час , організовувати навчальну діяльність у взаємодії з іншими її учасниками в групі, парі; комунікативної: формувати вміння толерантно вести діалог, аналізувати мовні явища, групувати за певними ознаками; інформаційної: удосконалювати здібність учнів орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти й оперувати інформацією; соціальної: розвивати вміння працювати в команді; виховувати почуття доброзичливості, дружби.
Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: літери на магнітах для гри «Конструктор»; картки із завданнями для роботи в групі, парі; телевізор, ноутбук; презентація українських страв (вареники, борщ, галушки, гречаники, коржі, калач); макети квітів «ромашки».
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
― Діти! В народі кажуть: «Добрий гість – дому радість!» Сподіваюсь, що ви, як і я раді нашим гостям. Тож, давайте привітаємо їх.
Ми вам раді, добрі люди,
І вітаєм щиро вас.
Та запрошуємо ласкаво
На урок у 4 клас. (фото 1)
Учитель:
― У класі ми зустрілися знову.
Про нашу мову чарівну
Ми поведем розмову.
2. Психологічна настанова «Добринка – ласкавинка» (фото 2)
3. Актуалізація опорних знань
Технологія «Мікрофон». Гра «Інтерв'ю» (фото 3)
Я – кореспондент. Беру у вас, шановні друзі, інтерв’ю.
― Що таке іменник?
― Як за значенням поділяються іменники?
― Що ще розрізняємо серед іменників?
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Робота в групі.
1) Зігравши в гру «Морський бій», визначите тему уроку. (фото 4)
Тема нашого уроку: Рід іменників. Змінювання іменників за числами.
2) Прийом «Очікування»
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
3) Гра «Конструктор» (фото 5)
― З літер на магнітах складіть слово. (Осінь)
― Доберіть на кожну літеру слова, які характеризуватимуть вас на уроці:
О – організовані, обізнані;
С – самостійні, сміливі, смішні;
І – інтелектуальні, інформаційні;
Н – незалежні, наполегливі;
Ь – уважність, доброзичливість, старанність.
2. Удосконалення знань, умінь і навичок
― Скільки родів має іменник?
― Як ви визначите рід іменників?
1) Я запрошую вас виконати вправу «Карусель» (фото 6)

2) Робота в групі. Гра «Кмітливчики» (фото 7)
Завдання на картці.
З'єднати слова з відповідним родом іменника.

літак калина
цуценятко ч.р. кошеня
бабуся ж.р. село
поле с.р. пшениця
борошно небо

― Слово є на цій картці, що відноситься до людини, яка завітала до нас на гостину.
― Так. Це бабуся Русакова Тимофія – Людмила Петрівна.

3) Робота над словниковим словом «Бабуся»
а) Робота над загадкою – добавлянкою
У Галюсі є мамуся,
У мамусі є матуся,
А матусина матуся –
То Галюсина … (бабуся)
К.Перелісна
б) Хвилинка каліграфії
Б б ба бу ся бабуся
в) Тлумачення слова «бабуся».
«Білий капелюх» з вправи «Шість капелюхів». (фото 8)
г) Робота в парах. Доберіть споріднені слова до слова «бабуся».
Бабуся – бабуля, бабуня, бабка, баба, бабусенька.
ґ) Поділіть слово на склади.
д) Поставте наголос.
е) Зробіть звуко – буквений аналіз слова.
є) Складемо сенкан до слова «бабуся». (фото 9)
1. Іменник. Бабуся.
2. Прикметники. Добра, любляча.
3. Дієслова. Любить, радіє, піклується.
4. Враження від предмета. Бабуся – це моє сонечко.
5. Висновок. Бабуся – берегиня роду.

4) Прочитайте загадки - добавлянки, запишіть.
Підкресліть іменники, вкажіть їх рід.
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься... (Україна).
І. Січовик

Дитино, глянь навкруг, яка твоя земля:
Красива, дивовижна і єдина.
Усе тут дороге: ліс, гори і поля,
Бо це Вітчизна наша... (Україна).
Н. Красоткі

Самоперевірка за зразком ― на екрані телевізора
Красивий, щедрий, рідний край (ч.р.)
І мова (ж.р) наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься... (Україна) (ж.р).
І. Січовик

Дитино(ж.р), глянь навкруг, яка твоя земля(ж.р):
Красива, дивовижна і єдина.
Усе тут дороге: ліс(ч.р.), гори(ж.р) і поля(с.р.),
Бо це Вітчизна(ж.р) наша... (Україна) (ж.р).
Н. Красоткіна

5) Весела фізкультхвилинка (Україна) (фото 10)

6) Виконаємо завдання на диску. Вправа «Кошики». Гра «Чарівний кубик». (фото 11)

7) Прочитайте текст, розкриваючи дужки.

Україна завжди славилася сво¬єю кухнею. її (страва) знані дале¬ко за межами країни. Усім відомі українські (борщ), (галушка), (ва¬реник), (корж), (калач), (гречаник).
• Спишіть текст. Змініть число іменників за змістом. Укажіть рід виділених іменників.
8) Хвилинка цікавинка. Презентація Українських страв бабусею Русакова Тимофія. (фото 12)
9) Робота в групах. Гра «Ромашки». (фото 13)
10) Вправа «Ти – мені, я – тобі». (фото 14)
Змінити іменники за числами. Один учень називає іменник в однині, той, хто навпроти, ставить цей іменник у множині.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Рефлексія.
а) Вправа «Пантоміма».
б) Тренінг «Предмет довіри». (фото 15)
2. Домашнє завдання.
Напишіть текст – розповідь «Корисні овочі». Використайте в тексті іменники в однині й множині.

Автор: 

Сердюк Віра Петрівна учитель початкових класів. КЗ "Боківський ОЗЗСО І-ІІІ ступенів Долинської районної ради"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі