Користувацький вхід

Характер. Розробка уроку з основ здоров’я

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

1

Тема: характер.

Хід заняття

1. Знайомство. «Мої друзі сказали б про мене…»
2. Правила – ромашка.
3. Повідомлення теми, мети. Мотивація навчання.
Світ навколо нас надзвичайно різноманітний і мінливий. Наука величезними кроками йде вперед. Але найбільшу загадку всіх часів сформулювали давні греки, зробивши напис на одному зі своїх храмів: «Пізнай себе!»
Між нами багато спільного. Психологи налічують близько півтори тисячі рис особистості, за якими можна характеризувати людину. Сьогоднішнє заняття допоможе нам більше дізнатися про себе як особистість.
4. Очікування – дерево.
5. Актуалізація опорних знань.
Я хочу розповісти вам одну середньовічну історію.
Четверо стомлених подорожніх дісталися опівночі до міських воріт. Ворота зачинені, варта міцно спить. Перший подорожній сів на землю: «От не щастить! Варто було раз вибратися з дому – і от яка невдача! Що ж робити – до ранку далеко. Згадаєте моє слово, до ранку ще й дощ піде» - говорив він, ледь не плачучи. «Чого тут нити, висадимо ворота, та й усе!» - каже другий. «Нащо панікувати, літня ніч коротка. Посидимо, почекаємо до ранку» - заспокоював третій. «Навіщо сидіти й чекати? Давайте розглянемо ворота ближче. Он під ними велика щілина, може вдасться пролізти крізь неї» - порадив четвертий.
- Чому ці люди так по різному зреагували на одну й ту ж саму подію?
6. Робота над матеріалом уроку.
Конкретна людина з її неповторним поєднанням фізіологічних та психічних якостей та ознак – це особистість. Для характеристики якостей особистості важливо розкрити три питання. Перше – чого хоче людина, тобто які її інтереси, потреби, ідеали. Друге – що може людина, тобто які її здібності. Третє – яка вона є, тобто який у неї характер.
Слово «характер» у перекладі з грецької означає «печать», «чеканка», «напис на камені». І дійсно, характер «накладає печать» на всі вчинки, думки і почуття людини.
- Якщо людина в якійсь ситуації сильно злякалась – чи можна вважати її боягузом?
- Якщо людина має звичку ретельно готуватися до уроків, чи можна стверджувати, що вона відповідальна? У чому різниця?
Паскаль стверджував: «Про моральні якості людини потрібно судити не по її окремих зусиллях, а за її щоденним життям». Отже, характер – це сукупність відносно сталих психологічних рис людини, які проявляються в різноманітних сферах її духовного життя і діяльності.
Інтерактивна вправа «Займи позицію».
Давайте визначимо, від чого залежить характер людини. Ви вважаєте, що характер є вродженими особливостями? Або навпаки, ви переконані, що характер формується протягом життя? Зберіться біля відповідних табличок. Обговоріть свої міркування і наведіть кілька аргументів в їх користь.
Чи не з’явилося у вас бажання змінити свою позицію? Які докази вас переконали? Який висновок ми можемо зробити?
Які чинники впливають на формування характеру? (спадковість, виховання, оточення, самовиховання)
Характер має соціальну природу, але зумовлений фізіологічними особливостями нервової системи.
Тестування на переважаючу півкулю (ст. 278)
Так флегматику важче, ніж холерику чи сангвініку, проявляти ініціативність та енергійність, холерику – стриманість. У значній мірі характер людини залежить від самовиховання. Дисциплінованість, витримка, наполегливість формуються саме завдяки вольовим зусиллям людини. Всі риси характеру можна об’єднати у великі групи:

Оберіть з переліку по кілька якостей до кожної з цієї груп, запишіть їх на клейких папірцях і прикріпіть до схеми. На які дві групи можна поділити всі риси характеру?
Руханка
Французький письменник Віктор Гюго сказав: «У кожної людини три характери: той, який йому приписують, той, який він сам собі придумує, і той, що є насправді».
Інтерактивна вправа «Малюнок характеру»
Давайте визначимо, наскільки об’єктивно ви себе оцінюєте. З наведеного переліку оберіть 10 якостей особистості, якими можна характеризувати ваш ідеал. Випишіть їх у стовпчик. Підкресліть ті риси, які притаманні вам. Число позитивних рис, які ви собі приписуєте, поділіть на число слів у стовпчику. Якщо результат близький до одиниці – ви себе переоцінюєте, близький до нуля – ви надто самокритичні, якщо до 0,5 – у вас нормальна, об’єктивна самооцінка.
Самооцінка відіграє важливу роль у самовихованні. Накопичуючи життєвий досвід людина вчиться свідомо керувати своєю поведінкою, виховувати в собі позитивні і стримувати негативні риси характеру.

Я пропоную вам вправу, котра можливо допоможе стати кращими:
Листок розділити на 2 колонки. Ліва: яких рис характеру я хотів би позбутись? Права: яких хотів би набути? За 1 хвилину написати якомога більше рис (не менше 5). До якостей з лівої колонки дібрати антонім, вписати його в праву колонку, а з лівої викреслити. Тоді вибрати найважливіші і уявити себе таким.

Вправа «Кошик для сміття» напишіть на листочку паперу рису характеру, якої б ви хотіли позбутися. Підійдіть до торбинки для сміття, зіжмакайте папірець і викиньте його в торбинку. Можете назвати вголос ту рису, яка вам заважає.

Звернення до правил та очікувань.

Завершення: побажання по колу.

V. Підведення підсумків. Сьогодні ми зробили крок вперед у пізнанні себе. Але залишається ще багато цікавого, невивченого. Я бажаю вам успіхів у самовдосконаленні.

Охайність, безтурботність, вдумливість, гордість, чутливість, грубість, життєрадісність, турботливість, заздрість, сором’язливість, щирість, вередливість, легковірність, недовірливість, невитриманість, чарівність, вразливість, обережність, чуйність, педантичність, рухливість, підозріливість, принциповість , презирство, привітність, розв’язність, розумність, рішучість, стриманість, терплячість, боягузливість, завзятість, холодність, поступливість, ентузіазм, дисциплінованість, ініціативність, товариськість, мовчазність, балакучість невпевненість.

Творцем вчення про темперамент вважають …
1. Слабка сила і рухливість нервових процесів у …
2. Слово «холе» означає …
3. Науково обґрунтував темпераменти людини …
4. Емоційно стриманими і наполегливими є …
5. Тип нервової системи є …
6. Співвідношення процесів збудження і гальмування це …
7. Енергійними, рішучими, але інколи необачними є …
8. Першу класифікацію темпераментів створив …
9. Врівноваженими, енергійними, допитливими є …
10. Здатність кіркових нейронів швидко переходити від стану збудження до стану гальмування і навпаки це …

Ключ до тесту: Ь – холерики, І– І.П.Павлов, Н – Гален, Я – Гіппократ, У – меланхоліків, А – вродженим, И – сангвініки, Н – жовч, Л – врівноваженість нервових процесів, К – флегматики, Й – рухливість нервових процесів.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Автор: 

Підготувала вчитель
Іваннівської ЗОШ І-ІІ ст.
Дубенського р-ну Рівненської обл.
Десятник Олена Іванівна

Пов'язані сторінки: 

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі