«Щоб щасливо жити – слід з усіма дружити»
(конспект заняття з морального виховання з дітьми старшої групи)
М Мета: уточнювати і розширювати уявлення дітей про дружбу, товаришування, дружні взаємини між людьми;
формувати комунікативну компетентність – вміння легко і невимушено спілкуватись, домовлятись з дорослими та однолітками, знаходити вихід в різних ситуаціях;
розвивати зв’язне мовлення дітей, вміння будувати складнопідрядні речення, вживаючи сполучники (бо, тому, що);
викликати позитивні емоції, використовуючи елементи ігрових вправ;
розвивати увагу, уяву, пам’ять, мислення;
виховувати доброту, чуйність, бажання бути справжнім другом.
Мат Обладнання: аудіо запис пісні К. Рум’янової «Справжній друг», квіти, ваза, м’яч, стрічка, серця; дид. гра «Розкажи про вчинок», «Хто з ким товаришує».
Хід заняття
Привітання:
Добрий ранок
В добрий час.
Ми Вас раді тут вітать.
Наберем в долоні сміху
І розсипем всім на втіху.
Нашорошим швидше вуха –
Щоб могли усе - все слухать.
Ми потремо оченята –
Щоб могли спостерігати.
(Діти виконують рухи згідно тексту)
Вихователь:
Я пропоную вам послухати запис пісні із одного мультиплікаційного фільму.
Звучить запис пісні К. Рум’янової «Справжній друг» («Канікули кота Леопольда»).
Здогадались, з якого мультфільму ця пісня? Хто її виконує? А про що ж говориться в пісні?
Вихователь:
От і я сьогодні пропоную поговорити про дружбу.
Дружба – яке дивовижне і чарівне це слово. Давайте всі разом промовимо це слово - «Дружба».
- А що ж таке дружба?
Відповіді дітей.
Вихователь:
Дружба – це коли люди хочуть бути разом, коли разом їм цікаво, весело і комфортно; коли люди не сваряться, не ображають один одного; коли завжди допомагають, особливо в біді, вміють пробачати.
- У вас є друзі?
Давайте пограємо з вами в гру «Квітка для друга».
(На підносі лежать квіти (серед них декілька зів’ялих, зламаних ), кожен повинен вибрати квітку, яку б подарував другові).
Діти обирають квітку. Говорять: «Ця квітка для мого друга …» і ставлять квітку у вазу.
Вихователь:
Всі ви вибрали яскраві, гарні квіти. Чому ніхто з вас не взяв ось таку квітку (Показує вихователь зів’ялу квітку)?
Відповіді дітей.
Вихователь:
Справді, друзям хочеться подарувати все найкраще. Погляньте, який у нас вийшов красивий букет!
Вихователь:
Вже ми знаємо, як звати ваших друзів. А ще хочеться дізнатись, які ж риси характеру у них. Тому давайте пограємо в гру «Розкажи про товариша».
Дидактична гра «Розкажи про товариша»:
(діти стоять в колі, вихователь посередині з м’ячем в руках)
- твій друг жадібний,-
- твій друг неслухняний,-
- твій друг лінивий,-
- твій друг щедрий,-
- твій друг сумний,-
- твій друг надійний,-
- твій друг злий,-
- твій друг талановитий,-
- твій друг спокійний,-
Діти дають стверджувальну або заперечну відповідь («Так, мій друг веселий», або «Ні, мій друг щедрий») .
Вихователь:
Дійсно, хороші у вас друзі. Але є люди, які не вміють дружити.
Ось розгляньте картинки і скажіть, чи хотіли б ви мати собі таких друзів.
(Дид. гра «Розкажи про вчинок»: діти розглядають картинки і оцінюють вчинки дітей. Потім говорять, як треба поводитись правильно).
Вихователь:
А як ви гадаєте, легко знайти собі справжнього друга? Як стати справжнім другом?
Відповіді дітей.
Вихователь:
Щоб стати справжнім другом, потрібно дотримуватись певних правил:
• - бути добрим;
• - бути щедрим;
• - бути привітним і веселим;
• - нікого не ображати;
• - завжди допомагати.
Якщо ви будете дотримуватися цих правил, у вас буде багато друзів; вас будуть любити і поважати.
Всі хочуть мати справжніх друзів і, навіть, мультиплікаційні герої . Пригадайте свій улюблений мультфільм. Виберіть головного героя. А пам’ятаєте з ким він товаришував? Знайдіть тепер товариша для свого улюбленого героя. (Дидактична гра «Хто з ким товаришує?»)
Вихователь:
Наразі, ви тільки вчитесь дружить. Що ж таке справжня дружба ви дізнаєтесь, як станете дорослими. Трапляється так, що друзі часто сваряться і перестають товаришувати, або не допомагають один одному і дружба між цими людьми зникає. Ви хочете перевірити чи міцна у вас дружба?
Фізкультхвилинка «Дружба»:
Діти стають парами, обличчям один до одного і промовляють:
Я- твій друг, і ти - мій друг (показують один на одного)
І навколо друзі (розводять руками) !
В мене - ніс і в тебе - ніс(торкаються спочатку свого носика,а потім товариша)
Плеснемо в долоні(плескають в долоні)!
В мене - щічки, в тебе - щічки (погладжують щічки свої, а потім товариша)
Гарні та гладенькі!
Я – твій друг, і ти - мій друг!
Друзі ми рідненькі! (обіймаються)
Вихователь:
Тепер ми можемо розпочинати випробовування дружби.
Візьміть один одного за руку. Уявіть, що навкруг глибока річка… Вам потрібно перевести свого товариша на інший берег цієї річки. Але є лише вузенький місточок. Добре подумайте, як ви виконаєте це завдання, адже ви повинні йти разом із своїм товаришем і ваші руки не повинні роз’єднатися.
І от хто справиться із цим завданням, отримає символ дружби, адже в них справді міцна дружба.
Діти долають перешкоди і отримують серце.
Ви добре справились із завданням. Ви справжні друзі!
Тому і надалі робіть все, щоб зберегти свої дружні, теплі стосунки. І навіть, якщо так станеться, що ви коли-небудь образите товариша, - знайдіть в собі сміливість вибачитись перед ним.