Користувацький вхід

Інтегрований урок "Спирти .Згубна дія спирту на репродуктивну систему"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


2

Інтегрований урок відповідає програмному матеріалу хімії та біології у 9 класі . Метою є поглиблення знань учнів про токсичну дію спиртів на організм людини , а саме на
репродуктивну систему , з’ясувати причини отруйності .

Тема : Спирти . Згубна дія спиртів на репродуктивну систему .
Мета : Поглибити знання учнів про токсичну дію спиртів на організм людини . а саме нарепродуктивну систему , з’ясувати причини отруйності .
Розвивати логічне мислення , вміння аналізувати , порівнювати , узагальнювати .
Виховувати потребу у здоровому способі життя .
Тип уроку : Інтегрований урок ( хімія , біологія , основи здоров’я ). Поглиблення і систематизація знань .
Епіграф : «Знати – значить жити !»

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II Актуалізація опорних знань.
1. До яких спиртів відноситься метанол і етанол ?
2. Які фізичні властивості етанолу і метанолу ?
3. Які хімічні властивості характерні для спиртів? Чи можна віднести їх до кислот чи основ ? ( 1- 3 питання – усно )
4. Скласти рівняння реакції , що відбуватимуться при молекулярній дегідратації суміші етанолу і метанолу ? ( індивідуальна картка)

Проблемне завдання : Спирти практично не проводять електричний струм , натомість луги , що також містять ОН – групу, у водному розчині його проводять . Чим це можна пояснити ?

IІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Зздавна людині відома велика кількість отруйних речовин , всі вони відрізняються силою дії на організм. Серед них виділяють речовину, яка відома в медицині як протоплазматична отрута, - це етиловий спирт.
- Етиловий спирт – це отрута чи ні?
- Що ми розуміємо під словом «отрута»?

Сьогодні на уроці ми розглянемо дію етилового спирту на організм людини , особливу увагу звернемо на негативний вплив на репродуктивну систему .
Як ви гадаєте , чому на сьогоднішньому уроці ми звернемо увагу на саме цю систему органів ?

Смертність від алкоголізму перевищує число смертельних випадків , викликаних всіма інфекційними хворобами разом.

IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Фізіологічний вплив етанолу на організм .
Бесіда : учні зачитують короткі повідомлення про фізіологічний вплив етанолу на організм .

2. Хімічний механізм алкоголізму .
Метанол і етанол – найбільш розповсюджені спирти . Вони практично не відрізняються за запахом , тому найчастіше трапляються випадки отруєння метанолом . Метанол , на відмінну від етанолу є сильнішою отрутою . Навіть невеликі його дози можуть призвести до сліпоти ,і навіть до смерті . Етанол є антидотом при отруєнні метанолом . Тому , після промивання шлунка , необхідно прийняти етанол .
За хімічним механізмом алкоголізм є окремим випадком наркотичної залежності , тобто порушує певні ланки обміну речовин .
У малих дозах етанол присутній в організмі . Це є нормальним явищем , ферментні системи підтримують рівновагу між етанолом і ацетальдегідом , продуктом окиснення , що знешкоджується у печінці . Коли надлишок ацетальдегіду , створюється навантаження на печінку , спричиняючи тяжкі захворювання .

3. Згубна дія на репродуктивну систему .
Алкоголь губить майбутнє покоління .
Про негативний вплив вина відомо із старовини . В стародавній Греції та Риму молодим людям забороняли вживати алкоголь , а на Русі з давніх пір вважалося поганою звичкою пити на власному весіллі .

Спирт діє на :
-репродуктивні тканини і залози на всіх етапах ;
-статеві клітини ; -порушується ембріональний розвиток .

Як діє спирт на чоловічу репродуктивну систему ?
- зменшується секреція статевих залоз чоловіка . У хронічного алкоголіка виробляється 20млн. сперматозоїдів на 1мл. насінної рідини , коли у здорового чоловіка – 60-120 на 3мл.
- Знижується активність сперматозоїдів .
- Знижується в крові рівень тестостерона , що приводить до порушень в чоловічій статевій сфері .
- Тривале споживання – необоротне безпліддя та імпотенція.

Як діє спирт на жіночу репродуктивну систему ?
- порушення циклів ;
- жирове переродження яєчників;
- рідше вагітніють , важче зберегти вагітність ;
- алкоголь руйнує мембрани статевих клітин , внутрішні елементи яйцеклітини зазнають глибоких змін , що призводить до різноманітних мутацій .
Алкоголь та інші наркотичні речовини шкідливо впливають на статеву систему жінки і чоловіка , знижують вироблення статевих клітин .
Дія алкоголю на етапі внутрішньоутробного розвитку приводить до недорозвинення плоду або окремих його органів , підвищення смертності новонароджених .

Алкоголь , що потрапляє в організм дитини через молоко матері , викликає нервові розлади ( порушення психіки , розумова відсталість , захворювання органів травлення , серцево – судинної системи та ін.)

В к.ХХ ст. . французький лікар Демме , вивчаючи нащадків сімей алкоголіків , встановив , що із 505 дітей – 18%- загинули в ранньому дитинстві , 10 % - страдали епілепсією та водянкою мозку , 12% росли ідіотами , 10% були здоровими , останні - мали незначні вади розвитку , фізично і розумово відсталі .
Чи винні діти у діях їх батьків ?

Висновок :
Алкоголь та інші наркотичні речовини шкідливо впливають на статеву систему жінки і чоловіка , знижують вироблення статевих клітин .
Негативно впливають на розвиток зародка і плоду ;
Здорова , розумна і красива дитина народжується у здорових батьків .

ІV. Закріплення
- Як можна пояснити епіграф уроку з вивченою темою ?
Вправа « Міф чи реальність»

1. Спирти в незначних кількостях не шкідливі для організму ?
2. Спирти перетворюються у печінці на оцтовий альдегід , який викликає отруєння.
3. Алкоголь зігріває
4. Вагітна жінка повинна повністю утримуватися від алкоголю
5. Особливо небезпечний алкоголь для молодих
6. П’яна людина може відповідати за свої вчинки

Рефлексія :
- Що найбільше мені запам’яталося ? Що мене вразило ?
- Продовжте думку :

Самооцінювання .

Усна
Відповідь

Рівняння
реакції

Робота вдома з
підручником

Усні доповнення

Вправа «Міф чи реальність»

Доповніть речення :
Алкоголь і вагітність - …. ( несумісні)
Всі біди від …….. способу життя ( неправильного )

V. Підсумок уроку . Оцінювання .
VІ . ДЗ
Проблемне завдання :
Доведіть , що у здорових батьків народжуються здорові діти .

Автор: 

Гожуловська Вікторія Вікторівна - вчитель біології , екології . хімії . Місце роботи - загальноосвітня школа .

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі