Користувацький вхід

Урок

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема. «Ой у лузі червона калина похилилася» С. Чарнецького і Г. Труха- пісня, що стала народною
Мета:
ознайомити учнів із піснею, з історією написання;
розвивати навички виразного читання та аналізу ліричних творів, культуру зв'язного
мовлення, логічне мислення, пам'ять, увагу; сприяти духовному розвиткові учнів,
спонукати їх до вивчення історії української культури;
виховувати любов до рідної землі, до української пісні, пошану до стрілецьких пісень,
їхніх авторів, віру у щасливе майбутнє українського народу, поважне ставлення до
національної історії.
Тип уроку: урок засвоєння нового навчального матеріалу.
Перебіг уроку

І Організаційний момент
Відгадайте загадку:
Хто ж ті ягоди не знає,
Від застуди їх приймає.
На кущах вони висять,
І, як маків цвіт, горять.
Тільки це не є малина.
Що за ягода? –… (калина)
ІІ Перевірка домашнього завдання
1) Мозкова атака
- Дайте визначення літературній пісні
- Чим літературна пісня відрізняється від народної?
2) Вірш «Ще не вмерла Україна» - напам’ять
III Оголошення вчителем теми і мети уроку
- Сьогодні ви розглянете ще одну літературну пісню. Яку по праву називають другим гімном України, гімном українських січових стрільців.
-
ІV Мотиваційний етап
- Що ви знаєте про калину як символ?
У пісні «Червона калина похилилася» калина означає краплі крові, яка проливається борцями за незалежність України, білий цвіт її – надія майбутньої волі та незалежності українського народу.
V Опрацювання навчального матеріалу
1. Читання пісні на с. 45-46.
2. У наш, не легкий, час ця пісня об’єднала всю Україну (перегляд відео)
https://www.youtube.com/watch?v=EV_vT0Vud5Q
3. Бесіда
- Який настрій створює пісня?
- Які елементи твору допомагають створити такий настрій?
- Опиши, якими у творі зображено січових стрільців. Доведи свою думку цитатами з твору.
4. Пояснення вчителя
Ця пісня стала гімном січових стрільців.
Січові стрільці- члени національного патріотичного війська, сформованого у 1914 році. Пісні, що були створені й побутували серед січових стрільців під час національно-визвольної боротьби українського народу, називають стрілецькими
Перегляд відео , виконання пісні стрільцями

https://www.youtube.com/watch?v=fq4xgu8A56w

- Порівняйте пісні « Ще не вмерла Україна» та « Ой у лузі червона калина похилилася». Що спільного між обома творами? Підтвержуй свою думку цитатами з творів.
5. Фізкультхвилинка
6. Словникова робота
Гімн-похвальна пісня
Тан-танок (кривавий бій)
Кайдани-ланцюг

7. Аналіз твору
1) Тема вірша?
2) Ідея?
3) Як у творі зображені січові стрільці?
4) Чому вони ідуть на бій зі зброєю?
Для нас же найбільшою зброєю є слово.
5) Чому, на вашу думку, Україна зажурилася?
6) Що символізує калина?

V Закріплення вивченого матеріалу
Розв'язування тестових завдань
1 Україна зажурилася:
А) бо нічим прожити;
Б) за ув'язненими українцями у московських кайданах;
В) за січовиками, що загинули в боротьбі з москалями.
2 Калина має білий цвіт, а Україна:
А) багато золотих ланів;
Б) добрий рід;
В) чарівну вроду.
3 Як названо битву українців зщ москалями?
А) жорстокою;
Б) кривавою;
В) смертельною.
4 «Гей, у полі… золотистий лан…»…
А) жита; Б) вівса; В) пшениці.
5 Буйний вітер «повіє з широких степів»:
А) і відразу зміняться погодні умови;
Б) прославить по всій Україні січових стрільців;
В) розгоне темні хмари на небі.
6 Що будуть зберігати нащадки України?
А) стрілецьку славу;
Б) білий цвіт калини;
В) калину, щоб вона не хилилася.
3 Бесіда:
1) Порівняйте пісні «Ще не вмерла Україна» і «Ой, у лузі червона калина похилилася». Що спільного між обома творами? Підтвердіть слова з тексту.
2) Чи можна назвати цю пісню патріотичною?
3) Чи пов'язаний вірш із сучасністю?
4) Чому і для чого ми повинні пам'ятати історію рідного краю і тих, хто її творив?
VI Домашнє завдання
Завдання на с. 46 підручника, навчитися виразно читати вірш.

Автор: 

Савенко Галина Сергіївна Вчитель українськької літератури та історії Олешнянського ліцею ім. С.Ф.Русовоїх Добрянської селищної ради

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі