« Хто в рукавичці живе?»
заняття з в ІІ молодшій групі з використанням методу наочного моделювання
Мета: вчити дітей узгоджувати іменники з числівниками в роді та числі.
Вправляти у вмінні відгадувати загадки, співставляючи моделі (геометричні фігури) відповідного кольору і розміру з відгадками, та аргументувати свій вибір.
Закріпити вміння оперувати геометричними фігурами ( коло, квадрат, трикутник) для створення моделей прийменників «на», «під», «біля», «перед», «за» та навчати дітей «читати» універсальний символ у поєднанні із символічною позначкою якогось предмета з оточення (наприклад:стіл, стілець…), пояснюючи при цьому свій варіант відповіді, а також вправляти у вмінні орієнтуватись у просторі відносно обраного предмета.
Перевірити вміння дітей вживати у своїй відповіді дієслова в однині та множині, відповідно до поставленого запитання.
Виховувати увагу, сприяти розвитку логічного мислення.
Матеріал: демонстраційний: графічне зображення символів «І» і «/\», малюнки із зображенням звірів, стіл, стілець, кубик, схематичне зображення до гри «Великий – маленький», дієслів для Д/гри «1,2,3- спробуй повтори!», звірята із казки «Рукавичка».
Роздатковий: моделі тварин (на зворотній стороні яких схеми для поєднання прийменника з іменником), гра «Розклади по порядку».
Хід заняття:
Добрий день, мої малята!
Любі хлопчики й дівчатка.
Я Вас гаряче вітаю
Щастя радості бажаю
Підніми долоньки вище , над голівкою складіть.
– Що це вийшло?
– Хатка вийшла, а в хатинці я і ти!
(Діти імітують відповідні рухи.)
– Дітки, а що це за хатинка до якої ми з вами приходимо щодня? Як ця хатинка називається ?
– Дитячий садок.
– І сьогодні в наш дитячий садок і саме в нашу групу завітали гості.
Давайте привітаємось з ними.
Добрий день, добрий день усім!
(діти вітаються, вільно схиляють голову у різні боки)
Щастя ми бажаємо і здоров'я всім
(прикладають руки до грудей)
А щоб щастя – отаке!
(підносять руки вгору)
А здоров'я – отаке!
(розводять руки в сторони)
– Ви знаєте, що гостям дуже цікаво дізнатись про те, чим ми граємось, яких іграшок у нас багато, а яких лише по одній.
– Давайте ми їм про все це розповімо. Згода ?
(Проводиться гра «Один чи багато?» на засвоєння символів «І» і «/\» та вміння утворювати множину іменників.)
В ході гри діти з допомогою рук «зображують» ці символи а також вправляються у вмінні змінювати іменник відповідно до вибраного числівника.
Діти вільно рухаються по кімнаті, промовляючи слова:
«Ми гуляєм по кімнаті, різних тут речей багато,
Є й такі, що лиш одна. Той, хто знає, той і назива.»
Наприклад: – Скільки у нашій групі кубиків? – запитує вихователь.
– У нашій групі багато кубиків, – відповідають діти і показують, за допомогою рук, відповідний символ.
– А скільки у нас їжачків?
– У нас один їжачок…
– Дітки, коли ви відповідали на мої запитання, то весь час робили якісь рухи руками. А що вони означають? (Діти пояснюють значення символів «І» і «/\».)
Стук у двері, поштар приніс конверт з малюнками та символами.
Вихователь пояснює: «Це щоб ми погрались із цими малюнками та символами «І» і «/\» та показали як змінювати слова (утворювати множину іменників). Вихователь підносить малюнки по черзі до кожного символу, а діти, відповідно, утворюють однину чи множину іменника .У нас в групі ще якісь гості є. А от де вони і хто саме я не знаю. Бачу тільки рукавичка якась незвичайна з’явилась. А хто ж в ній живе? Чи хотіли б ви дізнатись? Тоді спробуйте відгадати:
– Хоч у нього шуба є, та як холод настає,
Він не їсть тоді й не п’є, і не ходить, не гуляє,
А в барлогу спать лягає. (Ведмідь.)
– Сірий, злющий і голодний
По лісу блукає, зайчиків лякає. (Вовк.)
– В темнім лісі проживає, довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться, а зовуть її…(Лисичка.)
– Довгі вуха, куций хвіст, невеличкий сам на зріст,
Влітку сіру шубку має, взимку – білу одягає. (Зайчик.)
– У воді сидить охоче а не риба і не рак,
Виставляє булькаті очі і співає: Ква – ква – квак! (Жабка.)
– Маленька, сіренька, а хвостик як шило. (Мишка.)
– Молодці, всі загадки відгадали. Але я все одно не бачу де вони сховались. Тільки підказки якісь залишили на столі. Цікаво. Де ж чия підказка? Ви мені допоможете, діти? (Діти добирають моделі тварин серед кружечків різного кольору та розміру. Наприклад: зелений кружечок – це жабка, тому, що вона сама зелененька. Зайчик і мишка – сіренькі, але мишка менша за розміром, а зайчик більший…).
– Ну що ж, залишилось прочитати ці підказки. А щоб ми з вами не помилились, пригадаємо символи, які можна утворити (на, під, біля, перед, за).
– Ну, а тепер можна взяти в руки підказку і з допомогою неї знайти того, хто заховався. Діти читають символи і знаходять тварин.
Значить ведмедик сховався біля столу … Той, хто знайшов іграшкову тваринку, забирає її собі.)
– Ну що ж, всіх звірят ми знайшли але погляньте, вони чомусь засумували. Мабуть тому, що все заняття вони ховались і нічого не бачили, а їм так хотілось дізнатись про те, як ми з вами граємось і навчаємось. Давайте спробуємо їх розвеселити! Пограємо в гру «Великий і маленький» (Лисиця – лисенятко, жаба – жабенятко).
А зараз пограємо в гру «1,2,3- спробуй, повтори!»
– У ході гри діти виконують рухи відповідно до певної моделі і, пояснюючи свої дії, вправляються у вмінні відмінювати дієслова.
(Наприклад, після показу картки діти бігають. Запитую: «Дітки, а що ви
робите? »
– Бігаємо! – відповідають діти.
– А чому ви бігаєте?
– Тому, що чоловічок бігає.
– А що ти робиш?…
– А що ви робили?…
А тепер давайте пограємо в гру «Ми малята» (відтворення рухів тварин).
– Ми були малятами а стали мишенятами!
– Були ми мишенятами стали жабенятами!
– Були ми жабенятами стали ми зайчатами!
– Ми були зайчатами а стали лисенятами!
– Були ми лисенятами а стали вовченятами!
– Були ми вовченятами а стали ведмежатами!
– А потім знов малятами!
Ми гарно з вами гралися, але нашим звірятам час повертатися до своєї рукавички. Давайте проведемо їх до неї. Гра «Розклади по порядку». Хто першим завітав до рукавички ? Хто після мишки? А після жабки?
Молодці малята, впоралися з усіма завданнями, але тут іще якийсь лист.
Діти «читають лист», та знаходять частування.
Схеми зображення тварин