Користувацький вхід

Дієприслівник. Урок-подорож

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


2

ТЕМА. Дієприслівник. Урок-подорож
МЕТА: узагальнити і систематизувати знання про
дієприслівник; закріпити уміння відрізняти
дієприслівники від інших форм дієслова,
визначати граматичні ознаки та
синтаксичну роль, правильно писати
речення з дієприслівниковим зворотом та
одиничним дієприслівником; виховувати
пошану до звичаї українського народу,
почуття патріотизму, національної гідності.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань, урок-подорож.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
1) Повідомлення теми і мети уроку.
2) Клас ділиться на дві команди. Кожна команда обирає собі капітана і назву команди.
ІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
Учитель. Перш ніж ми вирушимо в подорож до острова Дієприслівник, нам потрібно переконатися, чи здатні обрані капітани команд вести членів екіпажів до місця призначення. Отож кожна команда повинна поставити по три запитання своєму капітану по темі «Дієприслівник як особлива форма дієслова».
Орієнтовні запитання капітанам:
- Яка форма дієслова називається дієприслівником?
- Які спільні ознаки прислівника і дієприслівника?
- Які спільні ознаки дієслова і дієприслівника?
- Як пишеться НЕ з дієприслівниками?
- Які види мають дієприслівники?
- Що називається дієприслівниковим зворотом?
Капітани дають правильні відповіді.
Учитель. Молодці капітани. Вони можуть спокійно вирушати в подорож зі своїми командами.
Заходить листоноша і вручає лист учителеві.
Щойно листоноша дав мені лист від сім’ї Дієслова та його форм, у якому послухайте, що написано:
Дорогі учасники подорожі до острова Дієприслівник!
Ми дуже раді вітати на нашому острові шанованих гостей, але у нас є свої правила і ми їх ніколи не міняємо. Стати на сушу нашого острова зможуть тільки ті, хто зможе розподілити подані слова на картках у три колонки і вказати, що це за слова.
Картка №1 (для першої команди)
Працювати, працюючий, працюючи, працюють, зробити, зробивши, зроблений, зроблять.
Картка№2 (для другої команди)
Розуміти, розуміючий, розуміючи, розуміють, визволяти, визволяючи, визволений, визволять.
Роботу виконують 2 хвилини і результат віддають журі.
Учитель. Щоб було цікавіше пливти до острова, давайте проведемо невеличку усну розминку. Кожна команда по черзі ставить запитання одна одній. Учні, які відповіли правильно отримують по два бали.
Учні ставлять запитання і швидко без запинок відповідають.
Учитель. Отже, ви правильно давали відповіді на запитання і я впевнена, що ми готові до зустрічі із сім’єю Дієслова та його родиною.
Дієслово. Ми раді завжди гостям, але хочемо пересвідчитися, чи правильно ви виконали нашу вимогу.
Журі оголошує результати розподілу слів у колонки.
Учитель. Зверніть увагу, де розкинулись території Неозначеної форми, Дієприкметника, Форми на -но,-то, а ось нарешті ми наблизились до неосяжної землі Дієприслівника.
Капітан І-ої команди. Чи не підкажете, як нам побачити господаря цієї території?
Дієприслівник. Ви зможете зайти до мене в замок, коли утворите від поданих слів дієприслівники доконаного і недоконаного виду.
Завдання для першої команди
Говорять, пишуть, читають, бачать, грати, зупинитися.
Завдання для другої команди
Стрибають, запрошують, тремтять, біжать, співати, наздогнати.
Учні зачитують виконані завдання.
Дієприслівник. Молодці. Проходьте до моїх володінь. Я бачу, що добре володієте знаннями про дієприслівники. Тому, будь ласка, допоможіть мені правильно розставити розділові знаки у реченнях.
Завдання подане на дошці. Записати речення, розставити розділові знаки, де потрібно, відредагувати.
Кружляють над степом орли (виглядати) здобич. (Не)перепочивши (не)зупиняючись полк ішов далі. Романові почулися під вікнами сидячи в кімнаті знайомі кроки.
Учитель. Я переконалась, що ви досконало вивчили матеріал про дієприслівниковий зворот та написання НЕ з дієприслівниками. Але ж ми приїхали сюди в гості, а щоб повернутись якнайшвидше додому, ми повинні скласти про дієприслівники в науковому та художньому стилях.
Команди складають розповіді, а потім один із членів команди зачитує.
Учитель. Ви склали чудові розповіді. А тепер, повертаючись додому, щоб не сумувати, давайте складемо діалоги про дієприслівники. Всі уважно слухайте і визначайте, чий діалог буде найцікавіший.
Учні складають діалоги.
Учитель. А тепер уважно прослухайте поезію Т. Шевченка «Якби ви знали паничі…», випишіть із неї дієприслівники.
ІІІ. Підсумки уроку.
Визначення найактивніших учасників, оцінювання.
ІV. Домашнє завдання: підготуватись до контрольної роботи.

Автор: 

Вовк Валентина Миколаївна, учитель української мови та літератури, Грушківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі