Тема: Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів.
Мета: Дати поняття про дієприкметниковий зворот,особливості його будови та відокремлення;навчити учнів визначати дієприкметникові звороти у реченнях;формувати вміння правильно інтонувати речення з дієприкметниковими зворотами;розвивати зв’язне мовлення,навчаючи грамотно вживати звороти чи заміняти їх підрядними реченнями;розвивати логічне мислення;виховувати любов до краси рідної мови,толерантність,любов до природи.
Обладнання: підручник,таблиця,роздатковий матеріал.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
Методи й прийоми: «Мікрофон»,творче моделювання,я – редактор,незакінчені речення.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Відкрийте зошити,запишіть дату класна робота.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Метод «Мікрофон».
- Давайте пригадаємо,який розділ мовознавства ми вивчаємо?
- Що вивчає морфологія?
- Яку частину мови ми вивчаємо?
- Яка частина мови називається дієсловом?
- Які граматичні категорії має дієслово? (час,число,вид,спосіб,рід,особу).
- Назвіть форми дієслова,які ви знаєте?(неозначена форма,особове дієслово,дієприкметник,безособова форма на -но,-то,дієприслівник).
- З якою формою дієслова ми познайомились на минулому уроці?
- Що ви знаєте про дієприкметник?
- Чим він подібний до дієслова?
- Чим він подібний до прикметника?
- Яка початкова форма дієприкметника?
2. Поетична хвилинка.
Прочитайте поезію. Визначте в тексті дієприкметники,випишіть їх,ставлячи в початковій формі.
Мово моя українська – батьківська,материнська,
Я тебе знаю не вивчену – просту,домашню,звичну,
Не з-за морів покликану,не з словників насмикану.
Ти у мене із кореня – полем мені наговорена,
Дзвоном коси прокована,в чистій воді смакована.
Болем очей продивлена,смутком багать продимлена,
З хлібом у душу всмоктана,в поті людськім намокнута,
З кров’ю моєю змішана і аж до скону залишена
В серці моїм. В.Бичко
Виділений дієприкметник розберіть за будовою.
Слова дзвоном та кров’ю передайте звукописом.
3. Замінити дієприкметником:
Людина, яка втомилася -
Задача, яку вирішили -
Вірш, який вивчили -
Місто, яке побудували -
Батьки, які люблять-
Голос, який міцніє -
Край, який чарує -
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
- Прочитайте записані в дві колонки речення.
Я розпитаю про опале листя.
Жовте листя розвіяне. Я розпитаю про листя,опале в осіннім саду
(І.Коваленко).
Жовте листя,на вітрах розвіяне,поховала у снігах зима (М.Луків).
- У якому з речень дієприкметник вживається самостійно,а в якому із залежними від нього словами?
- Якими розділовими знаками виділяємо на письмі дієприкметники із залежними від нього словами?
- Прочитайте речення,інтонуючи їх відповідно до розділових знаків.
- Визначте в реченнях правої колонки слова,що їх пояснюють дієприкметники разом із залежними від них словами.
ІV.Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні ми познайомимося з дієприкметниковим зворотом. Навчимося визначати його у реченні,правильно інтонувати речення у яких є дієприкметниковий зворот. Побачимо як дієприкметниковий зворот прикрашає наше мовлення,коли може вживатися.
Запишіть тему сьогоднішнього уроку.
V.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Робота з підручником.
- Відкрийте підручник на с.126. Прочитайте правило.
- Що таке дієприкметниковий зворот?
- Коли він виділяється комами на письмі?
- Яким членом речення є дієприкметниковий зворот?
- Як виділяється дієприкметниковий зворот в усному мовленні?
- Виконання вправи 208.(Усно). Прочитайте. Визначте в кожному реченні дієприкметниковий зворот та означуване ним слово. З’ясуйте:стоїть дієприкметниковий зворот після цього слова чи перед ним.
Прочитайте речення вголос,правильно інтонуючи їх. Визначте всі члени речення.
2.Робота біля дошки.
1.Спить земля,укутана снігами.
2.Стоїть налитий синню день.
3.Мені ще й досі сниться берег,залитий сонячним вогнем.
4.Із золота зіткане сяєво ллється.
5.Сяйвом переповнені плоди мерехтять,палають,не згасають.
3.Творча робота.
Вправа 210.
Перебудуйте речення так,щоб звороти потрібно було виділити комами.
Зразок. З’їдений перед роботою хліб вирощує ледарів. – Хліб,з’їдений перед роботою,вирощує ледарів.
1.Марно втраченого дня не повернеш.
2.Насильно розкрита троянда втрачає аромат.
3.Намальовані фарбою квіти живуть найдовше.
4.Розгадування загадок.
1. Поле не міряне,вівці не лічені,пастух не найнятий.(Небо,зорі,місяць).
2. У лісі вирубана,сокирою витесана,а в руках плаче.(Скрипка).
3. Що можна бачити з заплющеними очима?(Сон).
4. Скручена,зв’язана,по подвір’ю гуляє.(Мітла).
5. По білому полю чорний мак посіяний.(Літери на папері).
6. На столі не буває,ножем не різане,а весь світ ним вигодуваний.(Материнське молоко).
Музична пауза. Наталія Май «Квітуча Україна» (назвати дієприкметники,які почули в пісні).
5.Робота з фразеологізмами.
Побудований на піску – ненадійний.
Підрізаний на пні – знищений у своїй основі.
Втоптаний у багнюку – зганьблений.
Замкнений у собі – мовчазний.
Втрачений шанс – не використані можливості.
Скупаний у любистку – дуже вродливий.
6.Робота з підручником. Творче моделювання.
Вправа 211. Перепишіть прислів’я,на місці крапок уписуючи дієприкметникові звороти,вибрані з довідки. Розставте розділові знаки.
Хліб,зароблений працею,м’якший від краденого бублика.
Чужим ножем краяний хліб не смакує.
Наука – як криниця,викопана голкою.
Убиті в голову знання кращі за полову.
Робота,відкладена на завтра,краще вдається.
Сорочка,викроєна за чужими порадами,не буде носитися.
Добре зшиті чоботи добре й носяться.
7.Творче конструювання.
З кожної пари речень утворіть одне,ускладнене дієприкметниковим зворотом,що стоїть після означуваного слова.
1.Троянда усміхається сонцю шовковими пелюстками. Вони розтулені назустріч теплу та світлу.
Троянда усміхається сонцю шовковими пелюстками,розтуленими назустріч теплу та світлу.
2.Шхуна стояла непорушно. Вона освітлена місяцем.
Шхуна,освітлена місяцем,стояла непорушно.
3.Високий берег виднівся у далечині. Він був оповитий прозорим туманом.
Високий берег,оповитий прозорим туманом,виднівся у далечині.
4.Хмари,які нависли над обрієм,здавалися важкими і суворими.
Хмари,навислі над обрієм,здавалися важкими і суворими.
5.Одцвіли чорнобривці,які посадили мамині руки.
Одцвіли чорнобривці,посаджені маминими руками.
8. Я – редактор.
Виправте помилки вживання дієприкметникових зворотів.
1. Молодий машиніст вперше вів електровоз, зворушений до сліз.
Молодий машиніст,зворушений до сліз,вперше вів електровоз.
2. Мандрівник прибивсь на наш вогонь, наляканий грозою в горах.
Мандрівник,наляканий грозою,прибивсь на наш вогонь.
3. Чоловік збирав хмиз, похмурий і непривітний.
Похмурий і непривітний чоловік збирав хмиз.
VI. Підсумок уроку.
Незакінчені речення:
- Дієприкметниковий зворот – це…?
- Кома в реченнях із дієприкметниковим зворотом ставиться,якщо…
- Кома в реченнях із дієприкметниковим зворотом не ставиться,якщо…
- В усному мовленні дієприкметникові звороти виділяють…
- В яких стилях мовлення,на вашу дуку,найчастіше вживаються дієприкметникові звороти?
- Дієприкметниковий зворот у реченні може стояти…
- Оцінювання роботи на уроці.
VII. Домашня робота.
Вивчити правило §19.
Вправа 214 та 216 (на вибір).
О.П.Глазова.Ю.Б.Кузнецов.Українська мова.7 клас
І.П.Ющук.Рідна мова.7 клас
С.Є.Єрмоленко.В.Т.Сичова.Рідна мова.7 клас