Тема: Кислоти. (8 клас)
Мета: ознайомити учнів зі складом, формулами, назвами і класифікацією
кислот; вияснити фізичні властивості кислот, поширення їх у природі
та правила поводження з кислотами.
Обладнання: зразки кислот, таблиця розчинності, періодична система, картки для визначення емоційного стану.
Тип уроку: формування нових знань.
Форма уроку: урок -подорож.
Методи і прийоми: бесіда, розповідь, робота з підручником, інтерактивні вправи «Мозковий штурм», «Прес», «Незакінчене речення», хімічний диктант, дидактична гра «Третій зайвий».
Просто знати - мало.
Знання потрібно використати.
Гете.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Психологічна розминка.
Визначення емоційного стану учнів за кольоровими картками.
II. Актуалізація опорних знань.
1.«Мозковий штурм»
1. Що вивчає хімія?
2. На які класи поділяються всі речовини?
3. Як класифікують прості речовини?
4. Що показує хімічна формула?
5. Які ви знаєте типи реакцій?
6. Назвіть склад повітря?
7. Чому дорівнює молярний об'єм газу?
8. Як класифікують складні речовини?
9. Що таке оксиди?
10.Які бувають оксиди?
2. Хімічний диктант (написати формули оксидів).
Учні пишуть на листочках формули оксидів, самі себе оцінюють. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
1. Оксид магнію.
2. Оксид ніколу (II)
3. Оксид силіцію (IV).
4. Оксид феруму (III).
5. Оксид гідрогену.
6. Оксид карбону (IV).
7. Оксид нітрогену (II).
8. Оксид сульфуру (IV).
9. Оксид натрію.
10.Оксид фосфору (V). 11.Оксид барію. 12.Оксид кальцію.
3. Охарактеризуйте хімічні властивості води (два учні біля дошки пишуть рівняння реакцій).
III. Мотивація навчальної діяльності .
Діти , ми з вами подорожуємо складними речовинами. Сьогодні ми вирушаємо на острів, який називається «Кислоти» (оголошення теми і мети).
Девіз нашої подорожі: «Просто знати - мало. Знання потрібно використати». Отож, вперед за знаннями.
План подорожі.
1. Склад, будова, назви кислот. (Зупинка № 1).
2. Класифікація кислот. (Зупинка № 2.).
3. Фізичні властивості, (зупинка № 3).
4. Добування кислот. (Зупинка №4.)
5. Поширення у природі. (Зупинка № 5).
6. Техніка безпеки. (Зупинка № 6).
IV. Вивчення нового матеріалу.
Метод «Прес»
1. Зупинка № 1. Склад, будова, назви кислот.
Запис на дошці : НСІ, H 2SO4, Н 3 РО 4
Запитання до учнів. Що спільного у цих записах? Що відмінного?
Учні відповідають, вчитель робить висновок.
■ На першому місці стоїть Гідроген, на другому - атом або група
атомів, які називаються кислотними залишками.
■ Валентність кислотних залишків визначається кількістю атомів
Гідрогену, здатних заміщуватись на атоми металу.
Учні роблять самостійно висновок, що таке кислоти.
■ Кислоти - це складні речовини, які містять у своєму складі Гідроген і
кислотний залишок.
Далі учні знайомляться з назвами кислот у підручнику на сторінці 54,
таблиця 3.
2. Зупинка № 2. Класифікація кислот. (Опорні схеми).
Схема 1.
Схема 2.
Під основністю кислот розуміють число атомів Гідрогену, здатних заміщуватися на атоми металу з утворенням солі.
3.Зупинка 3. Фізичні властивості.
Демонстрація. Зразки кислот.
Висновок. Кислоти бувають: рідини, тверді, драглисті. Усі кислоти добре розчинні у воді, крім кремнієвої, важчі за воду. Деякі мають задушливий запах (хлоридна, нітратна). Майже всі кислоти безбарвні.
4.Зупинка 4. Добування кислот.
1. Взаємодія кислотних оксидів з водою.
2. Непрямим шляхом (дізнаються пізніше).
ПРОБЛЕМНЕ питання.
Чи буде взаємодіяти оксид силіцію з водою? (Відповіді учнів).
5. Зупинка 5. Поширення у природі.
Учні працюють з підручником ст.56, роблять висновки.
Запитання до учнів. Як потрапляють кислоти в організм?
6. Зупинка б. Техніка безпеки.
Кислоти їдкі речовини. Вони роз'їдають папір, деревину. Тканину. Попадаючи на шкіру, можуть спричинити сильний опік. Тому поводитись з кислотами потрібно дуже обережно. А при попаданні на шкіру - змити великою кількістю води і відправити потерпілого до лікарні.
ЗАПАМЯТАЙТЕ!
I. Спочатку вода, в кінці кислота,
Щоб раптом не трапилась біда.
II. У кислот, запам'ятай,
«Аш» спочатку, так і знай.
Як впізнаєш, що вони,
Руки й одяг бережи.
ІІІ. Хімію вивчай охоче
І в халепу ти не вскочиш.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Гра «Незакінчене речення»
На цьому уроці ми дізналися… (Учні по черзі продовжують речення).
2. Гра «Третій зайвий».
НСl, HBr, HNO3
H 2SO3, H3PO4, H2CO3
H 2SO3, H2SO4, H2CO3
Н2O, HBr, H2SiO3
VI. Домашнє завдання.
Вивчити параграф 8. Вивчити формули кислот.
VII. Підсумки уроку.
Оцінювання