Користувацький вхід

Непряма мова

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Урок української мови у 5 класі.
Тема: Непряма мова.
Мета: - поглибити відомості про пряму мову, познайомити учнів з поняттям « непряма мова».
- розвивати пунктуаційну грамотність, уміння і навички заміняти пряму мову непрямою;
- виховувати любов до прекрасного.
Очікувані результати: учні розрізняють пряму і непряму мови, уміють будувати речення з прямою
мовою, знають і застосовують на практиці правила пунктуації при прямій мові, замінюють
речення з прямою мовою на речення з непрямою мовою.
Тип уроку: комбінований.
Методи та прийоми: бесіда, слово вчителя, робота з підручником, робота біля дошки, творча робота, відтворення, «мозкова атака», мовне дослідження.
Обладнання: зошити, підручники, крейдяний запис, схема крейдяним записом.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1) «Мозкова атака»
- Що записано на дошці?
« Як парость виноградної лози, плекайте мову!» - закликав М. Рильський.
- Поясніть розділові знаки і будову даного речення.
2) Відтворення
- Відтворити на дошці схеми речень з прямою мовою, пояснити розстановку розділових знаків.
(А: « П?!.» « П?!» - а « П,» - а. « П, - а, - п?!» А: « П,» -а.)
3) Перевірка домашнього завдання (вправа 184 письмово)
III. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя про різні способи передачі чужого мовлення, з одним із яких ми познайомимося сьогодні на уроці, але спершу закріпимо матеріал про пряму мову.
V. Систематизація знань.
Робота біля дошки.
- Записати речення з прямою мовою. Вказати їх будову, розставити розділові знаки, пояснити їх, зобразити схематично.
« Чому ти вириваєш сторінки з підручника?» - питає вчителька маленького Борю. Учитель розповів про пори року й запитав: « Хто мені скаже, який час найкращий для збирання яблук?» . Видатний поет Тичина писав: « Я завжди там, де труд».
VII. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1) « Мовне дослідження».
- Прочитати подані речення.
Видатний поет Тичина писав: « Я завжди там, де труд»,
Видатний поет Тичина писав, що він завжди там, де труд.
- Чи ту саму думку висловлено в обох реченнях? А чи однаково її передано? Що змінилося у реченнях?
2) Слово вчителя про речення з непрямою мовою.
3) Робота з підручником.
- Опрацювання теоретичного матеріалу п. 20 на основі вправи 185( усно, с. 82).
- Виконання вправи 186 ( письмово, с. 82).
VII. Закріплення вивченого.
Творча робота.
- Перебудувати речення з прямою мовою у речення з непрямою мовою ( складні речення).
Я запитала сестру: « Ти вивчила вірш?». Мама попросила Оксанку: « Полий квіти». Декарт писав: « Читання книги – це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків».
- Перебудувати речення з непрямою мовою на речення з прямою мовою.
Я запитав товариша, чи він піде в бібліотеку. Мама попросила Максима, щоб він купив хліба. Туристів попередили, що підйом на вершину досить важкий.
VIII. Підсумок уроку.
Бесіда: - Що таке пряма мова?
- Що таке непряма мова?
- Що таке складне речення?
- Для чого ми вивчаємо пряму і непряму мови? Де і коли ми їх використовуємо в житті?
IX. Виставлення оцінок та їх мотивація.
X . Домашнє завдання: п. 20( повторити)
Впр. 187( I, III – письмово).

Автор: 

Постоєнко Сергій Володимирович

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі