Користувацький вхід

Урок "Кругообіг води в природі"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема. Перетворення води. Кругообіг води у природі.
Мета. Ознайомити учнів з кругообігом води у природі,пояснити закономірності збереження її на прикладі кругообігу води у природі; дати уявлення про стани води;розвивати допитливість, інтерес до вивчення предмету,уяву, фантазію,розширювати кругозір;виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів,природи в цілому.
Обладнання. Таблиця «Кругообіг води у природі», обладнання для дослідів, ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Дзвоник весело скликає,
За парти дітвору скликає,
В науку нам відкриває путь.
Лиш увагу взяти не забудь.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети урока.
Діти, ми продовжуємо вивчати дуже важливу тему «Вода»
І сьогодні тема нашого уроку «Кругообіг води у природі. Перетворення води.» На уроці ми дізнаємося, як відбувається кругообіг води у природі, як вода переходить із одного стану в інший. Також спробуємо відповісти на питання: «Звідки береться дощ?»
Дивовижне вічне коло
Є в цілющої води.
І нема ньому початку,
І нема йому кінця.
В нім немов найменша цятка,
Б’ється серце джерельця.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Стратегія «Мозкова атака»
(Учитель ставить учням запитання, відповіді записує на дошці.)
- Що ви знаєте про воду (Рідка, її багато,без води нема життя)
- Якого кольору вода? (Прозора)
- Який запах має вода? (Без запаху)

3 Метод шести капелюхів ДЕ Боно.
Білий капелюх - збір інформації про воду.
Червоний капелюх - відчуття, враження.
Жовтий капелюх - перевага, вигода, користь.
Чорний капелюх - негативні сторони.
Зелений капелюх - дослідження, нові ідеї.
Синій капелюх- мислення про мислення
1. Повідомлення учнів 1-ої творчої групи (Білий капелюх).

2. Повідомлення учнів 2-ої творчої групи (Червоний капелюх).

Дивовижне вічне коло
Є в цілющої води.
І нема ньому початку,
І нема йому кінця.
В нім немов найменша цятка,
Б’ється серце джерельця.

3. Повідомлення учнів 3-ої творчої групи (Жовтий капелюх).

4. Повідомлення учнів 4-ої творчої групи (Чорний капелюх).

5. Повідомлення учнів 5-ої творчої групи (Зелений капелюх).

У всіх трьох станах молекули води однакові за формою і розміром. Але відстані між ними у воді - рідині різні. Давайте згадаємо як розташовані молекули:
- у твердих тілах (дуже близько друг до друга);
- у рідких тілах (відстань між молекулами більше);
- у газоподібних (ще більше).

3.Розвиток творчої уяви, вміння знаходити суперечливі якості в одному об’єкті.
( Робота в групах)
Клас ділиться на дві групи, декілька хвилин обговорюють проблемне питання.
Проблема : «Вода - це добре, чи погано?»
1 група: « Вода – це добре»(доведіть)
• Вода – це врожай на городах, садах, полях.
• Після дощу свіже повітря.
• Вода потрібна людям і тваринам.
• Водою миємося, у воді перемо одяг.
• По воді пливуть човни, кораблі.
• На воді будують електростанції.
• Водою гасять пожежі.
2 група: « Вода – це погано»(доведіть)
• У воді можна потонути
• Коли багато випадає дощів, рослини можуть загинути.
• Коли мокро, мама не пускає надвір гратися, щоб не захворіти.
• Можна забруднити одяг, взуття.
• Якщо їсти лід, сніг, можна застудити горло.
Висновок: Вода має дуже велике значення у житті людини, без неї не може існувати жодна істота на планеті, жодна рослина. Потрібно бережно ставитися до води.
Вода, діти, незвичайна,чудодійна речовина. Пропоную вам провести досліди і дізнатися про деякі властивості води.

Дослід № 1.
— Подивіться уважно, яка вода у склянці? (Прозора)
— Так, прозора. А яка вона на смак? (Без смаку)
— Так, без смаку.
Висновок: Вода не має запаху, смаку і кольору.
Дослід № 2.
—Покладемо у воду цукор, якою стане вода? (Солодкою)
—Покладемо сіль? (Солоною)
—Додамо лимонну кислоту або сік лимону?
Як ви гадаєте, діти, яку властивість води ми використовували? (Властивість води розчинювати речовини)
ІV. Робота над темою уроку.
А зараз, давайте проведемо уявний дослід.
Дослід № 3
- Якщо поставити воду в морозильну камеру, що з нею станеться?
- Якщо занести сніг в тепле приміщення, що станеться з ним?
- Якщо вода довго кипітиме в чайнику, що з нею станеться?
Висновок: Вода може бути в різних станах, переходити з одного в інший.
1. Кругообіг води у природі. Метод припущень.
Як ви вважаєте, де можна побачити перетворення води в природі? (припущення дітей)
- Діти, давайте подивимось на таблицю «Кругообіг води у природі» і подумаємо, як же відбувається кругообіг води. (відповіді учнів)
Розповідь вчителя.
- Водою заповнені океани, моря, річки, озера, болота, струмочки і калюжі. Вода є в повітрі. Її знаходять навіть у каменях. Вода – це справжня мандрівниця. Струмки несуть свої води річкам, річки морям та океанам. Вода випаровується, перетворюється на пару. Пара охолоджується, перетворюється на рідину і повертається на сушу дощем, градом, снігом. Це називається кругообігом води.
VФізкультхвилинка.
Хмарки сонечко закрили,
Сліди срібнії зронили.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травичці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата.
Політаєм, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово,
А тепер до праці знову.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота над складанням казки.(про кругообіг води у природі)
— А тепер уявіть, що ви спіймали краплинку, і вона підкаже вам казку.
Казка «Краплинка-веселинка»
Якось увечері пройшов дощ, і одна прозора краплинка потрапила на листочок дерева. Лежить і думає: «Як сум¬но! Загубила я своїх сестричок — і яка тепер від мене ко¬ристь?».
Настав ранок, з-за дерев піднялося яскраве сонечко…
2.Вільне асоціювання. Генерація нових цікавих думок за допомогою методу фокальних об’єктів.
1.Об’єкт «Вода».
2.Обрати навмання декілька випадкових об’єктів: цвях, кішка, хмара.
3.Складемо перелік якостей та властивостей об’єктів.

Цвях Кішка Хмара
колючий пухнаста плаксива
твердий сердита загадкова
гострий лагідна дивна
4.Знайдені властивості переносимо на об’єкт «вода». Шукаємо цікаві думки про воду.
Вода – колюча.
Взимку буває так: сніг не йшов, а дерева білі. Їх вкрив колючий іній. Це замерзла водяна пара осіла на дерева.
Вода – тверда.
Коли взимку мороз, вода на річці замерзає. По ній можна ходити, як по мосту.
Вода – гостра.
Бурулька висить, як прозорий гострий цвях.
Вода – пухнаста.
Сніг – це теж вода. Свіжий сніжок пухнастий, як біла кішечка.
Вода – сердита.
Коли на річці лідоход, вода скаженіє, реве, гуркоче.
Вода – лагідна.
Влітку вода на річці тепленька, вона так лагідно лоскоче, пестить нас.
Вода – загадкова.
Ми були з татом в лазні. А там на стелі вода. Цікаво, звідки вона береться?
Вода – дивна.
Взимку ми видихаємо водяну пару і бачимо туман. А чому ми його не бачимо влітку?
VIІ.Підсумок уроку
Закінчи речення
• Вода буває у 3 станах…
• Коли холодно вода…
• З калюж воду випаровує…
• Послідовність кругообігу води у природі…

Автор: 

Токарєва Вікторія Валеріївна,вчитель початкових класів,загальноосвітня школа І-ІІІ ст.№6 Димитровської міської ради

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі