Користувацький вхід

Останні публікації

Практичне заняття: «Орієнтування на місцевості».

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

2

Міністерство освіти і науки України розробило для практичного використання орієнтовний перелік тематики навчальних екскурсій, практичних занять та можливих видів навчальної практики учнів. В цьому переліку з географії в 6 класі пропонують провести практичні заняття: «Орієнтування на місцевості»,«Окомірне знімання з планшетом невеликої території», «Спостереження за погодою і опрацювання зібраних матеріалів», «Грунт і рослини» та «Ознайомлення з компонентами природи своєї місцевості».
Запропоноване практичне завдання «Орієнтування на місцевості» допоможе в проведенні навчальної практики з географії в 6 класі.

Практичне заняття: «Орієнтування на місцевості».
Мета: сформувати і закріпити в учнів знання поняття «азимут», «орієнтування на місцевості», практичні уміння орієнтуватися на місцевості за допомогою компаса й місцевих ознак.
Обладнання: інструкція-джерело інформації, компас,сірник.,планшет, чистий аркуш,простий олівець, лінійка, транспортир.
Тип уроку:урок практичного застосування учнями отриманих знань.
Структура уроку:
I.Організаційний момент
II.Практична робота в класі.
III.Практичне завдання для учня
IV.Підсумок уроку
V.Домашнє завдання
Хід роботи
I.Організаційний момент.
Перед виходом на місцевість в класі вчитель проводить бесіду з попередження дитячого травматизму.При необхідності ділить клас на групи. Проводить інструктаж по проведенню практичного завдання «Орієнтування на місцевості..
II.Практична робота в класі.
Пригадай:
1).Що означає зорієнтуватися на місцевості ?
Учитель
Зорієнтуватися на місцевості — це значить визначити своє положення відносно сторін горизонту та об'єктів на місцевості (навколишніх предметів і форм рельєфу),знайти потрібний напрямок руху і дотримуватися цього напрямку в дорозі.
Видима частина земної поверхні у вигляді кола, на яке ніби спирається небосхил, називається горизонтом. Де б не була людина, вона завжди знаходиться в центрі видимого простору, Лінія, по якій горизонт немов залишається з небом, називається лінією горизонту.На плоскій, відкритій поверхні ця лінія видається колом, у центрі якого знаходиться людина.

З підняттям в гору лінія горизонту віддаляється а горизонт розширюється.
Віддаленість горизонту:
на висоті ока дорослої людини — 4-5 км;
на висоті 10 м - 11 км;
на висоті 20 м - 16 км;
на висоті 100 м - 36-38 км;
а з висоти 1000 м людина може бачити на 113 кілометрів.
2). Назвіть основні й проміжні сторони горизонту.
Виділяють основні і проміжні сторони горизонту

3).Які природні орієнтири використовує людина при визначені сторін горизонту?
Учитель
Людство в продовж тривалої історії свого розвитку виробило багато практичних умінь орієнтуватися за небесними світилами, за деякими місцевими предметами, за природними прикметами.
За зірками

Мал. 1. Визначення сторін горизонту за зірками
Орієнтування за зірками зводиться до вміння знайти на небозводі Полярну зірку, яка завжди показує напрямок півночі. її можна знайти за сузір’ям Великої Ведмедиці або за сузір’ям Кассіопеї (Рис. 2.4). Полярна зірка – найяскравіша зірка в сузір’ї Малої Ведмедиці, яке має вигляд повернутого ковша.
За Місяцем.

Якщо при сильній хмарності Полярної зірки не буде видно, але видно Місяць, то права половина диска Місяця о 19 год вказує нам напрямок на південь, о першій годині ночі – на захід. Повний Місяць о 19 год знаходиться на сході, о першій годині ночі – на півдні, о 7 год ранку – на заході. Коли ж видно ліву половину диска Місяця, то о першій годині ночі Місяць буде знаходитись на сході, а о 7 год ранку – на півдні.
У період першої та останньої чвертей Місяця, коли ясно видно ріжки півмісяця, напрямок, що показує положення Сонця в даний момент, можна взнати таким способом.
Між ріжками півмісяця в думці натягається тятива. Наклавши на і по тятиву (на її середину) стрілу, треба простежити її напрямок. Стрілка буде спрямована в центр Сонця
За сонцем. За сонцем можна визначити сторони горизонту пам’ятаючи, що в нашій півкулі воно приблизно знаходиться: О 7 годині – на сході; 0 13 годині – на півдні; 0 19 годині на заході; О 1 годині – на півночі (спостерігається влітку за полярним кругом).

В лісі.
По деревам. Кора хвойних і листяних дерев звичайно значно темніша й більше вкрита мохом та лишайниками з північного боку.
У хвойних дерев з боку півдня добре помітно окремі краплі й цілі нальоти смоли, що показують напрямок найбільшого обігрівання сонячними променями, тобто південь.
На окремо розташованих деревах гілки та листя густіші з південного боку.
З північного боку кора грубіла та на стовбурі більше тріщин, лишайників. Особливо ці ознаки добре помітні на березі, в якої з південного боку кора біліша та гладша, ніж із північного.
На пеньках шари щорічних приростів з північного боку тонші та щільніші, ніж з південного.
Гриби. Не менш точну інформацію по визначенню сторін горизонту дають гриби. Необхідно пам’ятати, що вони ростуть з північної сторони дерев, пеньків, кущів. На східній і західній стороні дерев, каменів, кущів їх значно менше, а на південній стороні, особливо в суху погоду, їх майже не буває.
Ягоди. Під час дозрівання ягід слід пам’ятати, що вони скоріше забарвлюються в колір з південної сторони.
Трава. Трава навесні вища і густіша з південної сторони, а влітку залишається зеленішою з північної сторони дерев.
Лісові просіки. У всіх лісових масивах просіки прорубують в залежності від напрямку сторін горизонту: основні просіки з півночі на південь, поперечні із сходу на захід.
На туристичних маршрутах Криму, Закавказзя туристи зустрічають рідкісне дерево-компас. Це алепська сосна. Свою назву вона дістала від сирійського міста Халеб (Алепно), на окраїнах якого вона особливо розповсюджена. Висота цієї сосни 10-15 м. Вона дуже любить сонце, і її характерною особливістю є те, що кінчик постійно дещо нахилений в сторону сонця.
За тваринами, птахами, комахами. Допоможуть орієнтуватися в лісі і його мешканці. Мурашники розташовуються, як правило, з південного та південно-західного боку дерев, пнів, причому, північний бік мурашника крутіший, ніж південний. В туристичних походах може виникнути необхідність орієнтування в часі. Найкраще орієнтуватися по птахах. Слід пам’ятати, що зяблик прокидається біля 1-ї години -1 год 30 хв ночі, перепел – біля 3-ї години ранку; дрізд – біля 4-ї години ранку; горобець – біля 5-6 – ї години ранку.
За місцевими предметами. Вхід до православних церков розташований завжди на захід, а косе перехрестя хреста верхньою своєю частиною показує на північ. Дзвіниці церков звернуті на захід.
За годинником.

Мал 2 Визначення сторін горизонту за допомогою годинника
Сторони горизонту в сонячний день можна визначити за допомогою годинника (Мал. 2 ). Годинник кладуть на долоню та направляють годинникову стрілку на Сонце. Не змінюючи положення годинника, поділяють кут між годинниковою стрілкою та цифрою 1 на циферблаті навпіл. Лінія, яка ділить цей кут, і буде вказувати напрямок на південь. Знаючи напрямок на південь, легко визначити напрямок на північ, захід, схід. До полудня треба ділити навпіл кут між годинниковою стрілкою та цифрою 1 на циферблаті по ходу стрілки (з лівої сторони циферблата), а після полудня – за ходом стрілки, тобто, правої сторони.
За компасом.Найзручнішим приладом для визначення напрямку на місцевості є компас. Існує припущення, що в Китаї за 2 тис.років до н.е. вже використовували магніт для визначення напрямку при подорожах в пустелі. Вважається. Що це і був прародитель компаса. В Європі перші згадки про компас відносять до XII – XIII ст.. Синій кінець стрілки завжби вказує на північ. Напрямок руху становлюють за шкалою компаса, спочатку визначивши азимут.
Азимут – це кут між напрямком на північ і напрямком на даний об’єкт.
Величину кута вимірюють у градусах за рухом стрілки годинника від 0° до 360°. Азимут обєкта, що розміщений на північ від спостерігача, - 0° або 360°, на південь - 180°, на схід - 90°на захід - 270°. Для визначення азимута компас повертають так, щоб поділка 0°збіглася із синім кінцем стрілки. Потім кільце компаса треба повернути, доки лінія від прорізу до мушки не встановиться в напрямку на предмет. Мушка покаже на шкалі значення азимута в градусах.
Для виконання завдання «Орієнтування за компасом» необхідно накреслити таблицю в зошиті.
№ об’єкта А Б В Г
Азимут

На плані місцевості напрямок на північ позначають стрілкою у верхньому правому куті. Якщо стрілки не має, то північ плану завжди в горі, південь – унизу, захід – ліворуч, схід – праворуч.
На карті сторону горизонту визначають за лініями градусної сітки.

III.Практичне завдання для учня.
Завдання 1. На даній місцевості знайдіть сторони горизонту за
Сонцем та годинником використовуючи інформацію інструкції.

Мал.3
1.Тримайте годинник не горизонтально, а під кутом (мал.3)
40-50° до горизонту, при цьому годинник треба тримати великим і вказівним пальцями навпроти цифр 4 та 10, цифрою 12 від себе.
2. Кут, що утворюють годинникова стрілка, і напрямок на цифру 12 поділіть навпіл і прикладіть до корпуса годинника у цьому місці сірник.
3. Не змінюючи нахилу годинника, повертайтесь з ним по відношенню до сонця так, щоб тінь від сірника пройшла через центр циферблата — в цей момент цифра 12 на циферблаті годинника вкаже вам напрямок на південь.
Завдання 2. Орієнтування за компасом
1. Визначте азимути двох-трьох об'єктів, що знаходяться поблизу, та відстані до них.. Позначте їх на малюнку умовними знаками.
На аркуші паперу для креслень позначте крапкою місце, де ви стоїте, і проведіть лінію горизонту

Правила роботи з компасом:
а) тримайте компас горизонтально на долоні;
б) станьте обличчям до обє’кта визначення;
в) зорієнтуйте компас – стрілка синім кінцем повинна співпасти з шкалою лімба 0°, 360°або з позначкою Пн ;
г) покладіть сірник на лімб так щоб він лежав по центру лімба і один кенець був направлений на обєкт визначення;
д) визначте напрями на сторони горизонту відносно місця, де ви знаходитесь;
ж) всі обчислення за компасом проводять за годинниковою стрілкою.
з)дані занесіть в таблицю.
№ об’єкта А Б В Г
Азимут

2. Пройдіть маршрут за азимутами: 300° -- 5 кроків, 90е — 4 кроки, 150° - - 10 кроків, 240° — 4 кроки, 270° - - 7 кроків, 30° — 9 кроків. Пройдений маршрут позначте на схемі.
Роботу виконуйте так:
—1) зорієнтуйте компас;
—2)визначте азимут 300°;
—3)пройдіть зазначену кількість кроків;
—4)зупиніться;
—5)далі робіть все, як зазначено в пунктах 1-4,
визначаючи потрібний азимут.
Щоб заданий маршрут позначити на схемі потрібно:
- на планшеті закріпити чистий аркуш паперу кнопками;
- злівої сторони аркуша срілкою показати напрямок Пн.-Пд.;
- підпишіть масштаб – 1 крок 5 мм.;
- відмітьте своє місцезнаходження –крапкою;
- візьміть транспортир і положіть його так, щоб його центр лежав на
крапці а ребро було паралельно напрямку Пн.-Пд.;
- знайдіть азимут 300°;
- проведіть лінію від центра транспортира через позначку 300°;
- відмітьте 5 кроків наліній за допомогою масштабу;
- поставте крапку;
- далі знову робіть все, як зазначено в пунктах 5 -9.

Довідковий матеріал для учня
За годинником.

Мал 1. Визначення сторін горизонту за допомогою годинника
Сторони горизонту в сонячний день можна визначити за допомогою годинника (Мал. 2 ). Годинник кладуть на долоню та направляють годинникову стрілку на Сонце. Не змінюючи положення годинника, поділяють кут між годинниковою стрілкою та цифрою 1 на циферблаті навпіл. Лінія, яка ділить цей кут, і буде вказувати напрямок на південь. Знаючи напрямок на південь, легко визначити напрямок на північ, захід, схід. До полудня треба ділити навпіл кут між годинниковою стрілкою та цифрою 1 на циферблаті по ходу стрілки (з лівої сторони циферблата), а після полудня – за ходом стрілки, тобто, правої сторони.
За компасом. Проте надійніше орієнтуватися за компасом. Синій кінець стрілки завжби вказує на північ. Напрямок руху встановлюють за шкалою компаса, спочатку визначивши азимут. Азимут – це кут між напрямком на північ і напрямком на даний об’єкт. Величину кута вимірюють у градусах за рухом стрілки годинника від 0° до 360°. Азимут обєкта, що розміщений на північ від спостерігача, - 0° або 360°, на південь - 180°, на схід - 90°на захід - 270°. Для визначення азимута компас повертають так, щоб поділка 0°збіглася із синім кінцем стрілки. Потім кільце компаса треба повернути, доки лінія від прорізу до мушки не встановиться в напрямку на предмет. Мушка покаже на шкалі значення азимута в градусах.
Правила роботи з компасом:
а) тримайте компас горизонтально на долоні;
б) станьте обличчям до обє’кта визначення;
в) зорієнтуйте компас – стрілка синім кінцем повинна співпасти з шкалою лімба 0°, 360°або з позначкою Пн ;
г) покладіть сірник на лімб так щоб він лежав по центру лімба і один кенець був направлений на обєкт визначення;
д) визначте напрями на сторони горизонту відносно місця, де ви знаходитесь;
ж) всі обчислення за компасом проводять за годинниковою стрілкою.
з)дані занесіть в таблицю.
IV.Підсумок уроку. Вчитель перевіряє роботу груп (учнів), виділяє найкращих.
V.Домашне завдання. Повторити тему «Окомірна зйомка».

Автор: 

Дідушко Валентина Володимирівна вчитель географії Білоцерківської загальноосвітньої I-IIIст.школи №11

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі