Урок № 38
Тема: Греко – перські війни.
Мета: формувати поняття про греко – перські війни; визначити причини та наслідки греко – перських війн; розвивати вміння виділяти головне, складати таблиці, працювати в групах; виховувати в учнів інтересу до предмету, почуття патріотизму вірності та мужності.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: карта, атлас, підручник, мультимедійна презентація, проектор.
Форма проведення: урок із застосуванням ІКТ
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
• розповідати про хронологічні межі та дати греко – перських воєн;
• знаходити на карті території Перської держави і Греції та показувати перебіг греко – перських воєн та місця основних битв.
• виокремлювати в тексті головне і другорядне;
• висловлювати власне ставлення до історичних подій і діячів;
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань
Вчитель: сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення історії стародавньої Греції. Познайомимося з новим розділом "Греція в V—ІV ст. до н.е.".
В історичній науці цей період історії стародавньої Греції ще називають "класичним періодом", який охоплює недовгий час близько 200 років. Класичний період в історії Греції охоплює V—ІV століття до нашої ери, доба найвищого розквіту полісного ладу(пригадайте, що таке ПОЛІС).
В результаті перемоги греків у греко-перських війнах
(500-449 до н. е.) відбувається бурхливий розвиток Афін, створюється Афінський союз (на чолі з Афінами). Доба найвищої могутності Афін, найбільшої демократизації політичного життя і розквіту культури.
Саме в цей час було створено та здійснено все те, що складає славу Стародавній Греції. Це пов’язано з іменем та правлінням Перикла (443-429 до н. е.). Боротьба між Афінами і Спартою за гегемонію в Греції і протиріччя між Афінами і Коринфом, пов'язані із боротьбою за торговельні шляхи призвели до Пелопоннеської війни (431-404 до н. е.), яка завершилася поразкою Афін.
Але це все ми ще будемо вчити на подальших уроках. А сьогодні ми з вами починаємо вивчення тих подій, сурових випробувань які спричинили всі досягнення у майбутньому. Тож відкрийте зошити та запишіть тему сьогоднішнього уроку:
"Греко – перські війни" та план уроку:
1. Перське вторгнення в Грецію
2. Марафонська битва
3. Похід Ксеркса
4. Саламінська битва
5. Перший Афінський морський союз
Давайте з’ясуємо:
- про що ж буде йти мова на уроці?
- які вирази та поняття, імена у плані роботи Вам не знайомі?
- чого ми чекаємо від сьогоднішнього року?
Учитель.
Робота з картою
1. Знайдіть на карті територію Перського царства на початку V ст. до н. е
2. Які народи були завойовані персами на початку V ст. до н. е
ІІІ.Вивчення нового матеріалу
Робота в групах. Гра «Військові репортери».
Кожна група отримує завдання опрацювати відповідний пункт параграфа і підготувати військовий репортаж з місця події.
1 група. Марафонська битва.
2 група. Похід Ксеркса
3 група. Саламінська битва.
4 група. Перший Афінський морський союз.
Вправа «Битва - результат».
За допомогою запропонованого матеріалу скласти таблицю
«Греко – перські війни».
Дата Битва Результат
490р. до н. е. Марафонська битва Перемога греків, яка відбулася за 42 км. від Афін.
480р. до н. е. Битва при Фермопілах 300 спартанців героїчно загинули через зраду. Перська армія вступила до Аттики.
480р. до н. е. Саламінська битва Морська битва, де греки показали перевагу своїх кораблів. Перси повернули назад.
479р. до н. е. Битва під Платеями та біля мису Мікале Поразка перської армії
449р. до н. е. Закінчення греко – перських воєн Укладення «Калієвого миру». Зміцнення Афінської держави.
Хронологічна задача. Марафонська битва відбулася 490р.до н.е. минуло 10 років. І перси знову розпочали свій похід проти Греції. У якому це році сталося? ( 480 г. до н.е.).
Вправа «Мозковий штурм»
Чому Леонід, відпустивши союзників, залишився зі своїми воїнами в Фермопільській ущелині на вірну загибель?
Які якості продемонстрували спартанські воїни в цій битві?
В чому була перевага грецьких кораблів над перськими?
ІV. Закріплення матеріалу.
Вправа «Чистий слайд»
На слайдах є запитання, якщо відповідь на запитання правильна, воно зникає. Робота продовжується доти, доки слайд не стане чистим.
1) Яке місто стало приводом для початку греко-перських війн? (Спарта)
2) Хто був перським царем під час першого походу персів на Грецію? (Дарій)
3) Як назвали битву, яка відбулася в 490 році до н. е.? (Марафонська битва)
4) Біля якого острова греки знищили перський флот? (о. Саламін)
5) Як називалися грецькі бойові кораблі? (Трієри)
6) Де була знищена перська армія в 479 році до н. е.? (м. Платеї)
7) Як називався союз між персами та греками? (Афінський морський союз.)
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний параграф підручника, дати відповіді на запитання.