Тема: Іменник як частина мови.Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: повторити, узагальнити і систематизувати знання учнів
про іменник як самостійну частину мови, його граматичні категорії та синтаксичну роль у реченні( навчальна).
Розвивати мовлення, логічне мислення, творчу уяву та збагачувати словниковий запас учнів(розвиваюча).
Виховувати любов до слова, працелюбність та творчу особистість(виховна).
Тип уроку:урок повторення вивченого у початкових класах з елементами поглиблення матеріалу. Урок-подорож.
Обладнання: карта подорожі, підручник ,роздатковий матеріал.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
Привітання.
Ось сигнал звінок нам дав,
працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
Урок скоріше починаймо!
1. Настановчо-емоційний етап
Слово вчителя.
Любі діти! Ось і закінчилося тепле літечко.У кожного з вас лишилися , напевно, чудові согади про гарно проведений час. А хто з вас влітку подорожував? Чи подобається вам такий відпочинок? Яку користь він приніс для вас? Чи хотіли б знайти скарб? Я пропоную сьогодні вам здійснити ще одну незвичайну подорож на незвичний острів скарбів, а допомагати нам сьогодні буде капітан Врунгель.
Прийшов час тему уроку - подорожі назвати. Запишемо у наші зошити дату та тему уроку."Іменник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль."
Тепер перевірю :уважні чи ні,
Хто тему уроку повторить мені?
Запишемо у наші зошити дату та тему уроку.
Тема хоч для вас знайома,
але все ж цікава.
Будуть в ній нові слова
І буде забава.
Щей в скарбничку нашу,
поки вивчим тему,
різних скарбів пребагато
ми з вами зберемо.
1. Бліц – опитування з використанням таблиці
Донни Огл "Знаю - хочу знати - дізнався"
Що ми знаємо про іменник?(Знаю)
Про що хочемо дізнатися? (хочу знати)
Про що дізнався? ( Цей пункт заповнюємо в кінці уроку)
Для того щоб дістатися до острову скарбівми з вами повинні здолати перешкоди у вигляді завданя,які траплятимуться на нашому шляху.
Діти, а хто з вас підкаже , що таке скарб? А хто такі пірати?
Ось ми з вами і наблизилися до першої перешкоди на шляху до омріяного скарбу
2.Словникова робота.
Скарб – це закопані у землі чи приховані іншим способом гроші, валютні цінності, інші цінні речі, власник яких невідомий або за законом втратив на них право власності .
Пірати- («випробувати») — ті, хто випробовує долю, загальна назва морських розбійників, які грабували кораблі й діяли як в мирний, так і у воєнний час.
До якої частини мови належать обидва визначення?
3."Товаришуємо з підручником"
Опрацювання теоретичного матеріалу на ст.20.
4."Надоїдливий Чомучка"
З прослуханого тексту виписати іменники. визначити рід, число, відмінок.
Острів скарбів – це не просто частина землі серед розбурханого океану, на якій заховано золото. Ця назва має символічне значення. У душі кожної людини повинен бути острів, де міститься добро, милосердя, щирість. Саме це і є найбільшим скарбом.
Подорожуючи під пурпуровими вітрилами нашого уявного корабля ми потрапили з вами під бурю назва якій літературна карусель.
5."Літературна карусель"
Пригадайте, які твори ви прочитали про незвичайні пригоди та чим вони запам'яталися вам. Назви запишіть до зошитів. Іменники підкресліть. Та пригадайте вивчену орфограму.
Приклади:" Пригоди Тома Сойєра"
"Аліса в країні чудес"
"Робінзон Крузо"
6."У премудрій кімнаті"
Провідміняти слово парта та визначити закінчення.
7. Робота з підручником. Вправа 20 (1-3 речення).
8. Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
6. "Лінгвістичний аукціон"
Записати у зошит якомога більше іменників власних і загальних назв.З двома словами скласти речення, підкреслити всі члени речення. Іменники надписати.
Роботу ти обов'язково
не забудь перечитать.
Перевірить, переглянуть,
помилки повиправлять.
Ось і дісталися ми з вами передостанньої зупинки. За мить скарб буде у ваших руках, але трапилася несподіванка. Я отримала лист від Врунгеля, в якому пірати трішки "попорядкували".
7. "Піратська несподіванка"
Відновити пошкоджений лист, доповнивши його іменниками.
Безцінний ….(скарб), що ми…( здоров’ям) звемо,
Із юних …(літ) нам треба берегти.
Адже нічого більше нам не треба,
Щоб тільки всі були здорові ми.
То що ж, насправді, є для людини справжнім скарбом?
Підсумки.
йсь наша подорож добігла кінця, та хоч скарб ми так і не дістали, але мене дуже приємно було з вами подорожувати. Чи змінився ваш настрій? Що сприяло цьому? За допомогою смайлів намалюйте його у зошитах.
9. Виставлення оцінок з коментарями.
10. Домашнє завдання. Написати лист капітану. Іменники підкреслити. Визначити рід, число, відмінок.