Користувацький вхід

Конспект уроку "Загальна характеристика типу Членистоногі"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


3

Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі.
Мета. ознайомити із загальними рисами типу; відмітити ускладнення організації членистоногих порівняно з кільчастими червами; з’ясувати їхнє походження; розкрити різноманітність членистоногих, їхню роль у природі та житті людини; формувати навички роботи з текстом підручника, вміння виділяти головне, порівнювати, робити висновки; розвивати пізнавальні, пошукові та творчі можливості учнів під час створення проектів, розвивати вміння презентувати власну роботу; формувати основи екологічного мислення, виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: мультимедійна установка, презентація з теми, навчальне відео.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організація роботи.
Доброго дня шановні діти. Рада вітати вас на сьогоднішньому уроці. Мабуть усім відома одна проста істина про те, що людина щаслива тільки тоді, коли вона задоволена. Я сподіваюсь, що на сьогоднішньому уроці ми будемо щасливі, бо досягнемо головної мети – здобудемо знання і отримаємо задоволення від роботи. Тож пропоную розпочати урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Минулий урок став заключним при вивченні теми Черви. Накопичуючи свої знання ви встановили, що саме на червах природа активно випробувала найважливіші винаходи, які застосувала і в інших тварин: це двобічна симетрія тіла, тришаровість, вторинна порожнина , диференціація клітин на тканини та багато іншого. Ну а для того аби крокувати далі, вивчаючи інших тварин вам необхідно відшукати в багажі своїх знань визначення термінології, яка необхідна буде при вивченні нової теми, пригадати основні поняття вивченої .
У мене в руках останні листочки, що подарував нам цьогорічний листопад. Знайдіть термін, прикріплений до листочка і дайте його визначення.
• Сегменти ( Сегменти - подібні за будовою частини тіла, розміщені послідовно одна за одною )
• Кутикула ( Кутикула - шар щільної речовини, що вкриває поверх¬ню тіла і виконує захисну та опорно-рухову функції )
• Порожнина тіла ( Порожнина тіла - простір, заповнений рідиною, в якому розташовані внутрішні органи )
• Систематика (наука про класифікацію живих організмів)
• Симетрія тіла (закономірне розташування частин тіла організму)
• Шкірно – мускульний мішок (щільний шар епітеліальних клітин, які зрослися з м'язами)
• Параподії (органи пересування червів, схожі на лопаті зі щетинками)
• Запліднення ( Запліднення – це злиття чоловічої та жіночої статевих клітин
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Нам у жит¬ті часто хочеться чогось незвичайного та дивного, адже тоді цікаво жити. Та ми навіть не помічаємо, що це дивне й незвичайне за¬вжди поряд з нами — треба лише трішки призупи¬нитися, придивитися, і з'явиться маса питань, на які захочеться знайти відповідь. Світ живої при¬роди дивний тим, що він завжди ставить питання допитливим і кмітливим. Отже завдання, яке я пропоную саме для вас. Слайд №2
У цьому на перший погляд дитячому віршику, необхідно знайти і виправити біологічні помилки
Потеплело. Благодать.
Червяк вылез подышать.
Комар завтрак завершил
Трех мальчишек укусил.
И паук, жуя свою добычу
Радуется утру сентября.
Пролетая, самка светляка
Освещает крыльями дорогу.
Куколок припрятав, таракан
Убегает, услыхав тревогу.
Там кузнечик на поляне
К небу ушки навострил,
Чтобы страшный насекомый –
Скорпион не задушил.
1. Черв’як виходить на поверхню тільки після дощу.
2. Самець комара не п’є кров
3. Павук на жує, у нього смоктальний ротовий апарат
4. Самка світляка не літає
5. У таргана немає стадії лялечки
6. У цвіркуна слуховий апарат розміщений на гомілці.
7. Скорпіон – не комаха, а павук, який живе у пустелі, а не на галявині.
Діти, ви не засмучуйтеся, адже починаючи з сьогоднішнього уроку ви з легкістю зможете розгадати всі секрети, які пов’язані з тваринами згаданими у вірші. (слайд №3) Тому, що саме сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про найчисленніших тварин нашої планети — гарних і не дуже, тих, що лякають і приваблюють, шкідливих, небезпечних, і корисних для люди¬ни — про представників типу Чле¬нистоногі. Ми бачимо їх із самого дитинства: це численні жуки, павуки, клі¬щі, метелики, мухи, а ще раки, краби, скорпіони. Що їх, таких різних, об'єднує в один тип? Чому вони стали панівною групою тварин?
(слайд№4) Отже тема нашого уроку. Загальна характеристика типу Членистоногі. (діти записують у зошит)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Представники типу Членистоногі (Arthropoda) – найпоширеніша група тварин . Слайд№5 До них відносять 2/3 усіх організмів, які живуть на планеті. Одні з них повзають по землі або літають у повітрі, деякі живуть у грунті або водоймах, є й такі, що паразитують на поверхні або всередині інших організмів. Членистоногі не мають собі рівних за різноманітністю способів живлення, поведінки, пристосувань до умов довкілля.
( Слайд №6) Їхні розміри коливаються від часток міліметра деякі кліщі і комахи, до кількох десятків сантиметрів омари і лангусти, а у японського краба розмах ніг може сягати до 3 метрів. Загалом налічують понад 1,5 мільйони видів, в Україні 45 тисяч, і, звичайно ж таку велику групу тварин необхідно класифікувати. Нині їх об’єднують у підтипи та понад 20 класів, з яких ми вивчатимемо три. (Слайд №7)
Це класи Ракоподібні, Павукоподібні, Комахоподібні. (записують схему у зошит)
Слайд №8 Ці класи настільки численні, що в біології утворилися окремі науки, що вивчають цих представників: ентомологія, карцинологія та арахнологія
1. Зовнішня будова
Ну а зараз давайте з’ясуємо суттєві ознаки цих тварин що дозволяють їх віднести до одного типу
Колективна робота (слайд №9)
За зовнішньою будовою представників даного типу дайте відповідь на запитання:
1. Це одно- чи багатоклітинні тварини?
2. Вкажіть тип симетрії тіла
3. Виходячи з місця цих тварин в системі органічного світу як ви вважаєте скільки зародкових листків закладається під час їх розвитку?
4. Уважно розгляньте малюнки , що спільного у зовнішній будові цих тварин з кільчастими червами, чи характерний для цих тварин поділ на сегменти?
5. Чим представлені органи руху членистоногих?
Молодці, на основі здобутих знань ви змогли виділити основні ознаки типу.
А чи не виникало у вас питання чому ці тварини мають таку дивну назву?
Можливо хтось може відповісти на це запитання? (слайд №10)
Виявляється – вся справа в кінцівках цих тварин. Вони рухомо з’єднуються з тілом за рахунок суглобів і самі складаються з декількох члеників. Це численні важелі за рахунок яких можна плавати, ходити, захвачувати здобич, пережовувати її.
Слайд №11 Подібно до тіла кільчастих червів, тіло чле¬нистоногих утворене з окремих, послідовно розташо¬ваних сегментів. На відміну від кільчаків, сегменти у членистоногих неоднакові й утворюють відділи тіла: голову, груди і черевце. На голові міститься більшість органів чуттів, ротовий отвір та ротові органи, що його оточують, а всередині - головний мо¬зок. На грудному відділі розташовані органи руху, а у черевці розміщена більшість внутрішніх органів.
Слайд №112 Сегменти тіла можуть сполучатися між собою рухомо (наприклад, на черевці комах) або зростатися (на¬приклад, сегменти голови комах або черевця па¬вуків). Голова членистоногих може зростатися з груд¬ним відділом, утворюючи головогруди ( раки, павуки), а у кліщів усі сегменти тіла зростаються між собою.
Слайд №13 Тіло членистоногих вкрите твердою кутикулою, що захи¬щає його від ушкоджень. Цей покрив, або зовнішній скелет, є продуктом виділення шару епітеліальних клітин, розташованих під ним. Основу кутикули складає особлива органічна речовина - хітин . Хітин – це легка і міцна речовина, що нагадує пластмасу. У деяких тварин хітинові пластини зливаються між собою і утворюють єдиний хітиновий покрив. В хітиновому панцирі рак, краб або жук нагадує закованого в лати середньовічного лицаря. Його тіло немов броня, але вона дозволяє тварині швидко рухатися.
Слайд 14
Хітиновий покрив членистоногих дуже міцний і виконує ряд дуже важливих функцій:
• Зовнішнього скелета (до внутрішніх виростів хітинового покриву прикріплюються м’язи)
• Захищає тіло членистоногих від різноманітних механічних і хімічних пошкоджень;
• Перешкоджає надмірній втраті вологи
• Захищає від сонячних опіків.
• Іноді хітин просочується вапняком, тому деяких крабів не можливо розбити навіть молотком.
Але у хітинового покриву є суттєвий недолік. Який?(слайд№15)
Він не дозволяє тварині постійно рости, тому іноді доводиться його скидати, тобто тварина линяє. Слайд №16. В той момент коли старі покриви скинуто, а нові ще не встигли затвердіти відбувається збільшення розміру тварини.
2. Внутрішня будова
Ми ознайомилися із зовнішньою будовою членистоногих, а які ж ускладнення відбулися у внутрішній будові представників цього типу.
Самостійна робота з підручником, виконання завдань у зошитах з друкованою основою с. 30 №1
Підсумок:
Слайд №17
1. Травна система
Слайд №18
2. Дихальна система
Слайд №19
3. Кровоносна система
Слайд №20
4. Видільна система.
Слайд №21
5. Нервова система.
Слайд №22
6. Розвиток
На основі отриманих знань, дайте відповідь на запитання:
• Які риси ускладнення будови з’явились у членистоногих?
• Від яких тварин походять членистоногі?
• За якою основною ознакою членистоногих тварин об’єднують в один тип?
3. Різноманітність членистоногих.
Ми з’ясували що спільного мають тварини цього типу.
Слайд №23 Але якщо уважно придивитися до них ми побачимо , що метелик не схожий на павука, а краб - на таргана. Це пов’язано з тим, що їх відносять до різних класів. За якими ж ознаками їх розрізняють нам і треба з вами з’ясувати.
Робота в групах
І група – Ракоподібні
ІІ група – Павукоподібні
ІІІ група Комахи
В ході виконання завдання учні заповнюють таблицю.
Підсумок роботи.
Застосування отриманих знань слайд №24
Двоє учнів розглядали колекцію членистоногих і звернули увагу на скорпіона. Один учень стверджував, що це представник ракоподібних, а інший – що скорпіон відноситься до павуків. Хто з них правий?
(4 пари кінцівок, перша пара – клешні, вусиків немає, відділів тіла 2, органи зору - прості очі.)
ІУ. Узагальнення і систематизація знань
Слайд №25
1. Біологічний крос. Закінчити фрази
Членистоногі — багатоклітинні тварини. Ма¬ють _________________________симетрію тіла. У процесі розви¬тку закладається ______зародкових лист¬ки. Покрив тіла __________________, виконує функції _____________________. Тіло сегментоване, поділене на відділи: ____________________________________. Кінцівки мають ___________________ будову. Порожнина тіла ________________________. Травна система почи¬нається ________________________________, закінчується _________________________________.
Кровоносна система __________________________ типу. Централь¬на нервова система в передньому відділі має вигляд _________________________, через усе тіло проходить ________________________ нервовий ланцюжок. Ростуть нерівномірно, періо¬дично відбувається ___________________________.
2. Тести
Завдання з вибором однієї правильної відповіді.
1. Виберіть особливості сегментів членистоногих:
А) усі сегменти однакові;
Б) групи однакових сегментів об'єднуються у відділи тіла: голову, груди і черевце, які іноді можуть зливатися.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей.
2. Виберіть ознаки членистоногих.
А) наявність хітинізованої кутикули;
Б) є серце;
В) наявність травних залоз;
Г) відсутність ротових органів;
Д) линяння;
Е) замкнута кровоносна система.
Завдання на встановлення відповідностей.
3. Установіть відповідність між терміном і його визначенням.
1. Кров рухається тільки по сис¬темі судин
2. Утворює всередині тіла вирости, до яких прикріплюються м'язи
3. Періодична зміна покривів
4. Кров виходить із судин і змішу¬ється з порожнинною рідиною

А
Б
В
Г
А. Незамкнута кровоносна система
Б. Замкнута кровоносна система
В. Зовнішній скелет
Г. Линяння
Слайд №26
Шифр правильних відповідей:
1. Б
2. А, Б, В, Д
3.А-4,
Б-1,
В-2,
Г-3
VІІ. Домашнє завдання Слайд №27
Опрацювати відповідний параграф підручника, вивчити записи в таблиці ( для всіх учнів),
VІІІ. Підсумок уроку
Отже, особливості членистоногих, що дали їм можливість досягти різ¬номанітності та процвітання, такі:
• членисті кінцівки;
• хітиновий покрив тіла;
• добре розвинені органи чуттів;
• численне потомство;
• прямий чи непрямий шлях роз¬витку;
• адаптація до середовища існуван¬ня.
Тепер залишилося оцінити вашу роботу на уроці.
У цьо¬му світі все взаємопов'язано: при¬рода та суспільство, люди і тварини.
К. Ушинський говорив: «Поведін¬ка людини в природі — це дзеркало душі». Тому ми повинні любити й бе¬регти природу та все живе у ній.
Я дякую вам за роботу на уроці і бажаю: Слайд №28
Весело у світ дивіться,
Сум від себе проженіть.
Встали рано — усміхніться
Й з радістю весь день живіть!

Автор: 

Валєєва Анна Сергіївна вчитель хімії та біології Зеленівської ЗОШ І - ІІІ ступенів Верхньорогачицького району Херсонської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі