Користувацький вхід

Методична розробка уроку

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: «Вплив електроструму на організм людини, види ураження електричним струмом».
Мета:
• навчальна:
- ознайомитись з видами впливу електричного струму на організм людини;
- ознайомитись з видами електричних травм;
- розвивати вміння аналізувати та порівнювати;
- навчитись робити висновки;
- вміти застосовувати знання на практиці.
• розвиваюча: розвинути логічне мислення та пізнавальну активність; вміння самостійно аналізувати, робити висновки; сприяти розвиткові вміння виділити головне в пізнавальному об’єкті та розглядати його з різних точок зору; формувати вміння швидко і чітко формулювати свої думки, логічно викладати їх; вдосконалювати навики самостійної пошукової діяльності під час роботи з додатковими джерелами інформації.
• виховна: виховувати вміння слухати і аналізувати відповіді учнів; прищеплювати вміння піклуватися про своє здоров’я і здоров’я оточуючих;
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок-гра.
Методи проведення уроку: випереджувальне завдання, ілюстративний, частково-пошуковий, елементи інтерактивних технологій, робота в «малих» групах, індивідуальний, «мозковий штурм».
Обладнання уроку: комп’ютер, мультимедійний проектор, відеоматеріал, презентація викладача, конспекти учнів, презентації учнів:
- «Види впливу електричного струму на організм людини».
- «Електричні опіки».
- «Електричні знаки та електрометалізація».
- «Електроофтальмія та механічні ушкодження».
- «Електричні удари».
- «Електрошок».

Хід уроку
I Організаційний момент
Привітання. Перевірка чисельності учнів, їх рівень підготовки до уроку.
II Актуалізація опорних знань
Сьогодні у нас з вами буде проходити урок у незвичайній формі – у вигляді гри. У кожної гри є свої умови. Тому слухайте умови нашої гри. Ваша група поділена на дві команди й вам потрібно буде змагатись між собою. За кожну правильну відповідь команда буде отримувати блискавки, переможе та команда, котра набере більшу їх кількість. І за це отримає високі оцінки.
Під час гри вам необхідно:
- вести себе спокійно, але не відсиджуватись;
- завдання вислухувати до кінця;
- не викрикувати з місця, а піднімати руку;
- бути думаючими;
- бути терплячими, дати висказатися своїм товаришам.
Капітани команд отримали випереджувальне завдання і по черзі повинні будуть оголосити назву своєї команди та назвати свій девіз. За назву команди та девізу, пов’язаних з темою та предметом, отримають по блискавці. Будь ласка перша команда представтесь… Ваш девіз? Поясніть чому ви вибрали цей девіз? Друга команда… Ваш девіз? Чому ви вибрали цей девіз?
(Отримання блискавок)
Переходимо до наступного конкурсу. Суть конкурсу полягає у тому, щоб кожна команда по черзі відповіла на питання з попередньої теми і за кожну правильну відповідь отримають по блискавці. Якщо у команди відповідь відсутня, то на питання може відповісти команда-суперник. А зараз для того, щоб визначити, яка команда буде відповідати надалі перша, вам потрібно буде вгадати слово, яке зашифроване цифрами яким відповідають відповідні букви. І за це також команда-переможець отримає блискавку. Згадайте телевізійну гру «Самий розумний», конкурс «Шифрувальник». Погляньте на дошку.
244642242
Питання:
Що без леза та без зуба
Розтина міцного дуба?
( блискавка)
Питання для першої команди:
1. Що таке електричний струм?
(це упорядкований рух заряджених часток)
2. Назвіть види електрики.
( промислова, статична, атмосферна)
3. Яка електрика називається статичною?
(заряди електрики, що накопичуються на виробничому устаткуванні, речах побуту, на тілі або одязі людини, внаслідок контактного або індукційного впливу)
4. Назвіть основні параметри електричного струму.
(сила струму та напруга)
5. В яких випадках у виробничих умовах відбувається накопичення зарядів статичної електрики?
(наливання електризаційних рідин (етилового ефіру, бензину, етилового і метилового спирту, бензолу) в незаземлені резервуари, цистерни тощо;
протікання рідини по трубах, ізольованих від землі, або по гумових шлангах;
очищення тканин, забруднених діелектричними рідинами, та подібних процесів;
перемішування речовин у змішувачах.)
6. Що таке електробезпека?
(це система організаційних, технічних заходів і засобів, які забезпечують захист людей від шкідливого й небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної електрики)
7. Що таке електротравма?
(це травма, спричинена впливом електричного струму, електричної дуги чи електромагнітного поля)
8. Назвіть основні причини нещасних випадків, пов’язаних з обслуговуванням електричних мереж та електроустановок.
(допуск до роботи з електрообладнанням осіб, які не пройшли навчання з електробезпеки;
робота на електроустановках і електроінструментом без заземлення, занулення, баз перевірки опору ізоляції в мережах споживачів ел.струму;
робота без зняття напруги, без засобів захисту;
робота без наряду – допуску;
нерегулярне навчання та переатестація працівників;
допуск до роботи без мед.огляду;
початок роботи без попередньої перевірки відсутності напруги, встановлення заземлення;
початок роботи без попереднього вимикання, без вжиття заходів щодо запобігання помилковому або самочинному вмиканню комутаційної апаратури;
застосування в особливо небезпечних приміщеннях і приміщеннях підвищеної небезпеки напруг понад 42В)
Питання для другої команди:
1. Що таке електричний опір?
( це здатність перешкоджати проходженню електричного струму)
2. Яка електрика називається промисловою?
(яка виробляється промисловими установками, приладами і індивідуальними (гальванічними) джерелами струму)
3. Яка електрика називається атмосферною?
(заряди електрики, що утворюються внаслідок розрядів блискавки, нагромадження в кульовій блискавці чи іонізації повітря)
4. Назвіть величини напруги та випадки їх використання.
(42В – для індивідуального освітлення і ручного електроінструменту при роботі в небезпечних умовах;
127,220В – для освітлення і ручного інструменту в промисловості та побуті;
380В – для промислового устаткування;
380В-6кВ – для передачі ел. струму електролініями на відстань та промислового устаткування;
10-750кВ - для передачі ел. струму ел. лініями на далеку відстань)
5. Поясніть як виникає блискавка.
(Різні частини грозової хмари несуть заряди різних потенціалів. При зближенні різнойменно заряджених хмар між ними проскакує блискавка.)
6. Що таке електротравматизм?
(це явище, що характеризується певною сукупністю електротравм)
7. Що таке електробезпека?
(це система організаційних, технічних заходів і засобів, які забезпечують захист людей від шкідливого й небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної електрики)
8. Назвіть характерні особливості електротравматизму.
(відсутність зовнішніх ознак безпеки поразки електричним струмом (людина не наділена органами почуттів, здатними виявляти електромагнітні поля на безпечній відстані);
можливість тяжкого результату аж до смертельного;
можливість «приковування» до струмоведучих частин (через судорожне скорочення м’язів руки при струмах понад 10мА промислової частоти);
можливість виникнення механічних травм, що супроводжують електротравми (через утрату свідомості і наступного падіння);
можливість впливу електричного струму через центральну нервову систему)
III Мотивація
А зараз для нас підготував наступну інформацію зі своєю презентацією Блюм Кирило.
( презентація)
Давайте зараз на уроці знайдемо відповідь на проблемне питання. Яку ж небезпеку становить електричний струм для людини?
І зараз ми з вами переглянемо відео.
( відео)
Більш детальніше ми це з вами розглянемо сьогодні на уроці.
IV Повідомлення теми та мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
Так як сьогодні ми з вами змінили форму роботи і працюємо командами, то кожна команда отримала завдання самостійно підготувати доповіді та презентації з нового матеріалу і також за це буде отримувати блискавки. Перша команда будь ласка…
Пояснення нового матеріалу за допомогою презентацій команд.

Назви презентацій:
1. «Види впливу електричного струму на організм людини».
2. «Електричні опіки».
3. «Електричні знаки та електрометалізація».
4. «Електроофтальмія та механічні ушкодження».
5. «Електричні удари».
6. «Електрошок».
(отримання блискавок)
VІ. Закріплення нових знань
А зараз наступний конкурс. Команда, яка перемогла в конкурсі «Шифрувальник» задасть перша свої питання. Також потрібно буде коригувати відповіді суперників.
Питання:
1. Термічна дія струму на організм людини.
(це– опіки окремих ділянок тіла, нагрівання кровоносних судин, нервів, серця, мозку, що знаходяться на шляху проходження електричного струму.)
2. Електролітична дія струму на організм людини.
(характеризується розкладом органічної рідини, в тому числі і крові, що супроводжується значними порушеннями їх фізико-хімічного складу)
3. Біологічна дія струму на організм людини.
(проявляється в подразненні і збудженні живої тканини, порушенні біоелектричних процесів які пов’язані з життєвими функціями організму.)
4. Перша допомога при ураженні струмом.
(Припинити дію струму на людину
(витягти вилку з розетки, вимкнути рубильник чи вимикач, викрутити запобіжник.
2.Звільнити людину від доступа до оголених провідників
3.Провести заходи по штучному диханні в разі знепритомлення потерпілого.
4.Звернутись по допомогу старших, викликати “швидку допомогу”)
5. Визначення електричних опіків.
(електротравма, що виникає внаслідок термічної дії електричного струму.)
6. Ступені електричних опіків.
(І – почервоніння шкіри
ІІ – утворення пухирів
ІІІ – омертвіння всієї товщі
ІV – обвуглювання тканин)
7. Електричні знаки.
(являють собою плями сірого чи блідо-жовтого кольору у вигляді мозоля на поверхні шкіри в місці її контакту зі струмовідними частинами.)
8. Електрометалізація.
(це проникнення у верхні шари шкіри найдрібніших часточок металу, що розплавляється внаслідок дії електричної дуги.)
Питання наступної команди:
1. Електроофтальмія.
(запалення зовнішніх оболонок очей, спричинене надмірною дією ультрафіолетового випромінювання електричної дуги)
2. Причини виникнення електрофтальмії.
(криються у впливі шкідливого спектра ультрафіолету на очі.)
3. Механічні ушкодження.
(ушкодження частин тіла людини, яке наступило в наслідок мимовільних судорожних скорочень м'язових тканин людини під дією протікаючого через неї електричного струму.)
4. Визначення електричних ударів.
(збудження живих тканин організму електричним струмом, що супроводжується судомним скороченням м'язів.)
5. Ступені електричних ударів.
(I — судомні ледь відчутні скорочення м'язів;
II — судомні скорочення м'язів, що супроводжуються сильним болем,
що ледь переноситься без втрати свідомості;
III — судомне скорочення м'язів з втратою свідомості, але зі збереженням дихання і роботи серця;
IV — втрата свідомості та порушення серцевої діяльності або дихання (або одного і другого разом); клінічна смерть)
6. Основні порогові значення сили струму.
(пороговий відчутний струм – найменше значення електричного струму, що викликає при проходженні через організм людини відчутні подразнення;
- пороговий невідпускаючий струм – найменше значення електричного струму, яке викликає судомні скорочення м’язів руки, в котрій затиснутий провідник, що унеможливлює самостійне звільнення людини від дії струму;
- пороговий фібриляційний (смертельно небезпечний) струм – найменше значення електричного струму, що викликає при проходженні через тіло людини фібриляцію серця.)
7. Електрошок.
(своєрідна важка нервово - рефлекторна реакція організму у відповідь на надмірне подразнення електричним струмом.)
8. Наслідки електрошоку.
(може викликати серйозні пошкодження, включаючи глибокі опіки і травми внутрішніх органів. Крім того, електричний шок може спровокувати зупинку серця.)
(отримання блискавок)

VIІ. Підведення підсумків уроку.
А зараз повернемося до нашого проблемного питання: так яку ж небезпеку становить електричний струм? (відповіді учнів)
Капітани команд порахуйте кількість блискавок. Перемогла команда у якої більше блискавок.

VIIІ. Домашнє завдання (диференційовані завдання)
1. Опрацювати конспект.
2. Вивчити та законспектувати матеріал за підручником «Основи охорони праці» Л. Е. Винокурової та інших ст.128-131.
3. Підготувати кросворд, використовуючи основні поняття з вивченої теми. (10 – 12 балів.)

Автор: 

Таран Марина Вікторівна, викладач ДНЗ "Запорізьке ВПУМ"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі