Користувацький вхід

Пряма і непряма мова, діалог, цитати Узагальнення і систематизація знань

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


2

Узагальнення та систематизація знань про пряму мову,цитату, діалог

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про пряму мову, цитату, діалог; аналізувати мовний матеріал, розвивати пунктуаційну грамотність, комунікативну компетентність,творчі здібності; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи; виховувати потяг до здорового способу життя

Обладнання: ілюстрації , схеми , таблиця , сигнальні картки

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.

Рада бачити вас. Бажаю всім гарного настрою, щоб легко працювалося на уроці. І :
Не просто слухати , а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати , а міркувати.
Дружно і плідно всім працювати.

ІІ. Оголошення теми
Запис дати, теми уроку. Пояснення орфограм.
Яка мета нашого уроку , виходячи з теми?

ІІІ. Мотивація навчання.

Проблемне питання:
- Як ви розцінюєте важливість цієї теми для вас особисто?

Діалог є одним із найважливіших видів мовленнєвої діяльності, так само вміння створювати речення з прямою мовою є шляхом до успіху у людському спілкуванні.
Слово вчителя.
Отож ми сьогодні маємо змогу повторити, узагальнити та закріпити знання про пряму мову, іі різновиди,систематизувати навички розстановки розділових знаків у реченнях з прямою мовою, при діалогах.
Прошу звернути увагу на таблицю « Узагальнення з теми». Вона містить основні поняття , які ви повинні знати, вміння, якими ви маєте володіти. Поставте позначку «+» напроти тих відомостей , які ви знаєте добре і позначку «- » там, де ви невпевнені у своїх знаннях. У кінці уроку ви заповните її ще раз , для того , що перевірити наскільки ґрунтовно ви оволоділи темою.

Узагальнення з теми
«Пряма мова» Я впевнений
Я знаю:
- особливості прямої та непрямої мови;
- особливості цитати;
- особливості діалогу.
Я вмію:
- знаходити речення з прямою і непрямою мовою, цитатами, репліками діалогу;
- замінювати пряму мову непрямою;
- правильно будувати речення з вивченої теми;
- правильно ставити розділові знаки при прямій мові, цитаті, діалозі;

ІІІ. Актуалізація знань

Групова робота: інтерактивний метод «Мозковий штурм» з елементом сигнальних карток( зелена картка – так, червона – ні)
- Чужа мова - це мова іншої особи, не автора, не мовця? Так
- Дослівне відтворення чужої мови – це пряма мова? Так
- Основну частину конструкції з прямою мовою становлять слова автора? Ні (пряма мова)
- Діалог – це різновид прямої мови ? Так
- Нова репліка діалогу записується з нового рядка? Так
- Репліки діалогу інколи беруться в лапки? Так (Коли? - коли записуються підряд, не з абзацу, а між ними ставимо тире)
- Полілог – це розмова двох осіб ? Ні
- Цитати завжди беруться в лапки? Ні (Не беруться , якщо цитується віршований текст)
- Цитата може писатися з малої літери ? Так (Коли? – коли є частиною речення)
- Епіграф є різновидом цитати? Так
- Чи можна пряму мову передати як непряму? Так
- Чи використовуються звертання при заміні прямої мови непрямою ? Ні

ІV.Оголошення культурологічної теми уроку
Народна мудрість стверджує , що найбільше багатство людини - її здоров’я.
Ми поговоримо сьогодні з вами про здоров’я і його значення у нашому житті.

V. Виконання вправ на закріплення вивченого
Слово вчителя.
Отже, ми повторили теоретичні відомості про пряму та непряму мову, діалог, цитату . А зараз я пропоную вам попрацювати в парах.

1.Робота в парах. Творча лабораторія
За поданими схемами і ілюстраціями складіть речення.

« П а п »

« П » а

« П а П »

А « П »

« П ? » а

Кожна пара зачитує свої речення. Пояснює розділові знаки. Учні інших пар знаходять помилки, виправляють їх ( технологія «Знайди помилку»)
2.З яким різновидом прямої мови ми будемо працювати далі допоможе нам дізнатися ребус

- Що ми називаємо діалогом?
- З чого складається діалог?
- Які розділові знаки розставляємо при діалозі?
- Які правила ведення діалогу?
Не можна уявити українця без гумору. Скільки гуморесок, анекдотів, смішинок створив наш народ. Народний гумор завжди дуже дотепний і точний. Прослухайте анекдот.
-Як ви змогли так обпалити собі вуха?- дивується лікар.
- Просто, коли я прасував свою сорочку , задзвонив мобільний телефон .- пояснює хворий .- Я чисто випадково до вуха притиснув не телефон ,а праску.
Лікар продовжує розпитувати:
- Зрозуміло, а друге вухо?
- А я ще раз подзвонив,викликав швидку.
Нікого не нагадує вам пацієнт ? Ні ? На мою думку, це ви з вашим надмірним захопленням мобільними телефонами.

3.Вправа «Реставратор»
Відновити розділові знаки в діалозі
Як ви змогли так обпалити собі вуха дивується лікар.
Просто, коли я прасував свою сорочку задзвонив мобільний телефон пояснює хворий Я чисто випадково до вуха притиснув не телефон а праску
Лікар продовжує розпитувати
Зрозуміло а друге вухо
А я ще раз подзвонив викликав швидку
4. Вправа «Редактор»
Речення з прямою мовою перебудувати на речення з непрямою мовою.
«Перша сходинка до щастя – здоров’я» (Сократ) . Великий давньогрецький філософ Аристотель говорив : « Я вважаю, що п’янство – це добровільне божевілля». «На мою думку, - любив повторювати Артур Шопенгауер, - здоровий жебрак щасливіший за хворого короля».

5. Робота з текстом
Прочитайте. Знайдіть цитати . Випишіть їх. Поясніть розділові знаки.
Скажемо «ні» шкідливим звичкам!

Життя ми не отримуємо
коротким , а робимо його таким. Сенека
Шкідливі звички – словосполучення, яке ми часто чуємо і вживаємо у мовленні. Ще відомий давньоримський філософ Сенека говорив :
« Поневлення власним пристрастям - найстрашніше рабство» .Зараз вони стали однією з найактуальніших проблем сучасності.
Всі звички можна розподілити на дві групи. До першої належать небезпечні : пристрасть до алкоголю, тютюнопаління, наркотиків і азартних ігор. До другої – менш небезпечні і, з першого погляду, незначні: обгризання нігтів, покусування губ .
Стреси, комплекси , часто проста цікавість стають причиною наркоманії, тютюнопаління, алкоголізму. І чим сильнішою стає залежність, тим важче її позбутися.
Тютюнопаління і потяг до алкоголю. Ними страждає значна частина населення планети. І алкоголізм, і залежність від цигарок, і наркоманія дуже швидко стають тяжким захворюванням. «Тютюн …, на мою думку, разом з алкоголем є найнебезпеч -ніший ворог розумової діяльності»,- писав Олександр Дюма. Якщо хтось з родичів чи друзів став жертвою чогось подібного, йому потрібна допомога. Такій людині необхідне термінове лікування. Без нього їй не так уже і далеко до повної деградації особистості та серйозних проблем зі здоров’ям.
Залежна людина примушує страждати свою сім’ю. « Чи знаєте, що п’є чоловік, в якого тремтять від алкоголю руки?- з гіркотою говорив Артур Шопенгауер. - Він п’є сльози, кров, життя своєї жінки і своїх дітей». Особливо страждають діти . Дуже часто
вони також стають залежними від шкідливих звичок.
З будь-якої ситуації можна знайти вихід. Для того, щоб вилікуватись, потрібно лише одне – бажання самого хворого. Скажіть «ні» шкідливим звичкам. Бережіть своє здоров’я. Життя прекрасне.

VІ. Підсумок уроку.
1. Повернемося до таблиці « Узагальнення з теми»
Чи змінилися ваші знання. Позначте відмітку на місці зміни.
2. Крім того, що ми на сьогоднішньому уроці повторювали відомості про пряму і непряму мову,діалог, цитати , ми поговорили про здоров’я і його значення в нашому житті. Які висновки зробили особисто ви ?
Хочу вам запропонувати прийом « Обери позицію». Запишіть свою думку і прикріпіть промінець до сонечка.

VІІ. Оцінювання учнів
VІІІ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи

Автор: 

Олійник Тетяна Тимофіївна вчитель української мови і літератури Мирнівський НВК Жовтневий район Миколаївська область

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі