Користувацький вхід

Розробка уроку з музичного мистецтва «Навіщо музиці «ім’я»»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Урок № 15. Навіщо музиці «ім’я»
Мета:розкрити поняття «колядка», «щедрівка», «програмна музика»; надати учням уявлення про музику як мистецтво, що розповідає про життя людей і навколишній світ мовою звуків, про вокальну та інструментальну музику; підготувати учнів до уроку узагальнення знань;
розвивати в учнів уміння сприймати музику та визначати засоби її виразності; розвивати вокально-хорові навички, творчі здібності учнів;
виховувати музичну культуру та моральні якості (доброту, співчуття, людяність, любов до рідного краю та народних традицій).
Музичний матеріал: колядка «Я маленький пастушок»; П. Чайковський «Хвороба ляльки», «Нова лялька».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет П. Чайковського; ілюстрації до музичних творів.
Обладнання: ТЗН; музичний інструмент; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Учні входять до класу під музичний супровід (ІТ. Чайковський «Нова лялька»),
1. Організаційний момент
Музичне вітання
2. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Ми вже знаємо, що пісня може передати все розмаїття навколишнього світу, події життя людини, її настрої та почуття. Зрозуміти зміст пісень слухачам допомагає віршований текст. А що допомагає зрозуміти зміст інструментального твору? Дізнаємося про це на сьогоднішньому уроці.
3. Основна частина
1.Бесіда.
Незабаром свято — Новий рік. Ми відчуваємо передноворічне хвилювання. Що принесе Новій рік? Які подарунки? Які приємні сюрпризи? Ми також хотіли б привітати своїх рідних, друзів, сусідів із цим святом. Як це зробити найкраще? Звісно — піснею! Пісні, у яких ми бажаємо щастя й добробуту добрим людям,— це особливі пісні. Чи відомі вам вони?
Вокально-хорова робота
Розспівування за нотним записом.
Продовжувати розучувати пісню «Щеня і кошеня»
• Спів по фразах
• Виразне виконання

2.Робота з підручником
-розгляньне репродукцію картини О.Ревуцької.Різдвяні пісні.
-Що зображено на картині?
-Вірно,діти колядують.
Наші пращури — сміливі, працьовиті люди, але явища природи були для них незрозумілими, таємничими. Тому, хвилюючись за врожай і власну долю, прадавні люди намагалися задобрити сили природи за допомогою різноманітних обрядів із піснями, танцями та дійствами.
Вечір напередодні Нового року називають Щедрим. Пісні, що виконували цього дня, назвали відповідно щедрівками. Зазвичай їх виконували дівчата.
На Новий рік вулицями ходили гурти дітей, парубків і дівчат і колядували. Біля кожної хати вони виконували новорічні вітальні пісні — колядки, у яких величали господарів, бажали в новому році доброго врожаю, за що отримували винагороду. Коли колядники входили до хати, вони вітали господарів із Новим роком.
Добрий вечір, господарю, у вашій оселі!
Приміть наші побажання на свята веселі!
Хай вам радість усміхнеться зіркою ясною,
Хай вінчається вам праця славою гучною!
3.Вокально-хорова робота
Учитель. Здебільшого колядки виконували хлопці. У гумористичних колядках колядники символічно вимагають за колядування ковбасу, пироги, вареники, гроші, а коли їм відмовляють,— жартома погрожують «рознести хату», «викрутити роги у волів» тощо.
Сьогодні ми підготуємося до новорічних свят і вивчимо колядку «Я маленький пастушок ».
Слухання колядки «Я маленький пастушок»;
Розучування
• розучування з показом
• руху мелодії рукою.
• Як рухається мелодія?
4.Бесіда.
1. Що вам допомогло зрозуміти зміст цього твору: його назва, музика чи слова?
2. Чи легко слухачеві зрозуміти зміст інструментальних творів? Що може допомогти в цьому?
3. Чи допомогла назва твору краще його зрозуміти?
Отже, для того щоб краще зрозуміти твір, композитор дає йому «ім’я», тобто назву. Музиканти говорять: «програму, що пояснює зміст твору».

5.Розповідь учителя
Часто інструментальні твори мають назви, що допомагають зрозуміти їх зміст. Таку музику називають програмною.
Російський композитор П. Чайковський часто відвідував с. Кам’янку на Чернігівщині, де жила його сестра з племінниками. Спостерігаючи за іграми дітей, він написав для них «Дитячий альбом», що складається з 24 п’єс. Кожна п’єса має програмну назву: «Мама», «Гра в коней», «Хвороба ляльки», «Нова лялька».
Розгляньте два малюнки (демонструє ілюстрації). На одному малюнку зображено дівчинку, яка лікує ляльку, на другому — вона грається з лялькою.
6.Творче завдання
Якщо ви були б композиторами, то яку музику написали б, щоб передати настрій цих малюнків?
Прослухайте два музичних твори П. Чайковського — «Хвороба ляльки», «Нова лялька».
Який твір розповідає про події, зображені на першому малюнку, а який — про події другого?
7. Слухання музики (П. Чайковський «Хвороба ляльки», «Нова лялька»),
Чому ви дійшли висновку, що твору «Нова лялька» відповідає перший малюнок, а твору «Хвороба ляльки» — другий? Можливо, усе навпаки?
У п’єсі «Хвороба ляльки» ми чуємо, як співчутливо й жалісно зітхає дівчинка, немовби сльози капають з очей — так їй шкода ляльку. А у п’єсі «Нова лялька» ми почули радісну, поривчасту музику; дівчинка немовби кружляє та співає від радощів. Ця музика вчить відчувати чужий біль. І хоча вона про ляльку, але почуття в ній справжні. Після суму обов’язково настає радість.
Чи допомогла вам зрозуміти зміст цих творів їх назва?
8.Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці ми спостерігали за тим, як назва музичного твору допомагає краще зрозуміти його зміст.
Бесіда
- Навіщо музиці ім. я?
9.Завдвння додому . (за бажанням)
Намалювати улюблену іграшку.

Автор: 

Гармаш Катерина Вікторівна
вчитель музичного мистецтва
Стецьківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області

Джерело: 

Лобова О.В.Музичне мистецтво 2 клас

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі