Користувацький вхід

Конспект уроку образотворчого мистецтва у 6-му класі на тему: «Портрет як жанр образотворчого мистецтва. Види портретів. Портрет однокласника»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Конспект уроку образотворчого мистецтва. 6 клас
Тема. Портрет як жанр образотворчого мистецтва. Види портретів. Портрет однокласника

Мета. Формувати уявлення про портретний жанр в образотворчому мистецтві , про види портретів. Удосконалювати навички та вміння утворення симетричної форми за допомогою зображувальних засобів. Знайомити з найвищими досягненнями портретистів. Розвивати спостережливість, зорову пам'ять, окомір, образне мислення.
Обладнання: картки-схеми (пропорції обличчя людини), репродукції картин портретів відомих художників різних епох, зразок учителя та кращі дитячі роботи минулих років, загадки, казка «Король і художник».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
1.Організація учнів до роботи на уроці.
2.Актуалізація опорних знань учнів.
1) Гра «Асоціативний кущ»
(Кольорознавство)

(Види образотворчого мистецтва)

2) Гра «Відгадай»
(Жанри образотворчого мистецтва)
1.Якщо бачиш – на картині
Намальована ріка,
Чи то іній на ялинці,
Чи засніжена рівнина,
Чи вузький провулок наш,
То, звичайно, ця картина
Називається… (пейзаж).

2.Якщо бачиш на картині
Чашку кави на столі,
Чи калач на скатертині,
Чи троянду в кришталі,
Чи якусь красиву вазу,
Чи смачний великий торт,
А хоч всі предмети зразу,
Знай, це буде … (натюрморт).

3.Якщо художник зобразив
Лицарів, що у поході,
Або війни чи стихії,
Що колись були в природі,
Чи принцес і королів,
Воїнів з мечем незвичним,
Жанр цей зветься … (історичним).

4.Смуток, радість і любов –
Художник все відображає,
І красу людей у праці
Він чудово розкриває,
Все, що діється навкіл,
Відтворить завжди готовий.
Ці роботи потрапляють
В жанр, що зветься… (побутовий).

5.Ось ти бачиш на картині:
Вовк з вовчицею сидить,
Лев – цар звірів – у савані
З левенятами лежить.
Бачиш іншого ти звіра,
Котрий зовсім нам незвичний.
Як назвати жанр робіт цих?
Жанр цей - … (анімалістичний).

6.Якщо бачиш, що з картини,
Ніби дивиться на нас
Принц в одежі старовинній,
Чи сучасний верхолаз,
Льотчик, вчений, балерина,
Чи художник, чи поет,
Так і знай, що ця картина
Називається… (портрет).

3.Повідомлення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.

1)Казка «Король і художник»
У деякому царстві жив та був Король. У всьому він мав удачу і щастя, але одна біда сталася з Королем: раз страшна хвороба знемогла його , і хоча не забрала життя, - страшно спотворила йому половину обличчя. Доживши до старості й мудрості, він, за звичаями свого королівства, мусив залишити в родинній галереї замку свій портрет. Король оповістив повсюди, що художник , який створить його портрет - водночас і правдивий і красивий, - отримає винагороду: пів королівства і Принцесу. Невмілому ж - карою буде смерть. Небагато відшукалося сміливців. Придворний живописець відважився, бажаючи примножити свою славу та привілеї, і намалював портрет, але в гордості своїй не зміг відмовитися від уміння зображати якнайточніше риси реальності. «Портрет правдивий, - сказав Король, - але некрасивий».
Інший знаменитий художник королівства, що все життя мріяв зайняти місце придворного, вирішив діяти інакше і полестити самолюбству Короля. На його портреті Король був зображений у тому вигляді, який він мав до хвороби. «Портрет красивий, - сказав Король, - але не правдивий». І цього художника стратили.
Ніхто не поспішав виконати , здавалось, неможливе бажання Короля. Минав час. І от якось одного разу рано-вранці до воріт королівства замку постукав невідомий Майстер. Король поговорив з ним, і наступного дня він розпочав роботу. А треба сказати, що то був юнак, який кохав принцесу, не боявся смерті, не бажав слави чи почесностей, а просто перейнявся повагою і співчуттям до людини – батька коханої. І він допоміг Королю здійснити його бажання. Невідомий Майстер зумів це зробити дуже просто. Намалювавши такий портрет, який був і правдивим і красивим одночасно, Майстер отримав обіцяні пів королівства, щаслива Принцеса одружилася з ним , і зажили вони багато і щасливо.

- Як, на вашу думку, міг художник намалювати такий портрет і виконати умови Короля?

2)Вступна бесіда
Найдосконалішою істотою на земній кулі вважається людина. Кожна людина – особистість, у кожної свої індивідуальні , неповторні риси.
Майстри всіх епох намагалися достовірно передати характерні риси людини. Від схематичних змалювань первісних художників до витончених зображень людини майстрами Стародавнього Єгипту та досконалих рисунків і скульптурних творів майстрів Стародавньої Греції, епохи Відродження минуло не одне століття. Тільки вивчивши анатомічну будову людини, розробивши певні правила-канони, художники та скульптори повною мірою реалізували свої задуми.
Але якщо бракує бракує практичних навичок, марно намагатися виконати портрет людини, навіть володіючи знаннями з анатомії. Тому художники постійно вдосконалюють свої вміння. Спостерігаючи за рухами людини, художник робить швидкі начерки графічними матеріалами (пастель, вугілля, олівець, сангіна, соус, туш, чорнило).
Майстер роками йде до вироблення власної манери зображення людини. І ви не засмучуйтеся, якщо з першого разу у вас не все виходить. Потрібен час, щоб ви навчилися підмічати характерні риси зображуваної особи й виробили відповідну техніку.

4.Вивчення нового матеріалу.

1)Огляд портретів художників світового значення та їх характеристика.

2)Розповідь учителя про види портретів.
Види портретів
1. Автопортрет
2. Парадний
3. Історичний
4. Психологічний
5. Романтичний
6. Характерний
7. Побутовий
8. Дружній шарж
9. Карикатура
10. Груповий
11. Однієї або групи людей
12. На повен зріст
13. До пояса
14. Портрет голови

3)Вступна бесіда-розповідь про правила побудови портрета(з використанням схеми).

Які ж існують правила змалювання обличчя людини?
Голова має овальну форму, яка розширюється доверху й звужується донизу. Співвідношення ширини до висоти приблизно 2:3.
Умовно обличчя ділиться на три частини від лобних виступів: лоб, ніс, підборіддя.
Вони мають приблизно однакову довжину; око утри рази менше.
Майже на одному рівні знаходяться низ носа й низ вуха.
Ширина носа дорівнює ширині ока та половині ширини рота.
Відстань між очима дорівнює ширині ока.
Для визначення місця знаходження губ відстань від носа до підборіддя умовно ділиться на три рівні частини: одна від носа до розрізу губ, дві – від розрізу губ до підборіддя. Визначити край рота можна, якщо опустити перпендикуляр від середини зіниць очей до лінії розрізу губ.
Проте всі ці правила умовні, у кожної людини свої характерні риси (форми обличчя, очі, ніс, губи, вуха). Потрібно навчитися спостерігати за людьми й віднаходити ці особливості.
Зображуючи дітей, потрібно враховувати, що форма голови в них біль округла.
4) Аналіз схем-таблиць

5.Виконання практичного завдання.
6.Підсумки уроку.
1) Фронтальне опитування по темі
2)Виставка кращих дитячих робіт
7.Домашнє завдання.
- Спостерігати за виразом обличчя рідних і друзів.

Автор: 

Грузін Світлана Василівна, вчитель образотворчого мистецтва та художньої культури Суботцівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Знам'янського району Кіровоградської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі