Користувацький вхід

Розробка уроку з української літератури «Творчість Леоніда Кисельова. Поезії «Катерина», «Додому»»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Малокаховська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

«Леонід Кисельов. Поезія «Додому». Пафосний мотив.
«Катерина». Всеукраїнське і національне значення образу української Мадонни»

Відкритий урок з української літератури
7 клас

2014 рік
Тема. Леонід Кисельов. «Додому». Патріотичний мотив вірша. «Катерина». Вселюдське і національне значення образу української Мадонни
Мета: продовжити знайомити учнів з поетичною творчістю Кисельова, зокрема зосереджуючи увагу на ідейно-художньому аналізі віршів «Додому», «Катерина»;
розвивати навички виразного та вдумливого читання ліричних творів, їхнього аналізу, висловлення власних думок щодо прочитаного; формувати власну позицію у процесі пізнання і вивчення;
виховувати патріотизм, небайдуже ставлення до емоцій і почуттів, повагу до мистецтва, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь
Обладнання: портрет Л. Кисельова, фотоматеріали про Київ і Москву, збірки його творів, дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Рефлексія настрою

ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Прослухати аудіо запис пісні «Стежина» на слова А. Малишка
 Кому належать слова пісні?
 Яка тема твору?
2. Перевірка домашнього завдання. Гра «Відгадай слово» (Патріот) 1) До якої історичної особи Л. Кисельов виявив зневагу у своїй поезії «Цари»?
(Петро І)
2)Старовинна московська вулиця у центрі , де традиційно збирались митці. (Арбат)
3)Україномовна посмертна збірка, яка вийшла 1991 року («Тільки двічі живемо…»)
4)Родина Кисельових була… (російськомовною)
5)Ім’я відомого літературознавця, якому належать слова: «Звичайно, Л. Кисельов залишався й далі поетом двох мов, двох культур, знаходячи їм благодатне поєднання». (Іван Дзюба)
6)Двомовна збірка, яка вийшла 1979 року («Остання пісня. Последняя песня.»)
7)Кого з українських письменників дуже шанували в родині Кисельових? (Тараса Шевченка)
3. Бесіда з учнями
 Що означає слово патріот?
 Чи можна Л. Кисельова назвати патріотом?
4. Учні самостійно визначають тему, мету уроку.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІV. Основний зміст уроку
Тут наша доля ніжно сповилася,
Щоб нам летіти в голубі світи.
Прийти до тебе все немає часу,
Ти нам, хатино батьківська, прости.
В. Вихрущ.

1. Слово вчителя
Як ви знаєте з біографії Л. Кисельова, у нього дві духовні батьківщини, і письменник він двомовний. Але вважав, що належить тій землі, на якій народився, і саме там його рідна домівка. Як би гарно не було в інших краях, а вдома краще, і людину завжди тягне додому. Про це вірш поета «Додому».
2. Виразне читання поезії Л. Кисельова «Додому»
3. Словникова робота (тлумачення незнайомих слів)
4. Евристична бесіда, спостереження над текстом
 Яке значення в житті кожної людини має рідна домівка? Свої міркування обґрунтуйте.
 Опишіть почуття і переживання ліричного героя, який відлітає з Москви до Києва.
 Що приваблює ліричного героя в Москві, а що в Києві?
 Які деталі вказують на те, що ліричний герой – людина мистецтва, поетична натура?
 Дослідіть, як у творі сучасне перемежовується з минулим?
 Що ви відчули під час читання цієї поезії?
 Чому варто пам’ятати про рідну домівку батьків?
5. Виразне читання поезії «Додому» ланцюжком
6. Творче завдання
 Виразне читання власних поезій про рідний край, рідну домівку та поезії
Т. Шевченка «Садок вишневий коло хати…»
 Як ім’я Т. Шевченка пов’язане з Л. Кисельовим?
7. Слово вчителя
Як ви пам’ятаєте, у родині Кисельових панував культ Шевченка. Леонід добре знав його творчість, захоплювався нею. Його вразив Шевченків образ Катерини, котрій, як і самій1 Україні, довелося пройти через справжнє пекло. Тому, мабуть, і виник в уяві поета образ Катерини як української Мадонни.
8. Виразне читання поезії Л. Кисельова «Катерина» заздалегідь підготовленим учнем
9. Словникова робота(тлумачення незрозумілих слів)
10. Виразне читання учнями поезії Л. Кисельова «Катерина» ланцюжком
11. Спостереження над текстом
 Як ви розумієте значення образу Катерини? (Жінка – продовжувачка і Берегиня роду людського; часто їй доводиться дуже важко; і, може, заради неї були повстання проти насильства й неволі – «вилами розхитували трони, руйнували все старе дотла»; поет порівнює її з Мадонною, Божою Матір’ю)
 Які деталі у вірші вказують не лише на національне, а й на вселюдське значення образу Катерини? (Доля жінок у всіх народів схожа: «Тільки би вона донесла сина до свого народу, до людей»)
 Який колір переважає в поезії? Про що він свідчить?
 Як пов’язане ім’я Катерини із Т. Шевченком? (Дослідження учениці)
 Які образи-символи України ви б виділили у вірші? ( теплий хліб, барвні сни дітей, Катерина з немовлям, калина)
 Яка на вашу думку, роль жінки-матері у сімї, у родині, у світі? Свою думку обґрунтуйте.
 З ким порівнює поет свою Катерину? Чому?

12. Робота в парах
Завдання: визначити тему, основну думку, художні засоби (епітети, порівняння, метафори, риторичні питання) творів

V. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання від Марійки Допитливої: щоб перевірити, як запам’яталися учням вірші Л. Кисельова. Працюємо двома групами: учні однієї зачитують рядки з віршів поета, а учні другої – визначають назви творів.

VІ. Домашнє завдання
 Навчитися виразно читати вірші Л. Кисельова, аналізувати їх;
 Підготуватися до бесіди з позакласного читання (за твором В. Малика «Таємний посол»)
 Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про письменника
В. Малика, про тетралогію «Таємний посол»

VІІ. Підсумок уроку
 Рефлексія кінця уроку
 Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
«Найбільше мені сподобався вірш …, тому що…»
«Л. Кисельов вразив мене як…, бо…»
 Оголошення результатів навчальної діяльності

відкритий урок з теми "Творчість Леоніда Кисельова. Поезії "Катерина", "Додому"

Автор: 

Альхімович Світлана Леонідівна
вчитель української мови та літератури
Малокаховської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів

Додайте файл з матеріалом.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі