Тема уроку: Речення прості і складні, двоскладні і односкладні
Мета уроку: поглибити знання учнів про будову речення, його граматичну основу; дати поняття односкладних і двоскладних речень та навчити їх розрізняти й порівнювати; формувати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль простих і складних речень у текстах; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складних реченнях; розвивати творчі вміння моделювати двоскладні й односкладні, прості й складні речення відповідно до мети й обставин спілкування; сприяти поглибленню знань учнів про історію своєї країни та її видатних діячів.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
11. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
111. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Пояснювальний диктант.
- записати речення, визначити граматичну основу речень, вид речень за метою висловлювання.
1) Не шукав я до тебе ні стежки, ні броду, бо від тебе узбіччям ніколи не брів.
2) Ви чуєте, скільки вогню в нашій мові, в гарячому, гарному слові?
3) Чистую, щирую річ українськую чую я в тім щебетанні.
4) Моя ти сило молодая, світи на мене і огрій.
1V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Коментар учителя.
- Речення як синтаксична одиниця складається з однієї, двох і більше граматичних основ. За характером граматичних основ речення бувають двоскладні і односкладні.
- Двоскладні речення мають підмет і присудок, а односкладні речення мають лише один головний член речення у формі підмета або присудка.
- За структурою речення поділяються на прості й складні. Прості речення мають одну граматичну основу. Складні речення мають дві або більше граматичних основ, що становлять одне смислове і граматичне ціле.
- Речення, що складається лише з головних членів, називається непоширеним. Речення, у якому є другорядні члени, називається поширеним.
- Речення бувають повними і неповними. Повні – це такі речення, у яких наявні всі члени речення. Неповні – це такі речення, у яких пропущений будь-який член речення, що можна виявити з контексту.
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення мовленнєвих і пунктуаційних умінь з теми.
1. Виконання вправ із підручника.
2. Дослідження - трансформація.
- перетворити складні речення у прості. Записати їх. Підкреслити граматичні основи.
1. І люди йшли під гору ту стрімку, і знову всім незміряні красоти відкрилися в маленькому струмку.
2. Змалку його обступали білі стіни, на яких висіли вишиті маминими руками рушники.
3. Помінялось місцем моє серце з сонцем, бо весна навколо, вітер і блакить.
4. Молодь уся була на полі, бо якраз настали жнива.
5. Сонце незабаром зайшло зовсім, однак небо ще жевріло згасаючим багрянцем.
V1. Систематизація й узагальнення знань.
1. Бесіда за питаннями.
- Чи можна у процесі висловлювання обмежитися лише односкладними (або двоскладними) реченнями?
- Яку роль у мовленні відіграють односкладні й двоскладні речення?
- Яку роль у мовленні відіграють прості й складні речення?
2. Пояснювальний диктант.
- Записати речення, позначити односкладні та двоскладні речення.
1) Недавно я поза Уралом блукав і господа благав, щоб наша слава не пропала, щоб наше слово не вмирало.
2) Вже й дикі гуси в небі пролітали, вже й лебеді кричали крізь туман.
3) Несли з чужого поля і в Україну принесли великих слів велику силу.
4) Весна прийшла.
5) Цвіте земля, задивлена в свободу.
V11. Підсумок уроку.
V111. Домашнє завдання.