Користувацький вхід

Гоголь – російський і український письменник. Вплив української культури на розвиток його творчості.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Гоголь – російський і український письменник. Вплив української культури на розвиток його творчості.
Мета: розширити уявлення про життєвий та творчий шлях письменника, визначити вплив української культури на розвиток його творчості; розвивати вміння учнів самостійно добирати інформацію, аналізувати її, робити висновки; виховувати патріотичні почуття, любов до літератури.
Обладнання: портрет Гоголя, підручник із зарубіжної літератури, фрагмент з фільму Н.Іванченко, Д.Старикова «Дороги Гоголя».
Хід уроку:
...Гоголь хоч і митець чужої мови,
але по духу й природі рідний нам...
Панас Мирний
I. Мотивація навчальної діяльності.
Ходить гарбуз по городу,
Питається свого роду:
«Чи ще живі, чи здорові
Всі родичі гарбузові?»

Саме так цей великий письменник звертався до присутніх, коли, запрошений в гості до котрогось із відомих людей, хотів дізнатись, чи є тут його земляки. Можливо, ви здогадались, про кого йдеться, і зможете назвати його ім’я.
Якщо ні, то додам ще, що, хоча його і вважають російським письменником (оскільки свої твори писав цією мовою), але народився він і виріс в Україні, писав про українців, і саме завдяки його творчості весь світ дізнався про життя та побут нашого народу. Так, це наш земляк, великий український та російський письменник М.В.Гоголь.
Демонстрація портрета Гоголя.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Вікторина:
- Пригадайте, з якими творами Гоголя ви вже ознайомлювалися в попередніх класах?
- Що об’єднує ці твори?Чому? (Зображення життя українців)
- Який збірник його прославив? («Вечори на хуторі біля Диканьки»)
- Назвіть повісті, що увійшли до нього.
- Чим ці твори здалися незвичайними для читача?
- Які ще збірники повістей Гоголя вам відомі?
2. Учитель: Саме твори, в яких відображено дух українського народу, козацтва, зробили ім’я Гоголя відомим усьому світу. Рідна земля, її душа завжди надихали письменника.
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
Пригадати основні етапи життєвого та творчого шляху Гоголя, докладніше ознайомитись із петербурзьким періодом життя письменника, впливом української культури на формування його творчості нам допоможуть дослідники - учасники проекту «Наш Гоголь».
2. Виступ учасників проекту:
1)Біограф (розповідає про основні етапи біографії письменника)
2)Бібліограф (про творчу спадщину Гоголя)
3) Дослідник творчості письменника(про його петербурзький період життя)
В Петербурзі перед Гоголем відкрилась нова сфера життя з її гострими колізіями. В листі до матері він писав: «Петербург мне показался вовсе не таким, как я думал». Гоголь побачив в Петербурзі суворі обставини життя «маленьких», простих людей. Захисту і допомоги їм чекати нема звідки. Всі негаразди існування «маленької» людини Гоголь відчув на власному досвіді. «Заботы и вечные беспокойства, - писав він у квітні 1830 року, - тягчат меня всеми неразлучными с ними неприятностями. Я не понимаю, как я до сих пор с ума не сошёл. После бесконечных исканий мне удалось, наконец , сыскать место, очень однако незавидное». Пізніше одному зі свої кореспондентів Гоголь писав: «Я терпел в жизни строгую нужду, не был богат и не имел никаких связей, но умел гордо презирать одно и не искать другого». Гоголь сподівається на літературний труд, святе мистецтво. Ще в Ніжині він написав романтичну поему «Ганц Кюхельгартен». В 1829 році Гоголь публікує своє творіння окремим виданням під псевдонімом «В.Алов». Критики відгукнулись про поему негативно і автор, відібравши у книготоргівців усі екземпляри твору, знищує їх всі до одного. В похмурому казенному Петербурзі Гоголю згадувалася рідна сонячна Україна. Так виникає задум «Вечорів» - книги, в якій втілилась вся його мрія про красиве, вільне життя людини. Критики високо оцінили її. Особливо дорогим автору був відгук Пушкіна. Взагалі, Пушкін відіграв важливу роль в творчому житті Гоголя (підказав ідею написання «Ревізора» та «Мертвих душ»). Микола Васильович вважав його другом, зразком для наслідування. Друзями для нього стали також Дельвіг, Жуковський, Плетньов. Слава прийшла до Гоголя, він та його творіння захоплювали і читачів, і критиків, і відомих письменників. Про подальший розвиток подій пропоную дізнатись з уривку фільму режисера Н.Іванченко «Дороги Гоголя», створеного на обласній кіностудії «Лтава».
4) Демонстрація уривка з фільму (від слів «Гоголю було лише 23 роки, але він уже знав, що таке слава...» до слів «До неї увійшли повісті «Тарас Бульба», «Повість про те, як посварились Іван Іванович з Іваном Никифоровичем», «Вій» і «Старосвітські поміщики»).
3. Робота в групах.
Завдання: відновити в пам’яті уривок, який ви щойно проглянули, і скласти до нього по 5 запитань від команди (два ряди – дві команди), на які потім треба буде відповісти команді суперниці. Питання не дублювати. На роздуми - п’ять хвилин.
ІV. Рефлексія.
1. Бесіда за запитаннями:
- Яка культура вплинула на розвиток творчості Гоголя? (українська).
- Яким було життя письменника в Петербурзі? (Злидні, безробіття).
- Як називався перший твір Гоголя і як сприйняли його критики? («Ганц Кюхельгартен», негативно).
- Який псевдонім мав письменник? (В.Алов)
- Хто з російських письменників зустрів появу «Вечорів» з великим захопленням?(Пушкін).
2. Робота з епіграфом.
- Як ви розумієте слова епіграфа?
3. Повідомлення представника дослідницької групи
Панас Мирний у листі до М.Коцюбинського від 25 грудня 1909 року зупинився, зокрема, на ставленні Гоголя до української та російської літератур, маючи при цьому намір видати збірник на спомин Гоголя від українців. Він пише: «Чутка доходила, що кияни були взагалі проти такого великого художника слова, але чужого нашій мові слова». При цьому Панас Мирний подає такі докази: «Це правда, але й не зовсім суща правда: Гоголь хоч і митець чужої мови, але по духу й природі рідний нам, його навіть невмирущі типи з «Мертвих душ» - це зразки з наших панів, а не з кацапських. Відомо, наприклад, що Плюшкін і Іудушка Щедріна – це люди з одного поля; отже, Плюшкін зовсім наш, а Іудушка – з кацапського краю. Що не кажіть, а Гоголь душею і натурою наш. Через це слід би нам його шанувати». Будемо ж і ми шанувати нашого славного земляка. А найбільша шана – це знання його біографії, його творів.
V. Домашнє завдання: опрацювати статті підручника, присвячені життєвому і творчому шляху Гоголя;прочитати повість «Шинель»; індивідуальне завдання – підготувати розповідь про історію написання повісті.

Автор: 

Олексієнко Жанна Михайлівна, вчитель Гамаліївської ЗОШ І-ІІ ступенів Лохвицького району Полтавської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі