Тема: Знаходження невідомих компонентів дій додавання і віднімання. Розв’язування задач за коротким записом. Розпізнавання геометричних фігур.
Мета: закріплювати знання учнів про назви компонентів дій додавання і віднімання. Вдосконалювати вміння знаходити невідомі компоненти дій. Формувати вміння учнів складати й розв’язувати задачі за коротким записом, розпізнавати геометричні фігури. Розвивати обчислювальні навички, мислення.
Хід уроку
І. Привітання.
Слайд 2
Добрий день шановні гості
Вас вітає перший клас,
Побажати хочем щиро,
Щоб було в вас все гаразд!
ІІ. Організація класу до уроку.
Слайд 3
Математика – важлива,
Знає про це кожен.
Тож не грайся, не крутись,
А за діло вже берись!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Усна лічба.
А) Вправа «Вирости квітку»
- Учень знаходить значення виразів, записаних на пелюстках квітки, результати записує на дошці.
- Діти, давайте перевіримо чи правильно виконане завдання. Якщо ви згідні із записаним результатом, то підносите зелену «квіточку», а якщо ні – червону.
Б) Метод «Мозковий штурм», гра «Прикрась математичне дерево».
- Назвіть числа другого десятка. Яке найбільше одноцифрове число? Яке найменше число другого десятка.
-Сьогодні 14 березня. Що ви можете розповісти про число 16 (двоцифрове, число другого десятка, парне, у ньому один десяток і 6 одиниць).
В) Гра «Математичний м’яч»
- Назвіть число, яке передує 10, 17, 19, 15.
- Назвіть число, яке є наступним після 11, 19, 16, 14.
2. Метод «Обери позицію» (так, ні)
- Послухайте уважно висловлювання, подумайте правильне воно чи ні, а тоді підійдіть до вибраної позиції (на дошці висять слова «так», «ні»).
- При додаванні числа називаються доданок, доданок, різниця (орієнтовна відповідь дітей: «Я вважаю, що це не правильно, тому що при додаванні числа називаються доданок, доданок, сума»).
- Щоб дізнатися на скільки одне число більше від другого потрібно віднімати.
- В задачі є умова, питання, розв’язок.
- Числа при відніманні називаються зменшуване, від’ємник, різниця.
3. Складання математичного пазлу.
- Діти, на мою електронну адресу прийшов лист з лісової школи, а щоб дізнатися хто його написав, потрібно знайти значення виразів на пазлах.
(Діти виконують обчислення, на екрані з’являється зображення білочки).
- Білочка у своєму листі пише, що в неї сьогодні іменини, але гості чомусь не прийшли і білочка сумує. Діти, допоможемо організувати білочці свято? Слайд 4
ІV. Узагальнення вивченого
1. Вправа «Порівняй числа». Слайд 5
2. Робота над задачею
- Ведмедик поспішає в гості, але спочатку має розв’язати задачу. Допоможемо йому?
- Сьогодні на уроці ми будемо складати і розв’язувати задачу за коротким записом.
- Відкрийте у підручнику сторінку 103, задачу №4. Подивіться уважно на скорочений запис задачі. Прочитайте, що відомо в задачі (діти читають вголос).
- Про яку величину ідеться в задачі? ( кілограми)
- Кілограми, це одиниці маси. Масу чого ми можемо виміряти в кілограмах? (печиво, цукерки, фрукти, овочі)
- Назвіть головні слова задачі. Слайд 6
- Складіть умову задачі.
- Про що питається в задачі?
- Яка схема відповідає даній задачі?
- На яку математичну дію вона нам вказує?
- Складіть вираз, за допомогою якого розв’яжемо задачу.
- Запишіть розв’язок задачі в зошит. Слайд 7
- Давайте пригадаємо правила роботи у зошиті.
Зошит свій я відкриваю
І похилено кладу,
Спинку рівно я тримаю,
Ручку правильно беру.
(діти записують на дошці і в зошит розв’язок задачі).
- Ведмедик з нашою допомогою прийшов на іменини (малюнок ведмедика прикріплюється до дошки).
3. Гра «Як знайти невідомий компонент дії віднімання»
- Сьогодні нам потрібно вдосконалити вміння знаходити невідомий компонент дії віднімання і допоможе нам в цьому білочка.
Білочка: Я горішки назбирала.
Але їх не рахувала,
10 зайчику віддала,
5 на обід собі лишала.
Скільки я горішків мала?
Зайчик: треба звернутися до Плюса Плюсовича.
Плюс Плюсович: В кошичку горішки зменшувалися,
Отже, зменшуване треба шукати,
А для цього потрібно ,
До різниці від’ємник додати.
10-5=15
Зайчик: Щоб знайти зменшуване, треба до різниці додати від’ємник.
Слайд 8
Білочка:Я грибочки назбирала,
Їх старанно рахувала – 13.
Декілька їжачку віддала,
А собі я 3 лишала.
Скільки я грибів їжачку віддала?
Їжачок: Треба покликати Мінуса Мінусовича.
Мінус Мінусович: Ти грибочки віддавала,
То від’ємник слід шукати,
А для цього від зменшуваного
треба різницю відняти.
13 – 3 = 10
Їжачок: Щоб знайти від’ємник, потрібно від зменшуваного відняти різницю.
Слайд 9
Фізкультхвилинка
- Ви вже трішки втомилися, давайте відпочинемо і навчимо лісових звірят веселої пісеньки.
Узяла лисичка скрипку,
Сіла з нотами під липку,
І тонесенький смичок
Грає, грає гопачок.
Поспішають з лісу звірі
зайченята темно-сірі
Ще й ведмедики біжать –
Хочуть, хочуть танцювать.
Всі за лапки узялися,
Почалися танці в лісі,
А лисиця грає, грає
Та у ноти заглядає,
І тонесенький смичок
Все виводить гопачок.
4. Робота в трійках
- Зайчик з радістю пішов би на день народження, але у нього немає подарунка, а Білочка, як відомо, любить грибочки, горішки, шишки.
- В кого на парті грибочок об’єднайтеся в одну групу, горішок – в другу, шишка – в третю.
На кожному грибочку, горішку і шишці є вираз, який вам потрібно обчислити, а число, яке ви одержите, відповідає певній літері. Коли ви правильно обчислите, то дізнаєтесь адресу білочки, за якою потрібно відправити подарунки. Слайд 11
І група ІІ група ІІІ група
1.?+ 5=15 1.1+? =12 1.?+10=18 4. ?-7=10
2.? – 2=10 2.?– 10=6 2.?-10=3
3.19- ?=10 3.20-?=5 3.1+ ?=15
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
г с л д і о р б у а
(ліс, гора, дуб)
- От, зайчик уже в гостях (прикріплюється малюнок зайчика).
5. Робота в парах
Зараз, діти, ви в парах попрацюєте над головоломкою, яка має назву «Танграм» (дітям роздаю конверти з танами).
- Які геометричні фігури є в конвертах?
- Скільки трикутників, чотирикутників, квадратів?
- Зараз вам потрібно з танів викласти наступного гостя-лисичку (прикріплюється малюнок лисички). Слайд 12
V. Закріплення знань учнів
- Останній гість, який спішить до білочки це – їжачок.
Допоможемо йому виконати тести з вивченими математичними виразами. Слайд 13
VІ. Підсумок уроку
- Ми теж завітаємо до білочки на гостини і привітаємо її квітами. Для цього вам треба сказати, що найбільше сподобалося виконувати на уроці і прикріпити квіточку. Слайд 14
Гриньків Марія Михайлівна, вчитель початкових класів, НВК "Лозівська ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ"