Користувацький вхід

Розробка уроку з біології «Клітина – одиниця живого. Історія вивчення клітин»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Клітина — одиниця живого. Історія вивчення клітини

Мета: ознайомити учнів з історією вивчення клітини; сформувати знання про клітину як елементарну одиницю живого організму, з’ясувати особливості будови колоніальних, одноклітинних і багатоклітинних організмів;
розвивати вміння виконувати різнорівневі завдання; формувати вміння і навички роботи з підручником, додатковою літературою, інтернет-джерелами;
виховувати екологічно-цілісну орієнтацію у відносинах людини і навколишнього середовища.

Очікувані результати: учні називають імена вчених, які зробили внесок у вивчення клітини (Р. Гук, Р. Броун, Т. Шванн, М. Шлейден); характеризують клітину як елементарну одиницю живого, описують різноманітність клітин, дають характеристику одноклітинним, колоніальним, багатоклітинним організмам та наводять їх приклади.

Обладнання та матеріали: зображення одноклітинних, колоніальних, багатоклітинних організмів та різноманітних за формою клітин (взято з інтернету). Фото видатних вчених біологів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку
І.Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку, створення позитивної робочої атмосфери.
ІІ.Перевірка домашнього завдання (виведення тестових завдань на екран).
І варіант (непарні номери). ІІ вариант (парні номери)
1) До неклітинних форм належать: а) бактерії, б) рослини, в) тварини, г) віруси.
2) Здатні до активного руху: а) бактерії, б) рослини, в) тварини, г) віруси.
3) Живляться виключно гетеротрофно: а) рослини, б) тварини, в) бактерії.
4) Будова віруса: а) клітинна, б) неклітинна, в) клітинна але без ядра.
5) Прокаріоти це: а) рослини,б) тварини, в) бактерії, г) віруси.
6) Переносяться разом з повітрям:
а) рослини, б) тварини, в) бактерії.
7) Живляться автотрофно: а) рослини, б) тварини, в) віруси.
8) Вірус не має: а) оболонки, б) органел, в)клітинної будови.
9) Перелічити вірусні хвороби ( 4 штуки).
10) Перелічити бактеріальні хвороби ( 4 штуки).
11) Встановити відповідність:
А)паразити 1.рослини
Б)гетеротрофи 2. віруси
В)сапрофіти 3.гриби
Г)автотрофи 4.бактерії
12) Встановити відповідність:
А) автотрофи 1. бактерії
Б) гетеротрофи 2.віруси
В)сапрофіти 3. гриби
Г)паразити 4. рослини
Робота в парах: Взаємоперевірка тесту, аналіз помилок.
ІІІ.Актуалізація опорних знань.
Перегляд відео з інтернету та обговорення побаченого (https://www.youtube.com/watch?v=Qhbixk2URdc)
- Поміркуйте, чи багато часу витратили вчені, щоб установити будову клітини?
(Обговорення відповідей учнів.)
Чи вивчена клітина повністю? (Обговорення відповідей учнів.)
Що ви знаєте про клітину з курсу природознавства? (Обговорення відповідей учнів.)
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
Сучасна інформація про клітини з’являлася поступово. Історія вивчення клітин починається з кінця XVIІ ст. Етапи процесу пі­знання клітини ми розглянемо сьогодні на уроці.
V.Вивчення нового матеріалу за планом який виведено на екран
1.Клітина — одиниця живого. (прийом "Коло ідей"- учні отримують завдання довести,що клітина жива)
-вона дихає; живиться; розмножується поділом навпіл (материнська і дочірні клітини); росте.... має всі ознаки живого організму.
2. Ріноманітність клітин (проектування на екран зображень нервової, епітеліальної, клітини , клітин меристеми, стовпчастої клітини листка. Демонстрація дольки апельсина і розгляд його клітин )
Клітини відрізняються за розмірами, формою, функціями, які вони виконують. Є клітини-«гіганти» їх можна побачити неозброєним оком, або через лупу ( наприклад, клітини апельсина, кавуна, лимона) , а є дуже дрібні клітини ( наприклад, покривні, клітини меристеми). Форма клітин надзвичайно різноманітна: овальна, паличкоподібна, спіральна, кубічна, округла тощо.
3. Дивлячись на те, з якої кількості і яких клітин складається організм розрізняють одноклітинні, колоніальні та багатоклітинні організми. ( робота учнів в групах,).
1 група Одноклітинні -складаються з однієї клітини . Наприклад, хламідомонада, амеба звичайна, гриб мукор ( використання ІКТ для демонстрації цих організмів (https://www.youtube.com/watch?v=7UYzA1hw1Kg)).
2 група Колоніальні- складаються з багатьох однакових клітин. Наприклад, вольвокс. (використання ІКТ для демонстрації вольвоксу (https://www.youtube.com/watch?v=O-Iw4M3Lkgc)).
3 група Багатоклітинні — складаються з різних за будовою клітин. Наприклад, яблуня, людина, білий гриб. ( використання ІКТ для демонстрації цих організмів (https://www.youtube.com/watch?v=VAMXodCj4iA)).
4.Історія вивчення клітини. (Випереджальне домашнє завдання, доповіді учнів за планом: а)Вчений-дослідник; б)Рік дослідження; в) Дослідження)
а)Роберт Гук
б)1665р
в)Створив мікроскоп, увів поняття «клітина» для характеристики виявлених порожнистих утворень корку.
а)Антоні ван Левенгук
б)1680 ті
в)Удосконалив мікроскоп, уперше описав мікроскопічну будову інфузорій, бактерій, еритроцитів крові
а)Ян Пуркіньє
б)1825
в)Відкрив ядро
а)Роберт Броун
б)1831
в)Дослідив і описав ядро в рослинних клітинах.
Прийом "Аукціон ідей"(краща ідея буде продана за 12 балів) - Обговорення досліджень вчених, їх вплив на розвиток і формування біології як науки.
VI.Узагальнення та систематизація знань
Гра «Ти — мені, я — тобі».
Учні складають запитання з вивченої на уроці теми, щоб поставити його комусь зі своїх однокласників. Учень, який отримав запитання і дав на нього відповідь, має право поставити своє запитання.
VII.Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника, конспект. *Підготувати повідомлення «Електронна мікроскопія».

Автор: 

Жогло Інна Федорівна
вчитель біології та географії
Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І – ІІІ ступенів № 29, м. Суми, Сумської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі