Користувацький вхід

Театр у Давній Греції. Есхіл та його трагедія «Прометей закутий»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема. Театр у Давній Греції.Есхіл та його трагедія «Прометей закутий»
Мета : ознайомити учнів із розвитком театру в Давній Греції, творчістю
видатного давньогрецького трагіка Есхіла, його трагедіею «Про
метей закутий»; розвивати вміння давати характеристику герою
за його вчинками і поведінкою, робити логічні висновки; розви
вати навички виразного читання;сприяти вихованню в школярів
високих моральних рис: гуманізму, благородства у стосунках,
уміння допомагати іншим,бути вірним своїм принципам.
Обладнання:портрет Есхіла,слайди,репродукції картин Г. Моро,Тиціана,
Рубенса,Г. Фюгера.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

…Твій гордий дух і непокора,
Що їх і небо не поборе,
Для смертних прикладом стає…
Дж. Г. Байрон

І.Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Все, що існує на світі,завжди має витоки.Неможливо переоцінити вплив античної літератури на людство,яке й досі вважає,що все,що було створене у ті часи,є найкращим.На попередніх уроках ми відзначали,що антична культура мала значний вплив на розвиток сучасної культури Західної Європи.Так,алфавіти більшості європейських мов базуються на латинській та грецькій абетках.У багатьох європейських мовах,у тому числі й українській, є чимало слів грецького та латинського походження. Давні греки залишили світові високорозвинену науку,представлену іменами видатних учених, серед яких можна назвати Архімеда, Піфагора,Аристотеля, Платона, Сократа тощо.
У сучасних європейських літературах існують майже всі жанри й поетичні розміри, породжені античністю: епос, лірика, драма,трагедія,
комедія,елегія,ямб, хорей,дактиль тощо.Ми вже знайомі з найкращими зразками давногрецького епосу та лірики.Драма й театральне мистецтво також зародилися в античні часи. Саме про них ітиме мова на нашому уроці.
ІІ.Оголошення теми та мети уроку,епіграфу
Якщо уявити літературну мапу Греції і позначити видатних особистостей на ній гірськими вершинами, то постать Есхіла буде вирізнятися на ній як одна із найвищих.
Чим же завдячує людство Есхілу? Чому не згасає інтерес до його творчості? Мабудь тому, що проблеми, порушені драматургом понад 2000 років тому, актуальні і зараз.
Сьогодні світ стоїть перед ділемою – який обрати шлях розвитку : технократичний чи духовний. Ми значно продвинулися на шляху техніч-
ного прогресу, але досягнення науки і техніки в руках духовного невігласа можуть привести до самознищення людства.
Чи не тому незгасним нагадуванням всім нам є образ Прометея, який
пожертвував собою заради прогресу і життя на Землі.
Історія зберегла для нащадків імена багатьох особистостей,які постраждали за ідеї, за пошук істини, за бажання примножити людські
пізнання, та легендарний міфологічний герой Прометей був першим, хто допоміг людині зробити крок на шляху до цивілізації.Вогонь, який він
подарував людям, запалив серця інших і став прикладом для наслідування.
ІІІ.Вивчення нового матеріалу

Все, що існує на світі, завжди має витоки. Так і театр бере свій початок
з далеких часів античності.
На думку вчених,виникнення театру в Давній Греції пов`язане з культом бога Діоніса –покровителя землеробства та виноградарства.Щорічно на його честь влаштовувалися урочисті свята-Діонісії.Давні греки-життєлюби й оптимісти-уміли веелитися.Під супровід флейти, танцюючи,хор розповідав про мандри Діоніса,його життєві перипетії,небезпеки і радощі, смерть і воскресіння.
Слайд1
Колись трагедія,і дика
й недоладна,-
То був звичайний хор.
Напої виноградні
Усі, танцюючи й співаючи, пили
І Діонісові складали похвали,-
писав французький театрознавець 17ст. Буало.
Ці свята складалися з двох протилежних за настроєм частин:похмурої і радісної. «Смерть» бога пов`язували з настанням безплідної зими, а його «воскресіння»-із приходом родючої весни.Відповідно й театральні дійства складалися з двох етапів:спочатку глибока жалоба за померлим богом (похмура тональність трагедії),а потім нестримні радощі з приводу його воскресіння (веселощі комедії).
Існує кілька версій походження слова трагедія. Буквально воно перекладається як «цап`яча пісня».Припускають,що початку слово «трагедія» означало пісні людей, одягнених у шкури цапів,з прив`язаними копитами та бородами.Дехто вважає,що під час Діонісій цапа приносили в жертву,співаючи ритуальних пісень,які й називалися трагедіями.Згодом назва поширилася на драматичний твір,де зображено гострі конфлікти, які найчастіше закінчуються загибеллю героїв.
Друга частина Діонісій, навпаки, була нестримно веселою:бог родючості мав пересвідчитися,що люди нетерпляче чекали на його повернення,аби винагородити їх багатим урожаєм.Тому той,хто щойно лив гіркі сльози,раптом починав виявляти безмежну радість:танцювати,жартувати,співати веселих пісень.Цей буйний натовп називався «комосом»,а його пісні-«комодіями» (букв. «піснями веселого натовпу»),звідси згодом виникла комедія-драматичний твір із веселим,смішним або сатиричним сюжетом.
2.Словникова робота.
Трагедія-драматичний твір,в основі якого гострий та непримиренний суспільний конфлікт,який часто завершується смертю героя або героїв.
Комедія-драматичний твір,що висміює негативні суспільні явища, людські вади.
3.Слово вчителя
При підготовці до сьогоднішнього уроку клас був поділений на групи,кожна з яких отримала завдання:дібрати матеріали з певного питання й оформити міні-проекти у вигляді електронних презентацій.
Розквіт античного мистецтва припадає на 5-4ст. до н.е.Недаремно цей період називають «золотою добою» давньогрецької літератури.Саме в цей час театр стає могутнім засобом ідейно-виховного впливу на греків.Не випадково,виходячи саме з цих функцій театру,Перікл,оскільки вхід був платний,почав у період Діонісових свят видавати найбіднішим афінським громадянам невелику грошову суму, щоб вони могли бути присутніми на драматичних змаганнях.Що являв собою античний театр,розкажуть учасники першої групи.
4.Презентація проекту «Театр в Давній Греції».
Коментарі до слайдів
Слайд1.
У часи Давньої Греції постійної театральної будівлі не було.Будували театр просто неба,як правило,на крутому схилі гори.
Театральне дійство відбувалося при денному світлі.Знизу вгору по схилу півколом піднімалися місця для глядачів,яких театр міг умістити до декількох десятків тисяч.
Слайд2
Цікавою була будова театру класичної епохи.Унизу влаштовували круглий майданчик-орхестру.На ньому виступали актори і співав хор.Збоку від оркестри-скене-приміщення, у якому актори переодягалися або міняли маски
Слайд3.
Наприкінці 5-на початку 4 ст.до н. е. театри були вже в усіх грецьких містах.В Афінах театр було влаштовано на схилах гори поблизу Акрополя.Це був один із найбілших театрів Еллади-на 17 тисяч глядачів.
Слайд 4
Значну роль у театральних дійствах відігравав хор,який складався з 15 або 24 осіб.Своїм співом він виражав ставлення до героїв та їхніх учинків.Але для театрального дійства лише хору було замало,тому з`являється заспівувач,який обмінюється репліками з хором.Потім з хору виділився перший актор,який вів із заспівувачем діалог.Згодом Есхіл увів другого актора,а Софокл-третього,і хор утратив свою провідну роль
Слайд 5
Через велетенські розміри театру,що нагадував стадіон,актори змушені були збільшувати свою статуру:носили довжелезний одяг, височенні головні убори,робили дуже високі зачіски,узували котурни-черевики на високих (до 20 см)підборах,одягали великі маски з пристосуваннями для посилення звучання голосу.
Слайд 6
Для піднімання в повітря дійових осіб,які зображували богів,служив своєрідний підйомний кран,прікріпленийдо стелі.Спеціальні машини імітували гуркіт грому,шум морьких хвиль,ефект диму,вогню,води тощо.Жіночі ролі грали чоловіки.Професія актора,як і драматурга,уважалася престижною.
5.Слово вчителя.
Так,театр в Елладі був надзвичайно важливим засобом виховання,тому ним опікувалися правителі Греції,а драматурги надзвичайно шанувалися. «Батьком» давньогрецької трагедії вважається Есхіл,хоча задовго до нього почали ставити такі вистави під час свят на честь бога Діоніса:спочатку один раз,а потім і тричі на рік.Однак творів попередників Есхіла ми не знаємо,до нас дійшли лише імена митців,які греки старанно карбували на мармурових дошках театру.Та й про самого Есхіла міфів і легенд збереглося набагато більше, ніж достеменних фактів.
Учасники другої групи підготували нам розповідь про нього.
6.Презентація проекту «Батько трагедії»
Коментарі до слайдів
Слайд 1
Біографія драматурга маловідома. За свідченням античних вчених він народився близько 525 р. до н. е. в родині аристократа-філософа й отримав відповідне його соціальному стану вихованняя-воїна та поета.
Слайд 2
На його віку відбулося багато бурхливих суспільно-політичних подій. Він брав участь у всіх найважливіших битвах під час греко-перських воєн,а в битві під Марафоном навіть був поранений.В епітафії, написаній самому собі і після смерті викарбуваній на могильній плиті у далекій Сицилії, він навіть не згадує про свою славу поета, а найбільшою заслугою життя вважає саме участь у цих доленосних для його Батьківщини битвах:
Тут, у врожайній землі хлібами багатої Гелли-
Мертвий Есхіл із Афін, Евфоріона син.
Довговолосі мідійці в боях його силу пізнали,
А марафонські гаї – свідки відваги його.
Слайд 3
Уперше Есхіл – драматург виступив у 500 р. до н. е., та лише через 16 років йому усміхнулася фортуна – він став переможцем на традиційних змаганнях драматургів під час Діонісійських свят. Загалом 13 (за іншими відомостями – 28) разів він посідає перше місце в щорічних змаганнях на святі Діоніса.
Слайд 4
З іменем Есхіла пов`язано багато легенд.Ось одна з них.Одного разу маленького Есхіла залишили стерегти виноградник.Утомлений спекою, хлопчик заснув, уві сні побачив веселе обличчя бога Діоніса, який наказав хлопчикові, коли той виросте,стати драматургом .Есхіл пообіцяв і дотримав свого слова
Учені вважають, що всього він написав близько 80 п`єс, однак до наших днів дійшло лише сім із них та деякі уривки.
Іторію сучасного театру неможливо уявити без художніх відкриттів Есхіла.Недарено саме його вважають батьком трагедії.Есхіл вивів на сцену другого актора, розширив діалог,драматизував дійство,а також започаткував у драматургії тетралогію.
7.Бесіда на повторення.
Найвідомішою трагедією Есхіла є трагедія «Прометей закутий».
-Пригадайте, що лежить в основі творів античної літератури? (Міфи)
Давніми греками складена велика кількість міфів, що присвячені богам, в існування яких вони вірили,та героям,яких любили.Одним з таких героїв був титан Прометей.За 100 років до образу Прометея звертався давньогрецький поет Гесіод. В його поемі «Теогонія» Прометей зобра-
жений як хитрий та підступний титан, який вкрав вогонь і Зевс за це
карає його цілком справедливо.Есхіл запропонував нову інтерпретацію
цього образу. Взагалі, давньогрецьких глядачів майже не цікавив сюжет, оскільки вони з дитинства добре знали зміст міфів. Їм було цікаве інше: майстерність драматурга, як саме він пояснить загальновідомі факти, які нові думки висловлять його герої.Мабуть, саме
з цих позицій давньогрецькі глядачі так високо оцінили трагедію Есхіла.
Задумаємося і ми : злочин чи подвиг вчинив Прометей?Якщо подвиг, то в чому саме його велич?
-Пригадаймо, що вам відомо про Прометея? (Був одним з титанів. Допоміг Зевсові перемогти Кроноса, Зевсового батька,й прийти до влади.За те, що Прометей украв із небесного вівтаря вогонь і приніс його людям, Зевс наказав прикувати титана до скелі. Через багато століть від тяжких мук Прометея звільнив Геракл.)
8.Виразне читання уривка з трагедії Есхіла «Прометей закутий»
(Епісодій 1 вірші у перекладі Б.Тена.)
9.Бесіда за прочитаним.
-Хто є учасниками розмови, що подається в уривкові? (Прометей розмовляє з хором)
-Яка роль хору у творі? (хор виконує роль оповідача, тобто пояснює, що відбувається на сцені.)
-Як хор відноситься до Прометея? (Симпатизує, співчуває.)
-Якими Прометей сприймає людей?( Пасивними, безсилими.Вони лише смертні і потребують допомоги.)
-Як ви розумієте слова Прометея «Я перетерплю, поки з пут цих визволюсь:безсила вмілість перед Неминучістю»?(Він розуміє, що мусить знести все, що йому судилося, адже така його доля.Неминучість- це і є доля, фатум)
-Про яку таємницю, що її приховує Прометей, йдеться у творі? (З міфу відомо, що Прометей зберігав таємницю долі самого Зевса, адже він був ще й провидцем.У міфі він розкрив пізніше цю таємницю, оскільки не міг бачити страждань своєї матері.А в трагедії Есхіла він говорить: «…Розголошувать про це не час,це мушу якнайглибше я Ховати…»Тобто титан зображений людиною честі, що не бажає ціною послуги Зевсові врятувати власне життя)
10.Робота з текстом
-Знайдіть у тексті епітети.
-Наведіть приклад алегорії (Безсила вмілість перед Неминучістю)
-А чи вірите ви у фатум, долю? (Згадайте Шандора Петефі:
Коли ти муж,-будь мужнім,
Знайди життєву путь,
А лялькою на шворках
В руках судьби не будь.
11.Літературний диктант
1) Де відбуваються події,зображені в трагедії? (У Скіфії, на краю землі)
2)За який гріх був покараний Прометей?(Віддав людям вогонь )
3)Хто повинен виконати наказ Зевса? (Сила і Влада, бог ковальства
Гефест)
4)Хто з героїв трагедії співчуває Прометею? (Океан, Океаніди,
Гефест)
5) До чого закликає Океан титана? (Скоритися Зевсові)

6)Якою таємницею володів Прометей? (Знав майбутнє Зевса )
7)Як покарала богиня Гера красуню Іо за прихилЬність до неї Зевса?
(Перетворила на телицю ) Я
8)Кого присилає Зевс до Прометея, щоб дізнатися про таємницю сво
го майбутнього? (Бога Гермеса)
9)Як карає Зевс Прометея за непокору?(Скеля з Прометеєм провалю
ється в безодню)
12.Перевірка літературного диктанту.
13.Словесне малювання.
-Якими б ви зобразили Силу, Владу та Гефеста?
Складіть словесний портрет цих героїв.
14.Перегляд уривку із мультиплікаційного фільму « Прометей»
(режисер А. Блоцька)
15.Самостійна робота

Спираючись на текст запишіть, які дари зробив Прометей людям (Навчив будувати житло, тлумачити прикмети, видобувати золото, мідь,
лікувати, приручати тварин, познайомив з ремеслами, мореплавством,
науками)
16.Словникова робота.
Вічний образ – літературний образ, що має загальнолюдське значення і за глибиною художнього узагальнення виходить за межі конкретного
літературного образу чи доби, набуваючи символічного значення.
17.Презентація проекту «Безсмертна іскра Прометея»
Учитель. Саме за те, що Прометей зробив життя людей кращим, цивілізованішим, він став одним з найулюбленіших образів художньої літератури.Символ борця за свободу, Прометей відкриває галерею вічних образів, до яких постійно звертається людство, він знайшов своє відображення в літературі, образотворчому мистецтві, музиці та інших видів мистецтва.
Саме про це збирали матеріал учні третьої групи .
Коментарі до слайдів.
Слайд 1
У Давній Греції на честь Прометея влаштовували свята священного вогню: запаливши смолоскип в Академії (так називався розташований поблизу Афін гай, де любили розмірковувати філософи), бігли з ним якомога швидше до Афін і в місті від того вогню засвічували нові вогні.Можливо, з цим святом і пов язане виникнення крилатого вислову «Прометеїв вогонь» та терміну «прометеїзм»(тобто невмируща потреба в героїчних діяннях на благо народу)
Слайд 2
Минали століття і тисячоліття, та Прометей залишався в людських серцях.До цього образу зверталися Ґете,Ломоносов, Байрон,Кафка та ін.Надзвичайно популярним він є і в українській літературі.Прометеєві мотиви лунають у творчості Т. Г. Шевченка,зокрема в його поемі «Кавказ».
Слайд3
Лесю Українку називали «дочкою Прометея»: вона, будучи тяжко хворою,терплячи страшний біль, продовжувала боротись,життя віддаючи Україні.
Прометей – один із її улюблених образів.
Слайд 4
Доля Прометея хвилювала і Андрія Малишка.Свою поему «Прометей» він присвячує юнакові, який в роки Великої Вітчизняної війни віддав життя, щоб урятувати мешканців села, які його прихистили.Як і Прометей, він здійснив останній у своєму житті подвиг в ім`я людей.
Слайд 5
Уславили героя і композитори – Бетховен,Ліст,Вагнер.Скрябін присвятив Прометеєві симфонію «Поема вогню» - першу в світовому мистецтві спробу поєднати музику і світло.
Слайд 5
Дух титана надихав славетних художників –Мікеланджело, Тіціана, Рубенса,Рібейру..
Слайд 6
В 1936 р. наш земляк, драматург,скульптор,кінорежисер І.Кавалерідзе створив художній фільм «Прометей», а на Сумщині, в Ромнах, він звів пам`ятник Прометею.
18.Заключне слово вчителя
Минають віки. Одне покоління змінюється іншим.Та вічно триватиме «діалог через століття» людства з Прометеем.Саме про це вірш сучасної української поетеси Ліни Костенко
Вітри гули віолончеллю,
писали пальми акварель.
Я вчора бачила ту скелю,
де був прикутий Прометей.
В країні древньої Колхіди,
де п`ється радісне вино.
А я вважала я вважала, це – давно!
В країні гордій і гористій
ця скеля сива, як Софокл.
Її показують туристам, туристи
дивляться в бінокль.
Тут берегів амфітеатри,і море
міниться од барв.
О Прометею! Варто?! – Варто!-
Так він сказав мені з – за хмар.
-То ж варто було чи ні?
Це питання кожний вирішує для себе сам, та, сподіваюсь, що іскорка
від вогню Прометея зігріє і ваші серця, аби вони стали чуйнішими до
болю інших, і спонукає вас творити тільки добро.

IV.Підбиття підсумків уроку
• Склати сенкан «Прометей»
• Чому Есхіла називають «батьком трагедії»?
• У чому популярність образу Прометея?
V.Домашнє завдання
1) Опрацювати матеріал статті підручника про давньогрецький театр і творчість Есхіла .
2) Створити ілюстрації до трагедії Есхіла (за бажанням)
3)Підготувати повідомлення про Софокла та його трагедію «Антігона»(індивідуальне завдання)
4)Підготувати виразне читання уривку з трагедії Софокла.

Автор: 

Кононенко Олена Леонідівна Конотопська СШ№3

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі