Користувацький вхід

Урок літературного читання 2 клас

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема. Сербська народна казка «Жбан меду» (уривки). Головна думка казки. Порівняння вчинків однотипних героїв у казках різних народів.

Мета: ознайомити учнів із сербською казкою «Жбан меду»; вчитися правильно, свідомо, виразно читати задану казку, розвивати зв’язне мовлення, мислення, пам'ять, увагу, уміння виділяти у тексті головне, учити давати характеристику дійових осіб, порівнювати вчинки однотипних героїв у казках різних народів; збагачувати словниковий запас учнів; сприяти вихованню любові до художнього слова, вміння дружити, будувати довірливі стосунки.
Перебіг уроку

І. Організаційна частина.
Продзвенів уже дзвінок,
починається урок.
Щоб урок пройшов не марно,
працюватимем старанно.
- Я хочу щоб наш урок був цікавим, пізнавальним, науковим, розвиваючим.
- Ви на уроці будьте активні, розумні, виховані.
- Настроїмося на урок. А чи є у вашого настрою колір? Якого кольору ваш настрій? Може веселочка підкаже?
- Які гарні кольори!
- Жовтий та оранжевий – кольори сонця і настрій сонячний. Зелений – колір спокою та впевненості, червоний – колір серйозної роботи, фіолетовий, рожевий – кольори творчості та фантазії.

ІІ. Мовленнєва розминка.
Урок продовжим без зупинки
з мовленнєвої розминки.

Виконаємо дихальні вправи.
1. Дихальні вправи.
Виконаємо дихальні вправи:
• Подмухаємо на кульбабку;
• Понюхаємо конвалію;
• Як дзижчить комарик;
• Як гуде джмелик.
3. Чистомовка.
- Попрацюємо над чистомовкою. Я казатиму речення, ви прислухайтеся до останнього складу і повторіть його тричі. Спробуємо.
Казка в гості прийшла - Ла-ла –ла
Снігом землю замело - Ло –ло –ло
Дуже рада дітвора – ра- ра – ра.
Скоро прийде зима – ма- ма-ма.

- Ми гарно попрацювали, тепер ваш ротик та язичок будуть слухняні.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Відповіді на запитання.
- Над яким розділом працюємо? (Народні казки)
- Яку будову має казка? (зачин, основна частина і кінцівка)
- Хто є автором прочитаних казок? (Народ)
- Яку тему опрацьовуємо? (Скринька казок народів світу?)
- Яку казку читали вдома? (Як дівчину короля перехитрила) Чия це казка?
- Про кого йдеться в казці? (про дівчину та короля)
- Чим славилася дівчина? (розумом)
- Прочитаємо, як про це сказано у зачині.
- Скільки завдань король дав дівчині?
- Чи змогла дівчина вийти грамотно із запропонованих королем ситуацій?
- Що допомогло дівчині справитися? Виберіть.
- Чим закінчилася казка? (Король одружився з дівчиною)
- Зачитайте кінцівку казки.
- Чому вчить казка? (Бути розумним, кмітливим, дотепним, у будь-яких життєвих ситуаціях чинити мудро)
- Яку українську народну казку про таку ж розумну дівчину ви знаєте? (Мудра дівчина)
2. Підсумок учителя.
- Ви правильно відповідали на питання, вмієте орієнтуватися у тексті, виразно читали.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і завдань уроку.
- Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над темою «Скринька казок народів світу». Я запрошую вас у подорож.
В потяг будемо сідати,
В казку будем мандрувати.
Як саме?
І ряд – вагон казкового потягу. Ви робите ось так: чух-чух. Колеса крутяться. Спробуємо.
ІІ ряд – імітуватимете дим паровоза. Ось так – руками і звук шшшшш. Спробуємо.
ІІІ ряд – машиністи. Ви подаєте сигнал руху потяга. Ось так – звук ту-ту і помах рукою під прямим кутом.
Граємо… Поїхали. Колеса крутяться, бачу дим паровоза, а колеса крутяться, машиніст дає сигнал. Приїхали.
Угорщино, прощавай,
Казкова Сербіє, зустрічай!
Сербія – це чудова мальовнича країна Європи. Там живе мирний і працьовитий народ – серби. Народна творчість сербів подарувала нам чудову казку «Жбан меду», над якою ми сьогодні і будемо працювати.
- Сьогодні на уроці ми з вами продовжуємо працювати з казками народів світу і ознайомимося із сербською народною казкою «Жбан меду». Будемо вчитися правильно, свідомо, виразно читати задані казки, визначати головну думку казки, орієнтуватися в тексті.

2. Робота над заголовком
- Попрацюємо над заголовком.
- Казка називається «Жбан меду». Хто знає, що таке жбан?
Жбан – глиняний, дерев’яний або металевий посуд для води, молока тощо.
3. Словникова робота.
- Перед читанням казки ми проведемо словникову роботу, бо казка дуже стара, деякі слова вам будуть незрозумілі.
Екран – Читання «луною» - спочатку я, потім ви – хором.
грубка, припічок, комірчина.
Показ ілюстрацій.
- Ще почитаємо «луною»: Скортіло, псується, розімлів.
- Прочитайте ці слова самостійно.
- Прочитай, Машо.
4. Первинне сприймання.
- Діти, у підручнику вміщено уривки казки, тому частину я вам прочитаю, а частину розповім.
- Слухайте уважно і назвіть головних героїв казки.
А) вчитель читає першу частину;
- Назвіть головних героїв казки.
- Що вони вкрали одного разу?
- Що зробили зі жбаном? (сховали)
- Навіщо лисичка била хвостом по лавці? (Це вона вже хитрувала)
- Чого хотілося їй?
Б) Вправа «Передбачення»;
- Як ви думаєте, що ж Лисичка робитиме далі?
- А тепер послухайте, як було далі.
- Чи справдиться ваше передбачення?
В) вчитель розповідає середину казки;
- Чи справдилося ваше передбачення?
Г) вчитель дочитує казку.
- Я дочитаю казку, а ви запам’ятайте, чим закінчилася казка. (Лисичка перехитрила вовка)
Підсумок учителя
- Ось казка і прозвучала. Яку важливу роботу ми виконали!
- Час прийшов зробить зупинку. Провести фізкультхвилинку.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА- Гра
- Як живеш?
- Як ідеш?
- Як береш?
- Як даєш?
- Як біжиш?
- Як кричиш?
- Як сидиш?
V. Робота над змістом казки.
1. Читання у «навушниках» - І частина
- Запам’ятайте, яке ім’я лисичка вигадала першого разу.
ДІТИ ЧИТАЮТЬ
- Яке ім’я лисичка вигадала першого разу?
- Чому так назвала?
- Знайдіть, як вовк питав лисичку про це? Прочитаємо в особах.
2. Переказ ІІ частини.
- Хто розповість, що було далі?
- Які імена ще вигадала лисиця?
- Що значить ім’я Половинка? Остаточок?
3. Читання «ланцюжком»
- Як лисиця обхитрила вовка?
- Яка лисичка?
- Які ще знаєте казки, де лисичка є дійовою особою? І в них вона яка? Бачите, діти, риси характеру лисички у казках інших народів збігаються.
- А який вовчик? (довірливий, наївний)
4. Гра «Лисички – вовчики» Про кого мова?
* Я часто буваю довірливим і від цього страждаю;
* Я - красива і розумна;
* Я завжди вмію всіх перехитрити;
* Я простакуватий і мене часто дурять.
5. Головна думка казки
- Чи хотіли б ви мати такого друга, як лисичка? Чому?
- Чи можна вовка і лисичку назвати справжніми друзями? Чому? На прикладі вовка і лисички слід бачити і людей. Бо люди теж бувають ….У діях і вчинках тварин ми завжди повинні бачити самих себе, бачити людей.
- Чому вчить казка? (Дружити, не підводити друга, не обманювати) ПРИСЛІВ’Я
На сонці тепло, а біля матері добре.
Дружба – найбільший скарб.
Вчитель: Справжній друг той, хто ніколи не обманює свого друга.
VІ. Домашнє завдання.
VІІ. Підсумок уроку
1. Гра «Що робили на уроці?»
Діти оплесками показують, що робили на уроці:
• Познайомилися із сербською казкою «Жбан меду»;
• Читали, переказували казки;
• Бігали, стрибали, у м’яча грали;
• Розповідали, яка лисичка, який вовчик;
• Дізналися, що дружба – це найбільший скарб;
• Ловили гав;
• Весь урок були активними, уважними, старанними. Ви – молодці! Дякую, за урок!

Автор: 

Кобилецька Марина Олександрівна, КУ ССШ №1, учитель початкових класів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі