Користувацький вхід

Українське козацтво в битвах та походах

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема:«Українське козацтво в походах і битвах»
Мета: розповісти, хто такі козаки, визначити особливості бойового мистецтва козаків, дати характеристику Національно-визвольній війні українського народу проти Польщі, пояснити терміни «козак», «Січ», «період морських походів», «чайка», «табір»; розвивати вміння учнів отримувати знання, об'єднувати інформацію з різних джерел; виховувати повагу до українських козаків хоробрих захисників рідної землі.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, карта, мультимедійна дошка
Основні поняття: козак, Січ, гетьман, чайка, табір, епоха морських походів, Національно-визвольна війна
Основні дати: 1489- перша згадка про козаків, 1556 - заснування Січі, 1616 - взяття фортеці Кафа, головний ринок рабів, 1648 - початок Національно-визвольної війни, 1775 - була знищення Запорізької Січі.
Структура уроку:
I. Організація навчальної діяльності.
Учитель. Ми розпочинаємо подорож до південних степів України, щоб з'ясувати, які події відбувались там наприкінці XV ст., як жили, воювали і бо¬ролись козаки.
«Вони високі на зріст, кремезні, вправні, щедрі, не цікавляться збагачен-ням, ревниві до своєї волі й зовсім не придатні носити ярмо. Вони не знають утоми, вперті й хоробрі, але трохи схильні до пиятики. Вони вміють воювати, полювати звіра, ловити рибу й знають усі ремесла, потрібні в житті...» (Жан-Бенуа Шерер. «Літопис Малоросії або Історія козаків-запорожців та козаків України, або Малоросії»)
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Хто такі козаки?
2. Запорізька Січ.
3. Морські походи козаків.
4. Військове мистецтво козаків.
5. Національно-визвольна війна. Богдан Хмельницький.
IV. Закріплення нових знань.
V. Підсумок уроку.
VI. Оцінювання.
VII. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
I. Організація навчальної діяльності.
Учитель повідомляє тему і основні завдання уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка знань учнів
http://learningapps.org/display
виконання вправи
III. Вивчення нового матеріалу.(розповідь учителя. Під час розповіді учні записують основні дати та основні поняття до зошита)
1. Хто такі козаки
Зажурилась Україна,
Бо нічим прожити.
Витоптала орда кіньми
Маленькії діти.
Котрі молодії –
У полон забрато.
Як заняли, то й погнали
До пана, до хана.
Кілька століть історії України пов'язані з козацтвом. Перші письмові згадки про козаків датуються 1489 роком. Слово «козак» означає вільний, озброєна людина. У козаки приймали всіх на одній умові, він повинен був бути православної християнської віри. У мемуарах та історичній літературі переказується процедура прийняття в Військо. Прибулого на Січ зазвичай приводили до кошового отамана, який питав: «А чи віруєш ти в Бога?» Новоприбулий відповідав: «Вірую». - «І в Богородицю віруєш?» - «І в Богородицю вірую». - «А ну, перехрестися!» Людина хрестився. Цим і обмежувалося з'ясування релігійної приналежності. У випадках, коли прибув ні православним, перед вступом до Війська він був повинен хреститися в цю віру.
Робота з пдручником ст..116
 Опрацювати матеріал
 Сформулювати запитання до тексту

2. Запорізька Січ
Життя в степу була сповнена небезпек, тому селилися козаки за Дніпровими порогами і за це українських козаків називали запорозькими, або запорожцями. Захищаючись, козаки будували укріплення з січених дерев'яних колод - січі. Звідси і пішла назва Січ - табір козаків, огороджений зміцненням з січених колод.
Перша Січ була заснована у 1556 році за дніпровськими порогами на острові Хортиця. Її засновником був Дмитро Вишневецький, в народних думах і піснях згадується, як козак Байда.
Запорізьку Січ вчені визначають як козацьку республіку. Правом голосу користувався кожен козак. Всі важливі питання козаки обговорювали на зборах, які називалися радами - від українського слова радити. Козацькій раді належала вся влада на раді козаки обирали ГЕТЬМАНА- головного командира війська на Січі, а також козацьку старшину. Рада збиралася по кілька разів на рік. Вона виносила рішення про війну і мир, військових походах.
Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=NsidAJbjcT8&feature=player_embedded
Фізкультхвилинка
Козаки голосували,
Шапки догори кидали,
(руки піднімаємо вгору)
Кошового вибирали
Мудрого і сильного, (руки до плеч)
Козаченька вільного.
(Руки на пояс і повороти)

3. Морські походи козаків.
Перші два десятиліття XVII ст. отримали назву «період морських походів» - це найбільш вдалі морські походи проти Османської імперії (на півдні України), таку назву мало турецька держава. Козаки були неперевершеними майстрами морських походів. Козацький флот складався з легких, маневрених човнів - чайок. Чайки пливли або за допомогою весел, або вітрила, що давало можливість краще використовувати природні умови. Вони могли пришвартуватися до будь-якого берега. У чайці містилося від 50 до 70 козаків. А козацький флот налічував до 300 чайок.
Не раз турбували своїми набігами і перемогами козаки Туреччину. Битв в Чорному морі козаків і турків було безліч. Одна з легендарних битв і перемог - це взяття фортеці Кафа в 1616 році (нині місто Феодосія), найбільшого ринку рабів у Криму та звільнення невільників.

4. Військове мистецтво козаків.
Козаки прославилися не тільки морськими походами, а й сухопутними. Вірною супутниці в будь-якому бою козака була шабля, а також козаки мали в свеем арсеналі вогнепальну зброю - рушницю і легка гармата. Козаки розробили власну організацію бою, який мав назву «табір» - спосіб ведення бою, за допомогою якого козацьке військо пересувалося похідним строєм у вигляді рушійною фортеці з кількох рядів возів, скріплених між собою ланцюгами, і одночасно відбивали атаки ворога. До бою козацька піхота періодично виходила з табору для нанесення удару, а потім поверталася під захист пересувних укріплень.

5. Національно-визвольна війна. Богдан Хмельницький
До 1569 року майже всі землі України опинилися під владою Польщі. Король Польщі всіляко прагнув обмежити права козаків, гнобив церкви, освіту, українську мову. Це не могло не викликати обурення і протестів. Один за одним почали спалахувати антипольські повстання козаків. У 1648 році почалося наймасштабніше повстання, яке швидко перетворилося у всенародну війну, яка тривала десять років. Історики називають цю війну Національно-визвольну. Очолив її Богдан Хмельницький. Майбутній гетьман отримав чудову освіту: володів українською, польською, латинською, турецькою та татарською мовами. Уже 1620 р боровся проти турків. Брав участь в козацьких повстаннях.
Навесні 1648 р Б. Хмельницький здобув перші дві блискучі перемоги над польським військом в битвах на Жовтих Водах і під Корсунем. А далі була битва під Пилявцями, Зборів, Батіг. І на 1654 р частина українських земель була звільнена з-під польської влади.
На звільнених землях вводилися козацькі порядки, що означало утвердження Української козацької держави. Називалося це держава Військом Запорозьким.
Територія Війська Запорозького поділялася на полки і сотні, якими керували полковники і сотники. Центрами полків і сотень ставали великі міста і містечка. Територія держави охоплювала землі Чернігівщини, Полтавщини, Київщини і Східного Поділля. Столицею козацької держави за часів Хмельницького було місто ЧИГИРИН.
Верховна влада в ньому належала гетьману, проте найважливіші постанови виносили на загальну військову раду. Керувати справами гетьману допомагала генеральна старшина: писар, обозний, двоє осавулів, двоє суддів.
Проіснувало козацька держава більше 100 років. У 1760 р російські царі козацькі полки перетворили на полиці російської армії. У 1775 р була знищена Запорізька Січ.
IV. Закріплення нових знань.
http://learningapps.org/display
виконання завдання
V. Підсумок уроку
XV-XVII ст. це період славних воїнів, лицарів, захисників, вільних людей - українських козаків.
Прославилися козаки своїми морськими і сухопутними походами проти зазіхачів на наш край. Передумовами козацьких перемог в походах і битвах стало їх військову майстерність.
Козаки в період національно-визвольної війни стали на захист своєї держави, української мови і православної віри.
VI. Оцінювання + коментування
VII. Домашнє завдання: читати параграф, намалювати малюнок на тему: «Козацька Україна»

Автор: 

Штайнеккер О

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі