Тема.Якими бувають тварини? Дикі та свійські тварини
Мета. Ознайомити учнів з істотними ознаками диких і свійських тварин; розкрити цінність тварин для людини; розвивати в учнів уміння спостерігати за тваринами, формувати вміння порівнювати тварин, виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: предметні малюнки тварин, таблиці «Дикі» і «Свійські» тварини.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вечора, сьогодні, щодня …
Хай не псується годинник на вежі,
Хай буде на Землі все,як належить:
Хай усміхаються діти щодня:
Доброго ранку! Доброго дня!
- Подаруйте щедру усмішку один одному.
- Друзі настрій у вас як?
Діти.- Ось так!
- І я такої думки. Отже до праці?
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Відгадування загадок.
-Сама строката, їсть зелене, дає біле? (Корова)
-У кого роги більші за хвіст? (Коза)
-Звірок маленький, взимку біленький, влітку сіренький? (Заєць)
2. Вправа «Мікрофон».
1. Які тварини живуть в лісі?
2. Як називають тварин, які живуть у лісі? (Дикі)
3. Як називають тварин, які живуть у нас дома? (Свійські)
III. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні до нас на урок завітала моя колега – вчителька з лісової школи Тітонька Сова. Вона дуже хоче перевірити, чи багато вже знають мої учні. Тітонька Сова приготувала для нас багато різних завдань. Готові до їх виконання?
- Мудра Сова приготувала наступне завдання. Якщо з поданих букв складемо слово, тоді ми дізнаємось, про що йтиме мова на уроці..
В, т,а,р,и,н,и
Отже, мова у нас сьогодні йтиме про тварин.
На уроці ми ознайомимось з життям диких та свійських тварин, з тим, що тварини дають людям, вчитимемось спостерігати, порівнювати та групувати тварин.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Скажіть, будь ласка, а для чого нам треба знати як найбільше про тварин?
- Від тварин залежить життя людей та інших тварин.
- Людина спостерігає і вивчає про них.
- Допомагає їм.
- Використовує для своїх потреб.
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя про диких і свійських тварин.
Колись, багато тисяч років тому, всі тварини були дикими. Люди кам’яного віку почали приручати диких тварин і зробили їх своїми друзями і помічниками. Найдавнішими домашніми тваринами є собаки. Другою – стала свиня. Свійські тварини не можуть жити без допомоги людини. Їх потрібно своєчасно годувати, утримувати в чистоті і теплі, лікувати. Для людини вони стали джерелом їжі, робочою силою, просто друзями.
2. Робота з підручником с. 54-55.
а) Розгляд малюнків , фотографій. .
б) Читання статі вчителем.
В) Відповіді на запитання.
Свійських тварин утримують люди. Вони їх годують, будують для них житло, піклуються про потомство.
Тварини, які живуть у природі, і самі собі шукають їжу, називають дикими.
- пригадайте які тварини живуть у дикій природі, а яких розводять люди?
- як називають тварин, які живуть у природі і самі собі шукають їжу?
- як називають тварин, яких утримують люди, годують їх, будують для них житло, піклуються про потомство?
3.Розповідь вчителя про тварин(корову,свиню,лисицю,зайця,горобця,качку).
3. робота з таблицями «Дикі» і «Свійські» тварини, відгадування загадок. Учні відгадують загадки і показують тварин на таблицях.
Повзун повзе, на базар голки везе (їжак).
Б’ється, стука молоток, поправляє нам садок (дятел).
Гавкає, кусає, а в дім не пускає (собака).
Хвіст гачком, ніс п’ятачком (свиня).
Ніс в сметані в нього й ротик, відгадайте хто це? (котик)
З рогами, а не бик, доять, але не корова, кору здирає, а кошиків не плете (коза).
В темнім лісі проживає, довгий хвіст пухнастий має, їй на місці не сидиться, а зовуть її (лисиця).
Звірок маленький, взимку біленький, влітку сіренький (заєць).
Розгляньте фото на с. 55.
- Що людина отримує від свійських тварин? (покажіть стрілками )
- Чому всі свійські тварини приносять велику користь людям?
4. Робота в парах.
Складіть розповідь про те, як люди доглядають за свійськими тваринами.
Фізкультхвилинка.
Поросятко зранку встало, потягнулось,
В різні боки повернулось,
Потім весело всміхнулось.
Кругом себе обернулось,
Та й побігло до води.
- Хрю, хрю, хрю!
Хрю, хрю, хрю!
Я купатися люблю.
VI. Узагальнення і систематизація знань.
1. Робота за малюнками. Назвіть дорослих тварин та їх дитинчат.
Корова – телята, гуска – гусенята, ведмідь – ведмежата, їжак – їжача та, вівця – ягнята, свиня – поросята, кішка – кошенята, собака – цуценята, жаба – жабенята, горобець – горобенята, заєць – зайченята, курка – курчата.
2. Гра «Яка тварина зайва?»
На дошці малюнки: собака, кіт, миша, гуска, корова.
Поясніть, чому миша не свійська тварина?
3. Робота в зошитах. Завдання: з’єднай стрілками, хто де живе.
4. Гра «Закінчи речення».
-Тварини бувають…
-Свійські тварини відрізняються від диких тим, що…
- Усі свійські тварини походять від…
- Людина приручила диких тварин для…
5. Гра «Дикі та свійські тварини».
Учитель називає тварину, а учні плескають у долоні, якщо свійська тварина.
6. Вправа «Мікрофон».
Як ти будеш поводитись, якщо побачиш, що діти знущаються над кішкою або собакою? Якщо зустрінеш незнайомого собаку?
7. Гра «Хто більше назве казок, героями яких є тварини».
(«Колобок», «Рукавичка», «Котик і Півник», «Вовк та семеро козенят», «Солом’яний бичок», «Коза – дереза», «Пан Коцький»)
VІІ. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
- Що нового дізнались на уроці?
- Які ознаки диких тварин ви можете назвати?
- Назвіть свійських тварин нашого краю.
- Як людина повинна дбати про свійських тварин?
2. Робота з батьками.
Разом з батьками намалюйте свою улюблену тварину і складіть розповідь про неї.
VIII. Оцінка роботи учнів на уроці.
Ось і пролунав дзвінок – закінчився наш урок.
Добре попрацювали! Молодці!